kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Diszkriminál a felsőfokú szakképzés?

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) szerint megbukott az egyenlő bánásmód elvét súlyosan sértő felsőfokú szakképzés, ugyanis erre nem jelentkeztek elegen. Az egyesület arra kéri a kormányt, hogy szüntesse meg a felsőfokú szakképzésbe hallgatói jogviszonykeretében részt vevő fiatalok hátrányos megkülönböztetését.

Megbukott az egyenlő bánásmód elvét súlyosan sértő felsőfokú szakképzés rendszere. Közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül, ha költségtérítést kérnek felsőfokú szakképzésben résztvevő hallgatóktól - áll a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének kiadványában.

2008-ban a 12 500 államilag finanszírozott felsőfokú szakképzésre nem jelentkeztek elegen (csak 4975 fő), így arra gyakorlatilag korlátlan a pótjelentkezés. Azonban érdemes óvni a tanulókat a meggondolatlan pótjelentkezéstől, sokan ugyanis nincsenek tisztában milyen jelentéssel bír e képzési típus. A felsőfokú szakképzés a felsőoktatási intézmények által hallgatói - valamint felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján szakközépiskolák által tanulói - jogviszony keretében folytatott szakképzés, amely beépül a felsőoktatási intézmény alapképzésébe, és egyben az Országos Képzési Jegyzékben szereplő felsőfokúnak elnevezett szakképesítést ad.

Sok jelentkező nem tudja, hogy a felsőoktatás keretében folyó "felsőfokú szakképzéseket" a középfokú oktatás szintjébe sorolják, a bizonyítvány nem biztosít felsőfokú végzettségi szintet.

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete úgy véli, hogy az úgynevezett felsőfokú szakképzés jelenlegi rendszere sérti az egyenlő bánásmód elvét, ezáltal az Alkotmány 70/A paragrafusát, amikor a hallgatói jogviszonyban OKJ szakképesítésre felvett fiatalokat hátrányosan megkülönbözteti a szakközépiskolák szakképzési évfolyamain tanuló társaiktól. Erre példaként azt hozza az egyesület, amikor a felsőoktatási intézmény megállapodást köt szakközépiskolával felsőfokú szakképzés feladatainak ellátására, akkor a tanulói jogviszonyban levő fiatalok e csoportja számára az első szakképesítés megszerzése ingyenes, nem lehet őket átsorolni a költségtérítéses képzésbe.
A hallgatói jogviszonyban levő fiatal után nem jár a családi pótlék, sem az árvaellátás, nem jár az ingyenes tankönyvellátás, a közoktatási diákigazolvány térítési díja jóval magasabb, mint a hallgatói diákigazolványé, stb.

A tanulói jogviszonyban szerzett szakmai bizonyítvány 30 többletpontot ér, ami növeli a továbbtanulási esélyeket, és a kreditbeszámítás következtében a tanult tantárgyak egy részét nem kell újból felvenni a tanulóknak.

A tanulói jogviszonyban szerzett felsőfokú szakképesítés nem korlátozza az állam által finanszírozott főiskolai, egyetemi évek számát, amíg a hallgatói jogviszonyban tanulók a felsőfokú szakképzésben eltöltött ideje beszámít az adott képzéshez rendelkezésre álló támogatási időbe (tizenkét félév letelte után csak a költségtérítéses képzésbe folytathatják tanulmányaikat a hallgatók).

A felsőoktatásról szóló törvény 104. § (1) bekezdése szerint a miniszter felsőoktatás-fejlesztéssel kapcsolatos feladatai közé tartozik a felsőoktatásban folyó felsőfokú szakképzés rendszeres, de legalább háromévenként történő értékelése.

Az MSZOE közérdekű bejelentéssel fordul az OKM felé, hogy szüntesse meg a felsőfokú szakképzésbe hallgatói jogviszonykeretében részt vevő fiatalok hátrányos megkülönböztetését a szakközépiskolában tanulói jogviszonyban tanuló diákokkal szemben, különös tekintettel az első szakképesítés ingyenességére, a költségtérítéses képzés megszűntetésére.

További információ a www.iskolaszek.hu weblapon

OS
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nagy Márton: jövőre újraindul a gazdasági növekedés, a munkaerőpiac is megmozdult

Jövőre újraindul a gazdasági növekedés: az idei 2,5 százalék után 2025-ben 4,1 százalékos bővülést várnak - mondta a nemzetgazdasági miniszter... Teljes cikk

Szakképzés 4.0. - így zajlik a fejlesztés

A 21. századi szakképzőintézmény-fejlesztési program beruházásai, korszerű eszközbeszerzései a minőségi oktatást segítik, és hozzájárulnak... Teljes cikk