Megjelent: 8 éve

Köteles-e útiköltséget téríteni a munkáltató?

Kell-e útiköltséget téríteni a munkáltatónak amennyiben saját autóval tudok a munkahelyre eljutni? Ha igen, mennyit? Hallani 9 ft / km-ről, de a NAV honlapon egyértelmű üzemanyag árak szerepelnek. Valamint kell-e a munkáltatónak munkaruhát, bakancsot biztosítania? Ha netalán járna, évekre visszamenőleg (akár 10 év) kérhető-e?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Két kérdésre várja a választ: a munkáltató remélhető utazási költség fizetési kötelezettségére, valamint a munkaruha adási kötelezettségre. Ebben a sorrendben válaszolok a kérdéseire tömören:

Az utazási költségtérítésről egy kormányrendelet (39/2010.(II.26.)korm.r.) és az Szja tv. tartalmaz rendelkezéseket. Tekintettel arra, hogy az adózási kérdések a kormányrendelet rendelkezéseivel könnyen keverednek, vágjunk az elején némi rendet. A munkáltató esetleges költségtérítési kötelezettsége egy dolog. Az Szja tv-ben nevesített adómentesen adható juttatások köre pedig másik dolog. Arra a kérdésre, hogy mit is KÖTELES a munkáltató megtéríteni az utazási költségekből, a kormányrendelet négy sarka által körülhatárolt területről nyerhet adatot. A többi az adható juttatások köre, melyeket el kell fogadni, de érthető módon nem kikényszeríthetőek. A kormányrendelet fő szabályként a közigazgatási határon átnyúló közlekedés tömegközlekedési költségeit rendeli megtéríteni. Ez lehet II. osztályú busz, vonat, HÉV vagy árvíz esetén hajó. Ezen túlmenően kötelező megtéríteni az egyéb közlekedés költségét, amennyiben nincsen tömegközlekedés, gyatra a tömegközlekedés (sokat kell várni), mozgáskorlátozott vagy fogyatékos az érintett, valamint óvodás, bölcsis gyermeke van. Ezek a menthető élethelyzetek. Ezeken kívül pedig az adható, némely esetben adómentesen adható, de ki nem követelhető térítések világa húzódik meg.

A munkaruha vonatkozásában onnan kell kiindulni, hogy 2011-ben a Munka törvénykönyve kisebb, életmentő beavatkozáson esett át, melyből a 2012. évi I.tv. született meg. Az új törvény a korábbi törvény szociális vagy annak vélt juttatásait megnyirbálta, hiszen azokat avittnak tartotta. A hatályos szabályok között az Mt-ben így sem munka-, sem pedig védőruha adási kötelezettség nem szerepel. A Munkavédelmi törvény némiképpen segít a helyzeten, hiszen bizonyos munkakörökben, ahol az egészséges, biztonságos munkavégzés másképpen nem biztosítható, adni kell védőruhát. Munkaruhát azonban nem szükséges senkinek sem adni.

Remélem minden kérdésére választ kapott.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk