kapubanner for mobile
Megjelent: 10 éve

A legrosszabb álláskereső tanácsok

Önnek is mondták már, hogy dobjon be egy felest állásinterjú előtt, hogy ne izguljon annyira? Ennél kevésbé meredek tanácsokra sem kell mindig hallgatni – írja Jobangel a HR Blog oldalán.

images

images

Nem kevés álláskeresői irodalmat olvasok, főleg online, így aztán időnként meglehetősen ostoba tanácsokba futok bele, külföldi és magyar oldalakon egyaránt. Egyik-másik röhejes, így nem valószínű, hogy a jelöltek elkezdik használni, a többségük viszont kifejezetten káros. Íme néhány gyöngyszem:

  • Nem szabad jó önéletrajzot írni, mert akkor azt hiszik, rutinos álláskereső vagy, és nem vagy lojális egyetlen céghez sem, a megpályázott állásban sem leszel az. — vajon egy hiányos vagy nagyon általános CV-ből mit tud meg a jelöltről, aki így áll hozzá? Az álláskeresési rutin miért lenne hátrány? (Most nem a jobhopperekről beszélünk.) Mert akkor nem lehet megvezetni a jelöltet? Tehát kedves álláskereső, írjál csak csodaszép CV-ket, motivációs leveleket, azzal könnyebben/gyorsabban lesz állásod.

  • Küldd postán a CV-t és küldj mellé egy szem bonbont. Míg a bonbont megeszi a címzett, addig elolvassa a CV-det, és ez előny. — Ez még e gyűjteményben is kiemelkedően ostoba tanács, ráadásul egy magyar oldalról származik, így még irracionálisabb. Gyakorlatias vagyok, így elképzeltem, mennyibe kerül ez a jelöltnek pályázatonként. Relatíve nagy összeg jött ki, nyomtatással, borítékkal, postaköltséggel, minőségi bonbonszemekkel. Azt is elképzeltem, hogy a posta kíméletes csomagkezelése révén mi marad a bonbonból, mire a címzetthez ér. Mondjuk egy ellapított ragacsos paca a CV-n. Ha minden jól megy, és megkapja a cég a csomagot, akkor azt egy iktatóember fogja felbontani, kevés az esély rá, hogy a CV-t értékelő toborzó kapja, hogy ő veszi ki a postafiókból vagy postaládából közvetlenül. Úgy fest, a módszer hatékonyságának nincs valós esélye.

    Az „ötlet” adója valószínűleg ezt a sztorit magyarította le. Így lett a valóban kreatív CV-ből szánalmas erőlködés. Még egy apróság idekívánkozik: kreatív megoldást másolni nem kreatív dolog, hanem majmolás, és ideillik még a népmesei szólás is: egyszer volt Budán kutyavásár.

  • Érkezz korábban a megbeszéltnél az interjúra, mert az pozitív, hogy te alig várod, hogy találkozz az interjúztatóval. — sokkal előbb érkezni nem pozitív, sőt kellemetlen. Emiatt valószínűleg nem fognak ejteni egy állásban, de jobb a kellemetlenségeket kerülni. A pontosság sokkal jobb, mint előbb vagy később érkezni. Ha előbb érkezel, még lehet, hogy ott az előző jelölt, nem szellőztették ki a tárgyalót, nem érkezett meg az interjúztató, vagy sürgetésnek érzi, hogy 5-10 perccel hamarabb kell elkezdenie, nem tudott valamit befejezni emiatt és vagy ideges lesz, vagy pedig téged fog megvárakoztatni. Ez neked is kellemetlen, neki is, tehát semmiképpen sem előny.

  • Dobj be egy felest állásinterjú előtt, hogy oldottabb légy. — Ezt már szarkasztikusan és komolyan tanácsolva is láttam, de egyértelműen tilos alkohol és/vagy egyéb más szer által kiváltott oldottságban megjelenni az állásinterjún.

  • Derítsd ki, hogy ki a meghirdetett állás ügyintézője, és neki küldd, név szerint a jelentkezést. — Ez nem hiba, csak értelmetlen. Ha nem adták meg a nevet, akkor nincs előnye annak, ha mégis névre szóló anyagot küldesz, kár az időért, pénzért, amit a kinyomozásába fektetsz. Még akár hátrány is lehet, ha azt hiszed, sikerült kiderítened, de tévedsz, így az anyagod sem jut el ahhoz, akihez eredetileg kellett volna. Ha pedig el is jut, akkor sem pozitív. Nem az volt a feladat, hogy kiderítsd, ki foglalkozik az üggyel, hanem az, hogy kövesd az álláshirdetésben leírtakat. Arra az emailcímre, ami ott meg van adva, olyan tartalommal (például fényképpel vagy fizetési igénnyel) kell elküldeni.

  • Ha csak egy feltételnek is megfelelsz az álláshirdetésben, jelentkezz. — Inkább csak akkor jelentkezz, ha reálisan be tudod tölteni az állást. Ha olyan állásra jelentkezel, amiben nincs tapasztalatod, nincs szakértelmed, nincs végzettséged sem hozzá, akkor nincs esélyed. Ha nincs meg a kért nyelvtudásod, azt sajnos nem tudod két héten belül pótolni, így szintén nincs értelme jelentkezni. Kár a CV-írásba ölt energiáért, főleg kár azért a lelki megterhelésért, amit a válasz nélkül hagyott, vagy negatív választ kiváltott pályázatod fog jelenteni.

  • Hiába kérik, ne írj fizetési igényt, írd azt, hogy majd szóban megbeszélitek. Ne küldj fényképet sem. — E nagyszerű tanáccsal oda lehet jutni, mint az előzővel: a „nem nyert” mappába. Ha valamit kérdeznek, kérnek, és csak azért se válaszolsz, akkor annak az lesz az eredménye, hogy mást választanak az állásra. Kinek kell olyan ember, aki alapvető kérdésekre sem tud válaszolni?

  • Adj meg időpontot, neked mikor lenne jó találkozni velük. — „Nyomulósmarketing” tanácsok hatására sok motivációs levelet látok, ami azzal zárul, hogy a jelölt megkérdezi, jövő kedden 10:00 vagy csütörtökön 15:00 órakor menjen-e interjúra? Erre jó eséllyel választ sem fog kapni, mert értelmetlen a kérdés. Nem mondták, hogy interjúzni akarnak, nem tudod, megfelelsz-e nekik, és egyáltalán nem biztos, hogy találkozni akarnak veled. Ezek után meg főleg nem. Nem is értem, mit gondolt, aki ezt a tanácsot megfogalmazta. Hogy a CV-olvasó azonnal nekiáll nézni a naptárát, hívni a jelöltet telefonon? A CV-értékelés nem így működik, és az állásinterjúra hívandók listája sem ilyen ad-hoc módon áll össze.

  • Ne hozd fel a fizetési igényedet állásinterjún! — Az egyik legrosszabb tanács, amivel sok kárt okoznak a jelölteknek és a toborzóknak is. Valami félreértelmezett nagyvonalúságra vagy nem tudom mire hivatkozva az alakult ki, hogy udvariatlanság, kicsinyesség erről beszélni. De miért lenne az? Teljesen egyértelmű, hogy mindenki pénzért dolgozik. Sokszor bosszankodnak a jelöltek, hogy csak a sokadik körben derül ki, hogy olyan állásról egyeztet, ami nem az ő fizetési igényére van kitalálva. Ezt elkerülendő, az első interjúra hívásnál meg lehet kérdezni, mi az a nagyságrend (és nem kell pontos összeg), amit erre az állásra szánnak. Legfeljebb az interjúztató visszakérdez, te milyen összegben gondolkodsz, és akkor meg tudja mondani, ez az állás neked való-e fizetési igényed alapján. Egy csomó fölösleges időt, energiát meg lehet így spórolni.

  • A CV-ben keletkezett réseket bármi áron el kell fedni. — Nem kell. Hazugságba keveredni, valótlant állítani főleg nem kell. Teljesen normális, hogy az ember életében vannak időszakok, amikor nem a munkája a legfontosabb. Gyermekkel volt otthon, tartósan beteg volt, beteget ápolt, nem talált munkát, vagy akár tanfolyamra járt.

    Esetleg lehetnek olyan időszakok, amikre nem büszke, de megtörtént, megváltoztathatatlanul (börtönviseltség, pornós vagy egyéb kétes múlt). Az, hogy ezeket kihagyja a szakmai CV-ből, rendben van. Hogy hazudik helyette valamit, nagyon nincs rendben. Ha pedig állásinterjún kérdezik, akkor – attól függően, hogy befolyásolja-e a munkavégzését – röviden, tömören el kell mondani. Volt, elmúlt, nem problémáznak rajta mások sem, ha a jelölt sem.

  • Írj referenciákat az önéletrajzba. — Külföldön, angolszász vidéken ez működhet és el is várják, de ott a visszaélés sem gyakori ezekkel az adatokkal. Nálunk ismeretlenül kiadni neked fontos emberek elérhetőségeit nagy hiba. Azt beírhatod, hogy kérésre adsz referenciát, de valóban kiadni minimum az első állásinterjú után van értelme, még inkább későbbi körökben.
    A gerillázós reklámszövegelés sem jó: nem tesz jót a CV-dnek, ha beleírod, hogy XY, a Z cég ügyvezetője szerint nagyszerű ember vagy. Gagyi marketinges oldalak szokása ez, ahol az olvasó elkápráztatására van vigyorgó emberkék képe alatt a „terméket” magasztaló 1 mondatos szöveg. Erre egy álláskeresőnek nincs szüksége, mert a CV-t olvasó valószínűleg nem ismeri az idézett embereket, veled sem találkozott még, így ismeretlen emberek véleménye ismeretlen emberről nem sokat segít a kiválasztásban, de a CV-det bazárivá teszi. Az erre pazarolt karaktereket inkább valamilyen szakmai érvvel töltsd ki.

    Ha pedig referenciaellenőrzésre kerül a sor, meg fogja kérdezni a kiválasztó a referenciáidat, a saját módszere és referencia-interjú protokollja szerint. Ha már mindenáron reklámozni akarod magad, legyen profilod a Linkedinen, az ottani ismerőseidtől kérj recommendationt, és a profiloldalad linkeld be a CV-be. Ezzel nem adtad ki az elérhetőségeiket, mégis hitelesebb, mint a CV-be írt egymondatos reklámszöveg, amiről csak te állítod, hogy rólad állítják.

    Jobangel
    HR Blog
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Agresszivitás kezelése a munkahelyen és azon kívül

    Sok esetben a stressz, a kezeletlen problémák agresszív viselkedésben csúcsosodnak ki az emberek mindennapjai során. Sok félreértés melegágya, ha nem... Teljes cikk

    Hogyan érvelj a felsővezetésnél a mentális jóllét mellett?

    Sok HR-es és EHS munkatárs küzd azzal, hogy meggyőzzék a felsővezetést arról, hogy a vállalati pszichológus szolgáltatásokra szükség lenne a... Teljes cikk

    Én is oké, te is oké, ők nem oké

    Milyen helyzetekre lehet jó egy életbiztosítás a közép- és kisvállalati (SME) szektor cégvezetőinek, tulajdonosainak? Kurdi Ferenc posztja a HR Blogon. Teljes cikk