Megjelent: 8 éve

Egy munkáltató kérdései a munkaidőkeretről

Mint munkáltató szeretnék Öntől választ kérni néhány kérdésre: - munkavállalóink egy része kétheti 66 órában van foglalkoztatva. A délutános héten a 18-19 óra közötti napi 1-1 óra délutáni bérpótlékot megkapják. Most egyik alkalmazott szeretne 8 órában dolgozni, amire csak órakeretes munkarendet tudok elképzelni. A kérdéseim erre vonatkoznának: 1. Miután a különböző hónapokban nem egyformák a munkanapok száma, érdemes lenne 2 havi órakeretben gondolkoznom? S a 2 hónapra előírt munkavégzésre vonatkozó óraszám legyen a legmagasabb, mert egyébként túlórát kellene fizetnem, ha a szerződésben megállapított munkaórán felül dolgozik? Viszont ha kevesebbet, akkor is ki kell fizetnem a " le nem dolgozott órákra " vonatkozó bért is? Magyarul ha esik, ha fúj, akármennyit dolgozott, jár neki a szerződésben rögzített havi munkabér. 2. Mi a teendőm a szabadságokkal: napra vagy órára vonatkozóan kell számolnom? Ha azon a napon megy szabadságra, amikor 4 vagy 6 órát dolgozna, az 1 napnak számít? És ha azon a napon 12 órázna, az is egy nap szabadság lenne? 3.Órakeretben foglalkoztatottaknál mi a helyzet a pihenőidővel? Kell adni? Vasárnap nem tartunk nyitva, szombaton csak 7-13 óráig.Ha 2 nap egymás után 12-12 órát dolgozott (7-19 óráig), kell neki pihenőidőt adni? A szombati zárás és hétfői kezdés között eltelik 42 óra. 4. A következő kérdésem nem az órakeretre vonatkozik, hanem a munkaidőre. Ha az üzlet 7 órakor nyit, azt kértem a dolgozóktól, hogy úgy érjenek be a munkahelyre, hogy zavartalanul kezdhessünk 7 órakor. A munkaszerződésben a munkaidő 7 órakor kezdődik, a jelenlétire is ezt az időpontot vezetjük be.Van úgy, hogy egyik-másik dolgozó már 1/2 7-re ott van, bekapcsolja a számítógépet, azután átmegy a szomszéd boltba reggelit venni, de 7 órakor nyitásra kész. Ebben az esetben mit kellene írni a jelenlétire illetve mely időtartamra kellene bért fizetnem? Azt nem tudom követni, hogy 6.50, esetleg 6.55 vagy 6.45 a kezdés. 5. Továbbá problémát jelent a bérek megállapításánál a következő: menetjegyeket, bérleteket árulunk, ez a munka semmi szakképzettséget nem igényel, nem elvárás az eladói végzettség. Számomra az a fontos, hogy a dolgozó tudjon számolni, pénzt visszaadni. Ezért úgy gondolom, nem vétek a törvény ellen, ha a 111.000 Ft-os bérminimumot adom a dolgozónak, nem kell a szakképzetteknek járó 129.000 Ft garantált bérminimum. És egy utolsó megjegyzés: olvastam a Fórumon, hogy azt javasolják a munkavállalóknak, hogy tömörüljenek szakszervezetekbe, így jobban tudnák érvényesíteni jogaikat. De a munkáltatókat ki védi? Ki segít abban, hogy- elkerülendő a bírságokat - a felmerülő kérdésekre, problémákra választ kapjunk. A NAV-nál- ez nem a dicséret helye- írásban is fel tudom tenni a kérdéseimet, s írásban kapok rá választ.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Kérdései átfogják az egész Munka törvénykönyvét, kezdem Ádámnál & Évánál, a lényegre koncentrálva.

1. A munkaidőkeretnél rugalmasabb munkaidő-beosztás nincsen, hiszen ott lényegében az Mt. Összes rendelkezésétől el lehet térni. Dobálom a munkaidőt, tolom a kifizetéseket, a pihenőidőt stb. Azért a másik oldalon is emberek állnak és a munkáltató sikeres működésének ezek a kötöttségek biztosan nem képezik akadályát. Lényege, hogy az általános munkarend szerinti munkanapokra eső munkaidőt a munkáltató az egyes napokra egyenlőtlenül osztja szét. A munkáltatónak a szabályokat alaposan át kell látnia, de ez tőle elvárható. A bérezés NEM a beosztott munkaidőhöz, hanem a munkaszerződéshez alkalmazkodik. Amennyiben a munkáltató kevesebb munkaidőt oszt be, abban az esetben is bérfizetési kötelezettsége van. A többlet esetén pedig rendkívüli munkavégzési pótlékot kell fizetni. Jól látja tehát. Néhány alapszabályra azonban ügyelni kell. Egy napra minimum 4 maximum 12 óra osztható be, figyelembe kell venni a hétvégi, illetve munkaszüneti napi munkavégzés szabályait, biztosítani kell a munkaközi szünetet, napi és heti pihenőidőt és persze a szabadságot.

2. A szabadság kiadásáról az Mt. 124.$ rendelkezik. A szabadság kiadását egyenlőtlen munkaidő-beosztásnál két módon oldhatom meg. Az első lehetőség az, hogy a munkanapokra adom ki és napban is tartom nyilván. Ekkor ugyanakkor a munkaidő-beosztás szerinti pihenőnapra és a munkaszüneti napra nem adhatok ki szabadságot. A másik lehetőség az, hogy a munkaidő-beosztással azonos időtartamra mentesül a munkavállaló a munkavégzés alól. Munkaidő-beosztás hiányában a napi munkaidővel számolunk. Utóbbi esetben a szabadságot órásítanunk kell és ebből vonogatjuk le a szabadságtartamokat.

3. A pihenőidő vonatkozásában ugyanazok a szabályok mindig. A keret átlagában a heti 2 pihenőnapnak vagy 48 órának meg kell lennie. Ez lehet minimum 40 egybefüggő óra, de átlagban a 48 órának ki kell jönnie. Ezeket kombinálhatja is, de kimutathatónak kell lennie mindennek, hiszen nyilvántartást köteles vezetni a munka- és pihenőidőről. Utólag azonban nem minősítheti másképpen, mint ami a munkaidő-beosztásban, nyilvántartásában szerepel. Nem mondhatja tehát azt, hogy két munkavégzés között volt még pici idő, ami pihenőidő lesz, hiszen az nem jött ki látja.

4. Az Mt. 86.$ alapján munkaidőnek minősül a munkakörhöz tartozó előkészítő és befejező tevékenység időtartama, illetve mindazon időtartam, amikor a munkavállalónak rendelkezésre kell állnia. Rendelkezésre akkor nem állok, ha foghatom magamat és hazamehetek, ha akarok. Fontos, hogy nem a "nettó" munkaidő számít csak, ez nem is lenne fair.

5. Garantált bérminimum akkor jár, ha a munkakörhöz középfokú végzettség vagy szakképzettség szükséges. Rendelkezni kell vele és szükségesnek is kell lennie. Előírhatja jogszabály, kollektív szerződés, szabályzat vagy a munkáltató gyakorlata is. Meg kell nézni a 21/2010. (V.14.) NFGM rendeletet is.

6. A munkáltatóknak éppen úgy vannak érdekképviseleti szervezetei, mint a munkavállalóknak és azok az érdekegyeztetés valamennyi szintjén ott vannak (pl: VOSZ, MGYOSZ). A szakszervezet a munkavállalók jogvédelméhez elengedhetetlen, a munkáltató erőfölénye ugyanis vitathatatlan. A szakszervezet partner, úgy is hívjuk, hogy szociális partner. A lényeg a tisztességes foglalkoztatás, értékeket is ez teremt.

7. Örülök, ha a NAV Önnek mindig válaszol. Egyszerűbb kérdésnél ez többnyire így is van.

Olyan részletesen válaszoltam, hogy még az iPad is lemerült.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk