kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Kettészakad a magyar felsőoktatás

A fiatalok idén sem a kormány elképzelései szerint felvételiztek, a főváros kerül ki nyertesen az felsőoktatás erőszakos piacosításából.

A kormány februárban drasztikusan átszabta a felvételi keretszámokat, tette ezt nem csak a jelentős forráskivonás miatt, hanem - szándéka szerint - közelíteni akarta a felsőoktatás kibocsátását a munkaerőpiaci igényekhez, s ennek részeként bizonyos szakok felől mesterségesen irányította volna a hallgatókat más szakok felé. A felvételi adatok szerint ez nem jött be, viszont néhány mellékhatásra már most felfigyeltek az oktatáskutatók.

A felvételi adatokra épülő friss OktpolCafé-bejegyzés szerint az országos szintű jelentkezésekben sokat veszítő szakok esetében is vannak nyertes intézmények, s ezek döntő részben budapestiek. Ennek okait a felsőoktatási szférán túlmutató társadalmi folyamatokban kereshetjük: a vidék megtartó-képessége egyre csökken, perspektíva csak a központi régióban látszik, illetve Budapest, mint kulturálisan pezsgő főváros vonzereje is igen jelentős tényező (természetesen amellett, hogy a hallgatók a minőségileg jobb képzéseket keresik, és a fővárosi nagy egyetemek egyelőre nagyobb presztízzsel bírnak, mint más intézmények).

Az erőltetett piacosítás hatására kettészakadni látszik a felsőoktatási intézményrendszer - írja a bejegyzés szerzője, Kocsis Ferenc -, és a fővárosban egy olyan képzéshalmaz kezd kialakulni, amely csak korlátozottan enged a kormányzati befolyásolásnak; alapvetően egy nyugat-európai igény- és értékrend szerint kínál képzéseket.

Nagyon fontos utalni arra, hogy a költségtérítéses helyekre jelentkező hallgatók nyilván inkább azokat az intézményeket és szakokat választják, amelyek bizonyíthatóan (függetlenül bármilyen ellenpropagandától) jobb elhelyezkedési és életlehetőségeket biztosítanak. Így, mivel a költségtérítés mértékében nincsenek drámai különbségek, a budapesti képzéseket preferálják, hiszen a fővárosban a több állás miatt eleve jobb esélyük van az elhelyezkedésre.

Kocsis Ferenc szerint azt is megállapíthatjuk, hogy a családi pénzből finanszírozott tanulás nem a kormányzat által elképzelt tudományos határvonalak mentén oszlik meg (mérnök kontra bölcsész). A családok ezt ennél sokkal árnyaltabban látják, és bizonyos bölcsész-területeket jobb befektetésnek látnak, mint bizonyos mérnöki/gazdasági képzéseket.


A vesztes szakok



Az összes jelentkezőt tekintve egyértelmű, hogy a gyakorlati orientáltságú gazdasági szakok (kereskedelem és marketing, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, gazdálkodási és menedzsment, emberi erőforrások) veszítettek legtöbbet, az összes jelentkező 45-60 százaléka tűnt el 2012-re. (Ez a kormányzat gazdaságfejlesztési elképzeléseivel éppen ellentétes hatásnak minősül.) Ezek mellett vannak olyan kisebb szakok, amelyek korábbi jelentkezői létszámuk 60-90 százalékát bukták el: kameraman, televíziós műsorkészítő, nemzetközi igazgatási, üzleti szakoktató, kézműves.

A gazdasági szakok után némileg kisebb csökkenéssel a „puhábbnak" számító társadalomtudományi szakok következnek: társadalmi tanulmányok, szociálpedagógia, andragógia, informatikus könyvtáros, szociális munka, pedagógia. De, mint jeleztük, a felsőoktatási átrendeződés egyik szembetűnő jele, hogy több szakon országosan ugyan zuhant a jelentkezők száma, ám Budapesten minden visszafogás ellenére nőtt.


A nyertes szakok



Az átrendeződés nyertes szakjai többek között a járműmérnöki, alkalmazott közgazdaságtan, pszichológia, nemzetközi tanulmányok, biomérnöki, mechatronikai mérnöki és gyógytornász szakok. Vannak olyan „nem kívánatos szakok" is, amelyek „makacsul" tartják magukat, és a jelentkezés továbbra is magas szinten van, sőt nőtt. Néhány bölcsészszak nagy népszerűségnek örvend továbbra is, emellett néhány mérnöki szak valódi lökést kapott az átszabott keretszámok miatt.

A kínai szak iránti érdeklődés drámai növekedése nem érdemel kommentárt, de a klasszikus bölcsészet és a nyugati nyelvek iránti makacs, sőt növekvő igény elgondolkodtató - írja Kocsis Ferenc.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk

Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk