Megjelent: 11 éve

Hallott már a Fogyatékosság-barát munkahely elismerésről?

A Fogyatékosság-barát munkahely elismerés bevezetésének célja az álláskereső fogyatékos emberek és a foglalkoztatásukra nyitott munkáltatók egymásra találásának támogatása - olvasható a portálunkhoz eljuttatott sajtóközleményben.

images

Magyarországon is egyre több munkáltató ismeri fel, hogy a fogyatékos emberek foglalkoztatása elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyabbá, sikeresebbé tegyék vállalkozásukat. A fogyatékos emberek foglalkoztatásával kapcsolatban azonban egy alapvető probléma tapasztalható: bár sok cég deklarálja, hogy nyitott fogyatékos emberek foglalkoztatására, mégsem jelentkeznek hozzájuk sérült emberek, mert nem tudnak arról, hogy számítanak rájuk munkavállalóként. A fogyatékos emberek ugyanakkor annyira esélytelennek tartják, hogy munkahelyet találjanak, hogy sokszor meg sem próbálnak nyilvános álláshirdetésekre jelentkezni, holott megbízhatóságuk és termelékenységük nem marad el a többi kollegáétól. Motiváltságukat bizonyítja, hogy élen járnak a ledolgozott munkanapok számában, és hosszabb ideig állnak alkalmazásban, lojálisak a vállalathoz.

Foglalkoztatásuk által a munkahelyi légkör, a munkamorál, sőt a többi dolgozó cég iránti elköteleződése is javul. Pozitívabb lesz a cég imázsa, külső-belső megítélése.

A Fogyatékosság-barát munkahely elismerést minden évben az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az American Chamber of Commerce in Hungary, a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és a Salva Vita Alapítvány közösen adja a pályázati feltételeket sikeresen teljesítő munkáltatóknak.

Kik jelentkezhetnek?

Az elismerésre és a logó használatára bármely nyílt munkaerő-piaci munkáltató jelentkezhet, az üzleti szférából, a közszférából és a non-profit szervezetek köréből egyaránt. Kis-, közép- és nagyvállalatok egyaránt lehetnek Fogyatékosság-barát munkahelyek. A jelentkezést azonban kizárja, ha az adott szervezet rehabilitációs akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkezik és a munkaviszonyban foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállalók aránya az összes munkavállalóhoz képest a 25 százalékot meghaladja. Azok a rehabilitációs akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező szervezetek viszont pályázhatnak, melyeknél a megváltozott munkaképességű személyek létszáma meghaladja a 30 főt, viszont arányuk nem éri el a 25 százalékot.

Rugalmas vállalási feltételek

A Fogyatékosság-barát munkahely elismerés alapja a folyamatos fejlesztés. A Fogyatékosság-barát munkahely logót használó munkáltatókat az Európai Minőségmenedzsment Alapítvány (EFQM) Kiválóság Modellje alapján kidolgozott koncepció mentén vizsgálják.

Az elismerés megszerzéséhez az alábbi területeken megvalósított, legalább egy fejlesztést szükséges igazolni. A konkrét célokat a szervezet aktuális helyzetéhez, stratégiájához mérten tűzheti ki:

  • A szervezet vezetőinek felkészítése a fogyatékosság tudatos kezelésére.
  • A szervezet munkatársainak felkészítése a fogyatékos emberek befogadására.
  • A szervezet fogyatékossá váló dolgozóinak megtartásához irányelvek meghatározása.
  • A toborzási folyamat akadálymentesítésének fejlesztése.
  • A fogyatékosság-barát munkahely logó használatának beépítése a toborzási folyamatba.
  • A fogyatékos emberek toborzását, foglalkoztatását, megtartását, a dolgozók szemléletformálását javító eredmények szisztematikus értékelése.

    A Fogyatékosság-barát munkahely logó jelentősége

    A nyertes pályázó az elismerés megszerzését követően jogosulttá válik a Fogyatékosság-barát munkahely logó használatára.

    A logó azt kommunikálja, hogy a munkáltató pozitívan fogadja a fogyatékos álláskeresők jelentkezését.

    A Salva Vita Alapítvány készséggel ad tanácsot vagy segít a munkáltatóknak a fogyatékos emberek toborzása, foglalkoztatása során és a pályázat elkészítésében is. Az alapítvány kétévente kapcsolatba lép a logót használó munkáltatókkal az előrehaladás áttekintése és a jövőbeli tervek elkészítése érdekében.
    • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Átadták a Kerékpárosbarát Munkahely díjat

    A 2023-mas pályázatra 29 település és 37 munkahely jelentkezett. Teljes cikk

    Hornung Ágnes: a munka és a magánélet összehangolása kiemelten fontos

    A családokért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány még nagyobb hangsúlyt akar fektetni a családok "testi-lelki-szellemi egészségének" elősegítésére. Teljes cikk

    Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás

    Évi 12 ezer forint állami támogatás azoknak jár, akik egy év alatt legalább 120 ezer forintot tesznek félre ebben a megtakarítási formában -... Teljes cikk