Megjelent: 8 éve

Elutasították a kérelmet, melyet állapotrosszabbodás miatt adtam be

26 éve százalékoltak több betegséggel. 1995-ben állapotomba már nem reméltek változás így véglegesítették a leszázalékolásomat. Azóta van közgyógyellátási igazolványom, mely májusban lejár. Sajnos a leszázalékolásom óta különösen az elmúlt másfél évben jelentős állapot romlásom van. Az alapbetegségeim mellett ki kellett venni az egyik szemem, most mind a két lábamra ortézist kaptam. Havi gyógyszer kiadásaim is jelentősen megnőttek. Járókerettel is csak nagyon kis táv megtételére vagyok képes. Rokkantsági ellátásom 82.180 forint, más jövedelmem nincs. Jelenleg a közgyógyigazolványra már nem adható gyógyszereimre is havonta kb. 8000-10000 forint plusz költségem van. Ha nem leszek jogosult az új rendelet szerint akkor sem a gyógyszereimet sem a műszemem, sem a mind a két lábamra kapott ortrézist megvásárolni már nem tudom. Mellette fájdalomcsillapító injekció, mely szintén nem támogatott csak 1 doboz 4-5000 forint. Mellette inkontinencia betétre is szükségem van. A háziorvosom nem tudta megmondani jogosult vagyok-e. Tavaly elutasították mind a látássérült, mind a mozgássérült igazolvány kérelmemet mert hiányosan lett beadva.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Az, hogy Ön egy állapotrosszabbodás jogcímén beadott komplex minősítési kérelem esetén újra jogosulttá válik-e megváltozott munkaképességűek ellátására, sajnos ilyen könnyen nem állapítható meg. Ennek az az oka, hogy a komplex felülvizsgálat során az egyén megmaradt egészségi állapotát több szemszögből megvizsgálják, majd mindezek függvényében döntenek a rehabilitálhatóság tényéről, az egészségi állapot százalékos mértékéről, és az ezzel járó ellátás összegéről.

A minősítést egy minimum négytagú bizottság végzi, amely 2 orvos-szakértőből, 1 foglalkozási-rehabilitációs, illetve 1 szociális szakértőből áll. A feladatuk az egészségi állapot, a rehabilitálhatóság, a rehabilitációs szükséglet, a rehabilitáció lehetséges irányának véleményezése, valamint javaslattétel az ellátás típusára, amely lehet rokkantsági, illetve rehabilitációs. A véleményezés tehát nem csak orvosi alapon történik, így még a pontos BNO kódok ismeretében sem jelenthető ki egyértelműen a vizsgálatokat megelőzően, hogy Önt milyen kategóriába fogják sorolni, amennyiben a folyamaton átesik.
A szociális szakértő azt vizsgálja meg, hogy akadályozza-e kielégítetlen szociális szükséglet, illetve nem megfelelő életkörülmény a foglalkozási rehabilitációt, és ha igen, szociális rehabilitációval felszámolhatók-e ezek az akadályok. Ez kiterjed a kérelmező családjára és közvetlen környezetére is. A szakértő segít a feltárt problémák megoldásához szükséges szolgáltatások és ellátások elérésében, felvilágosítja az igénylőt az ellátórendszerben található támogatásokról, és információt nyújt a szolgáltatók, szociális intézmények elérhetőségeiről.

A foglalkozási rehabilitációs szakértő a vizsgálat keretében felméri a foglalkoztatási előzményeket, a képzettségi, tanulmányi előzményeket, a személyes érdeklődés összhangját a foglalkoztatási lehetőségekkel, az életpálya-karaktert, a szocializáltságot a munkára, az életutat, életkort, mobilitási képességet, a speciális foglalkoztatási feltételek szükségességét, az egyéb hátrányos helyzetű csoporthoz tartozást, a munkahelyi terhelhetőséget, az életmódot, a meglévő, felajánlható foglalkozás munka-erőpiaci pozíciót, a foglalkoztatási lehetőségeket, a térség foglalkoztatási helyzetét, foglalkoztatás esetén igénybe vehető kedvezményeket, támogatásokat.

Ön felvetette a közgyógyellátásra való jogosultságot is, mint kérdést.
2015. március 1-jét követően közgyógyellátásra jogosultság alanyi jogon, valamint normatív jogcímen állapítható meg, sajnos megszűnt viszont a méltányossági alapon adott közgyógyellátás.

Alanyi jogon jogosult közgyógyellátásra:

  • az átmeneti gondozott, a nevelésbe vett kiskorú;
  • az aktív korúak ellátására jogosult egészségkárosodott személy;
  • a pénzellátásban részesülő hadigondozott és a nemzeti gondozott;
  • a központi szociális segélyben részesülő;
  • a rokkantsági járadékos;
  • az, aki, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül;
  • az, aki rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg a 30 százalékos mértéket;
  • az, aki a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) 30. § (4) bekezdés b) pont ba) alpontjának vagy 32. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásával rokkantsági ellátásban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult;
  • az, aki rokkantsági ellátásban részesül, de nem tartozik az előző két pont hatálya alá és a közgyógyellátásra való jogosultságát 2012. április 15-éig megállapították;
  • az, aki az Mmtv. 31. §-ának alkalmazásával öregségi nyugdíjban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult;
  • az, aki öregségi nyugdíjban részesül, és a nyugdíjra való jogosultságának megállapítását megelőző napon a 7. vagy 8. pont hatálya alá tartozott.

    Normatív alapon jogosult közgyógyellátásra:

    Akinek havi rendszeres gyógyító ellátásának – az egészségbiztosító által szakhatósági állásfoglalásban elismert – költsége meghaladja az öregségi teljes nyugdíj legkisebb összegének 10%-át, feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 százalékát.

    A komplex minősítés eredménye - ahogy Ön is említi - erőteljesen befolyásolja jogosultságát a közgyógyellátásra. Ugyanakkor normatív alapon is megigényelheti, amennyiben a fenti feltételeket igazolni tudja.
  • Aki válaszol:

    Megváltozott munkaképességgel kapcsolatos szakértő - Kappel Katalin Megváltozott munkaképességgel kapcsolatos szakértő - Kappel Katalin

    Kappel Katalin vagyok, munka- és szervezetpszichológus. Pszichológus diplomámat 2010-ben az ELTE munka-, döntés- és szervezetpszichológia szakirányán szereztem. Ezt követően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Ergonómia és Pszichológia Tanszékén munka- és szervezet szakpszichológus képzést végeztem el.

    Tisztelt Kérdezők!

    Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

    Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

    Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

    Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

    Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

    Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
    Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
    Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
    A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
    HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
    Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
    Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
    Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
    Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
    Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
    Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
    HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

    • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Hogyan dolgozhatok megváltozott munkaképességűként, hogy ne veszítsem el az ellátásomat?

    D besorolású rehabilitációs ellátott vagyok. Dolgozhatok e biztonsági őrként vagy portásként, hogy ne veszítsem el a járandóságomat? Teljes cikk

    Jár-e pótszabadság a rendes nyugdíjasként dolgozóknak, ha egészségi állapotuk miatt korábban megkapták?

    Rendes nyugdíjasként dolgozom, előtte komplex minősítéssel megilletett egészségem kapcsán 5 nap pótszabadság.Jelenleg egészségi állapotom nem... Teljes cikk

    Rokkant ellátottként automatikusan kiküldik a kedvezményes utazási utalványt?

    Rokkantsági ellátásban C 2 kategóriában vagyok és érdeklődőm, hogy a Nyugdíjfolyósító automatikusan kiküldi a kedvezményes utazási utalványt... Teljes cikk