Megjelent: 19 éve

Értékelés készül a nemzeti foglalkoztatás-politikai intézkedésekről

A munkaügyi minisztérium az Európai Bizottság felkérése értékelést készít a nemzeti foglalkoztatáspolitikai intézkedésekről. Ennek alapján fog elkészülni az idei akcióterv, amely nyomán az unió meghatározza a 2006-2010-re vonatkozó foglalkoztatáspolitikai irányelveket.

Az Európai Bizottság felkérésére átfogó értékelés készül a nemzeti foglalkoztatáspolitikai intézkedésekről, azok eredményességéről az 1999-2004 közötti időszakra vonatkozóan. Az értékelés alapján kell majd elkészíteni a 2005. évi akciótervet, és az Európai Bizottság ennek figyelembevételével kívánja meghatározni a 2006-2010 közötti időszakra vonatkozó foglalkoztatáspolitikai irányvonalakat.
Ez az értékelés más tervezési feladatoknál is hasznos lesz, egyrészt segíti az Európa-terv foglalkoztatáspolitikát érintő részeinek megalapozását, másrészt előkészíti a 2006-2010-re vonatkozó - és egy következő kormányprogram részét képező - foglalkoztatáspolitikai stratégia kidolgozását.
Garzó Lilla, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) helyettes államtitkára elmondta: az Európa-terven belül a tárca az Aktív társadalom elnevezésű tematikus terület kidolgozásáért felelős, egy tárcaközi és a régiók bevonására épülő munkacsoport keretében. Ez magában foglalja a foglalkoztatás, a munkapiac, a felnőttképzés területéhez kapcsolódó helyzetelemzést és stratégia kidolgozását, valamint az operatív programok megtervezését.
A tervezéssel egyidejűleg megvizsgálják a program végrehajtásának jogszabályi és intézményi környezetét is. A Humánerőforrás-fejlesztési operatív program (HEFOP) folyamatának rendszeres értékelése a célok maradéktalan megvalósulása mellett a következő programsorozat tervezésének megalapozását is szolgálja.
Stratégiaitervezési feladatok 2005-ben
A szakminisztérium legfontosabb feladata a Nemzeti foglalkoztatási akcióterv elkészítése 2005-re, a nemzeti foglalkoztatáspolitikai intézkedések átfogó értékelése, az Országos fejlesztéspolitikai koncepció kidolgozása, a középtávú stratégia (2007-2013-ra) és az új HEFOP tervezése, valamint a most futó pályázati lehetőségek - a HEFOP, az EQUAL program - megvalósulásának nyomon követése, értékelése.
Egyéb célok: az életen át tartó tanulás stratégiája, a Nemzeti cselekvési terv a társadalmi összetartozásért, a fenntartható nyugdíjrendszerek kialakítása és átfogó gazdaságpolitikai irányvonalak - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Nemzeti foglalkoztatási akcióterv fő kérdései
A Nemzeti foglalkoztatási akcióterv egyik eleme a térbeli mobilitás erősítésének lehetőségei. Ennek eszközei lehetnek: a foglalkoztatásbarát ellátórendszerek, a szociális és munkaerő-piaci ellátások, valamint a támogatások és a szolgáltatások összehangolása.
Garzó Lilla kiemelte, hogy csökkenteni kell az országban az inaktivitást, amihez segítséget nyújt a képzés és a munkaerő-piaci igények összehangolása. Lehetőség szerint biztosítani kell az esélyegyenlőséget az oktatásban és a képzésben, valamint visszaszorítani a be nem jelentett munkavégzések számát is a közterhek csökkentésén kívül.
Középtávú stratégiai célok
A tervek szerint 2020-ra Magyarország versenyképes, igazságos és biztonságos ország lesz. A cél az, hogy az emberek életminősége jelentősen javuljon több munkahellyel és magasabb jövedelmekkel, ami biztonságos otthonteremtést tesz lehetővé.
A középtávú stratégiai elképzelések között szerepel a magyar gazdaság versenyképességének tartós növelése; a foglalkoztatás bővítése és a képzettség szintjének növelése; a népesség egészségi állapotának javítása; a társadalmi összetartozás erősítése; a fizikai elérhetőség és a virtuális hozzáférés javítása, valamint a természeti erőforrások és a környezeti értékek védelme és fenntartható hasznosítása.
A munkaügyi tárca a középtávú stratégia elkészítéséhez áprilisban értékeli a jelenlegi helyzetet és a nyáron elkészülő akciótervet várhatóan novemberben a végleges operatív program kialakítása követi majd.
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Átadták a Kerékpárosbarát Munkahely díjat

A 2023-mas pályázatra 29 település és 37 munkahely jelentkezett. Teljes cikk

Hornung Ágnes: a munka és a magánélet összehangolása kiemelten fontos

A családokért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány még nagyobb hangsúlyt akar fektetni a családok "testi-lelki-szellemi egészségének" elősegítésére. Teljes cikk

Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás

Évi 12 ezer forint állami támogatás azoknak jár, akik egy év alatt legalább 120 ezer forintot tesznek félre ebben a megtakarítási formában -... Teljes cikk

Kapcsolódó hírek