kapubanner for mobile
Megjelent: 19 éve

Az emberi tőke a versenyképesség fontos tényezője

Az iskolarendszerű oktatás mellett egyre nagyobb jelentőségre tesz szert az iskolán kívüli felnőttképzés - hangsúlyozta Dr. Székely Judit, a szaktárca helyettes államtitkára Az emberi tőke címmel megjelent szakkönyv sajtóbemutatóján.

Az oktatás, a tudás, az emberi tőke gazdasági vonatkozásaival foglalkozó tudományos műveknek különös aktualitásuk van ma Magyarországon. Sokszor elhangzik különböző fórumokon, olvasható értekezésekben, hogy hazánkban a legfontosabb termelési tényező a dolgozó, értékteremtő ember. Sokat hangoztatott álláspont, hogy a gazdasági fejlődés első számú motorja a tudás. Ugyanakkor a jól hangzó kijelentések mögött nem mindig húzódik meg a tények, törvényszerűségek ismerete, tisztelete és számbavétele - állapította meg Dr. Székely Judit.

Az ismeretek hiányát jelzi, hogy több kérdésre jelenleg nincs érdemi válasz. Tudjuk-e például azt, hogy megtérül-e, és ha igen, mikor térül meg a tanulásba, a tudás megszerzésébe fektetett idő és pénz, vagy azt, hogy a megszerzett tudás hogyan és mennyiben járul hozzá a "fogyasztás hatékonyságához"? Továbbmenve: számolunk-e azzal, hogy a megszerzett, ámde nem hasznosuló emberi tőkébe történő beruházások össztársadalmi szinten milyen veszteségeket jelentenek? Tisztában vagyunk-e azzal, hogy a munkanélküliség, vagy az aktív korú népesség szokatlanul magas inaktivitási arányának "árát" a nemzetgazdaság a "kidobott" oktatási költségeken keresztül is megfizeti? Tovább folytatva a dilemmák sorát: foglalkoztatáspolitikai döntéseink során szem előtt tartjuk-e minden esetben, hogy beavatkozásaink pazarló, vagy éppen takarékos humánerőforrás-gazdálkodásra ösztönzik-e a vállalkozásokat, a munkáltatókat?

A szerző könyvében többek között ezekre az összefüggésekre világít rá és ezekre a fontos kérdésekre keresi a választ, igen gyakorlatias megközelítésben. Mindeközben kitér a "tudástőke" mérési problémáira, egyfajta módszerét adva ezen speciális beruházás számbavételének. A tudást, a tanulást a szerző befektetésnek tekinti tehát, melynek megtérülését elsősorban gazdasági szempontból vizsgálja.

Izgalmas, szakmai vitát is könnyen generáló kérdésfelvetésnek nevezte a helyettes államtitkár asszony, hogy az oktatással, a tudás megszerzésével kapcsolatos költségek milyen formában és hol kerüljenek elszámolásra? Kik és milyen megoszlásban legyenek a költségek viselői? Milyen terhet viseljen az állam, az egyének és a cégek? Ez a felvetés annál inkább fontos, mivel az állam elsődleges felelősségi körébe tartozó iskolarendszerű oktatás mellett - Magyarországon csakúgy, mint máshol a fejlett világban -, egyre nagyobb jelentőségre tesz szert az iskolarendszeresen kívüli felnőttképzés. Ez egyrészt annak "köszönhető", hogy az oktatási rendszerből kilépők végzettsége, tudása nem igazodik eléggé a munkaerő-piaci kereslethez. Másrészt abból az általánosan megfigyelhető tényből fakad, hogy az egyszer megszerzett tudás gyorsan megkopik, az egyszeri befektetés az emberi tőkébe - a gyorsuló szerkezet- és technológiaváltás következtében - hamar amortizálódhat újabb befektetés híján. A szerző ezért foglalkozik az egy életen át tartó tanulás ilyen szempontú megközelítésével is.

Dr. Drávucz Sándor, az Országos Gyógyintézeti Központ főigazgató-helyettese a könyv kapcsán elmondta, hogy évente 40 ezer aktív korú ember hal meg, ami a humántőkében nagy veszteséget jelent. Az egészségügyi intézmények által megmentett életek nagy tőkeveszteségtől mentik meg az egyébként is forráshiánnyal küszködő társadalmat. Saját intézete példáján azt bizonyította, hogy az állótőke értékét sokszorosan meghaladja a humántőke, de annak értékét nem tartjuk számon.
Dr. Lakatos Gyula egyetemi docens, a kötet szerzője a tudástőke visszanyerés programjáról tájékoztatta a sajtóbemutató részvevőit és úgy ítélte meg, hogy a tudástőke számbavétele és céltudatos hasznosítása javíthatja az ország versenyképességét.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Csak a magyar fiatalok 20 százaléka érzi, hogy stabil a munkahelye

Kisebbségben vannak azok, akik úgy érzik, megbecsülik őket. Teljes cikk

KSH: 9.9 százalékkal nőtt a reálkereset egy év alatt

A nettó kereset mediánértéke 340 700 forint volt. Teljes cikk

Szakemberhiány miatt szünetel több vizsgálat az Oroszlányi Szakrendelőben

A rendelőben több osztályon is szünetelni fog az ellátás az átmeneti szakemberhiány miatt. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek