kapubanner for mobile
Megjelent: 9 éve

Mi történik, ha gyed alatt megszüntetem a munkaviszonyomat?

Jelenleg gyeden vagyok a kisfiammal 9 hónapos. A munkáltatóm áttelepült egy új városba, amikor még dolgoztam. Aki vállalta az áttelepülést, azzal kötött egy a munkaviszony megszüntetéséhez kapcsolódó külön megállapodást. Ennek értelmében, ha én mondok fel is jár bizonyos kompenzáció/végkielégítés. 110 nap távolléti díj illet meg. Szeretném gyed alatt megszüntetni a munkaviszonyomat, hogy hozzájussak ezen összeghez. A kisgyermekkel nem tudom majd vállalni a bejárást az új helyre, így úgysem fogok tudni visszamenni ide már dolgozni. A felmondásomat közös megegyezéssel kérjem? A bent maradt szabadságokat köteles kifizetni? vagy kiadni? Jelenleg a munkáltatómon keresztül kapom a gyedet. Kinek kell jeleznem, hogy megszűnt a munkaviszonyom? Ki fogja ezen túl utalni a gyedet? Ha jól tudom, passzív gyed alatt nem leszek biztosított. Akkor magam után kell fizetnem a járulékot? Passzív gyed után passzív lesz a gyes is? Ezek beleszámítanak a nyugdíj évekbe? Kell e jelentkeznem a munkanélküli hivatalban? Időközben a munkaviszonyom elérte a 10 éves időtartamot. Érdemes e várnom a felmondással, így ha nem tudnak megfelelő pozíciót ajánlani és felmondanak (ami nagyon valószínű), akkor magasabb összegre lennék jogosult?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Nem tudom, hogy a végkielégítést mi alapján számolták.
A végkielégítés mértéke
a) legalább három év esetén egyhavi,
b) legalább öt év esetén kéthavi,
c) legalább tíz év esetén háromhavi távolléti díj összege.

Közös megegyezéssel nem célszerű munkaviszonyt megszüntetni, de ha most szeretne pénzhez jutni és meg tudnak állapodni megfelelő feltételekben, az az Ön felelőssége. Mivel fizetés nélküli szabadságon van, így a munkáltató a szabadságát nem tudja kiadni. Azt meg kell váltani pénzben.

A gyed tovább fog élni, ahogyan Ön is írta. A biztosítás megszűnését követően benyújtott (ún. passzív) gyermekgondozási díj iránti kérelmet a kormányhivatalnál kell benyújtani. A kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” (KPE160/A) elnevezésű nyomtatványt (ún. Tb. kiskönyv) is mellékelni kell. Részleteket az OEP-től kérdezzen.

Amennyiben nem biztosított, abban az esetben is jogosult az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira (kórház pl.), pénzbeli ellátást viszont nem kap. Nyugdíj szempontjából a gyed szolgálati időnek számít, sőt jogosultsági időnek is a nők kedvezményes nyugdíjára.

Miért menne munkaügyi hivatalba ? Dolgozni szeretne vagy a gyermekével lenni ?

Táppénz vonatkozásában ha az igénylőnek a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában azért nincs legalább 180 naptári napi tényleges jövedelme, mert legkevesebb 180 napig táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban/terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült a táppénz naptári napi alapját az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani. Ezt az összeget össze kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel, és amelyik a kedvezőbb azt kell folyósítani. Szerintem azért sem járhat rosszabbul, hiszen ugyanabból az összegből vonják le a járulékot, de nem vagyok táppénz szakértő.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek