kapubanner for mobile
Megjelent: 21 éve

Május vége - beszámolókészítés, adóbevallások

Valamennyi gazdálkodó szervezet május 30-ig köteles számot adni előző évi gazdálkodásának eredményéről mind a tulajdonosai, mind az üzletfelei és a nyilvánosság számára. Az adóbevallásokat a beszámoló alapján május 31-éig kell az APEH-nak és az önkormányzati adóhatóságnak benyújtani.

Beszámolókészítés, cégbírósági letétbe helyezés 1/3. oldal

A gazdálkodó szervezetek számviteli törvényben előírt kötelezettsége, hogy a működésükről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetükről az üzleti év könyveinek zárását követően beszámolót készítsenek. Az üzleti év főszabályként megegyezik a naptári évvel. (A külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepei, illetve a külföldi anyavállalat konszolidálásba bevont leányvállalatai bizonyos feltételek fennállásakor azonban a naptári évtől eltérő üzleti évet választhatnak, amelynek az időtartama ilyenkor is 12 hónap.)

A kettős könyvvitelt vezető vállalkozások főszabályként éves beszámolót, kivételesen pedig egyszerűsített éves beszámolót kötelesek készíteni. Összevont (konszolidált) éves beszámolót kell összeállítaniuk az anyavállalatnak minősülő vállalkozásoknak.

Egyszerűsített mérleget és eredménylevezetést az egyszeres könyvvezetésre kötelezett iskolai szövetkezet, jogi személyiséggel rendelkező munkaközösség, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság készíthet, ha a vállalkozási tevékenységből származó éves nettó árbevétele - két egymást követő évben - az 50 millió forintot nem haladja meg, függetlenül az általa foglalkoztatottak létszámától és a mérlegfőösszegtől. Egyszeres könyvvitelt alkalmaznak és egyszerűsített mérlegre és eredménylevezetésre kötelezettek a nonprofit szervezetek is.

2001. január 1-jétől az újonnan alakuló vállalkozások már nem választhatnak egyszeres könyvvitelt. A folyamatosan működő gazdálkodóknak pedig a számiviteli törvény utoljára a 2003-as üzleti év tekintetében engedi meg egyszerűsített beszámoló készítését. Az egyszeres könyvvitelről legkésőbb 2004. január 1-jével át kell térni a kettős könyvvitel alkalmazására.

A kettős könyvvitelt vezető gazdálkodók a jóváhagyásra jogosult testület (legfőbb szerv) által elfogadott és - kötelező könyvvizsgálat esetén - könyvvizsgálói záradékkal ellátott éves beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót cégbírósági letétbe helyezés útján kötelesek nyilvánosságra hozni. A letétbe helyezést az adott üzleti év mérlegfordulónapjától számított 150 napon belül - naptári évvel megegyező üzleti év esetén május 30-ig- kell teljesíteni.

A megküldött beszámolóhoz az adózott eredmény felhasználására vonatkozó javaslatot vagy határozatot is mellékelni kell. A kettős könyvvitelt vezető vállalkozásoknak tehát olyan időpontban kell elkészíteniük a beszámolójukat, hogy még május 30-át megelőzően rákerüljön a könyvvizsgálói záradék és a legfőbb szerv is jóváhagyja azt. A beszámoló részét képező üzleti jelentést, illetve az összevont (konszolidált) üzleti jelentést nem kell letétbe helyezni, ugyanakkor biztosítani kell, hogy a vállalkozó (anyavállalat) székhelyén minden érdekelt megtekinthesse, illetve teljes vagy részleges másolatot készíthessen.

A letétbe helyezett beszámolók adatai nyilvánosak, azokról bárki tájékoztatást kaphat, és másolatot készíthet.

Az anyavállalat a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott - a könyvvizsgáló záradékával vagy a záradék megadásának elutasításával ellátott - összevont (konszolidált) éves beszámolót az összevont (konszolidált) éves beszámoló mérlegfordulónapjától számított 180 napon belül - naptári évvel megegyező üzleti év esetén szeptember 30-ig - köteles a cégbíróságnál letétbe helyezni.

Az egyszeres könyvvitelt vezető, cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó az egyszerűsített beszámolót a tárgyévet követő év május 30-ig köteles a cégbíróságnál letétbe helyezni.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szakképzés 4.0. - így zajlik a fejlesztés

A 21. századi szakképzőintézmény-fejlesztési program beruházásai, korszerű eszközbeszerzései a minőségi oktatást segítik, és hozzájárulnak... Teljes cikk

Ekkora fizetésért jönnének haza a külföldön dolgozó magyarok

A külföldre távozók legvonzóbb célpontja Németország, az Egyesült Királyság és Ausztria. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek