kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Munkaidőkeret esetén mikor kell kiadni a szabadnapot?

Feleségem dolgozik egy munkahelyen. Az lenne a kérdésem, mit jelent az a szó, hogy munkaidőkeret? Párom heti 40 órás munkaszerződésben van. Kötelezhetik-e hétvégén dolgozni, úgy hogy nem fizetik ki, hanem majd kiveheti azt a napot pihenő időnek amit ledolgozott szombat, illetve vasárnap. Mikor kell kiadja a ledolgozott munkanapot a munkáltató? Mert már volt olyan, hogy a hónapban 3 x bent volt ingyen. Mennyi idő elteltével kell, hogy kiadják neki azt a ledolgozott hétvégét,mi erre vonatkozólag a jog szabály? Mert én sehol nem találok ilyet. Olyan van, hogy túlóra vagy rendkívüli munkavégzés, de olyan, hogy majd kiveheti a későbbiekben pihenőnapként, a ledolgozott hétvégét olyat nem találok sehol. Még valami: munkaidejük 06-14-ig tart, a portán nem engedik ki őket csak 14 óra 15 perckor ezt meg lehet tenni? Ennél a cégnél olyan dolgok vannak sajnos, hogy terrorban tartják a nőket.

images

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Kedves Aggódó férj,

egy olyan kérdést tett fel, amely nagyon sok embert érint és nagyon sokszor hasonló kérdéseket keletkeztet. A munkaidőkeret ugyanis egy olyan jogi kategória, amelyet nehéz érthetően elmagyarázni. Én most erre mégis kísérletet teszek.

A keret az un. egyenlőtlen munkaidő-beosztás egyik formája. Az a lényege, hogy a munkáltató a munkaidőt egy hosszabb időszak alapulvételével határozza meg. Nem azt mondja, hogy az Ön feleségének a munkaideje napi 8 óra hétfőn reggel 8- délután 4.20-ig, hanem azt, hogy a napi munkaidő 8 óra és ezt mondjuk 2, 4, 6 vagy 12 hónap alatt fogom szétosztani. A napi 8, heti 40 óra ugyanis 8 hét alatt 320 óra, 16 hét alatt 640 stb. Ezzel az időmennyiséggel gazdálkodik a munkáltató. Fontos, hogy nem csupán a munkaidő, hanem a pihenőidő is kiadható egyenlőtlenül azaz tömbösítve. Nem kell tehát csak a keret átlagában kijönnie a heti 2 pihenőnapnak. Szélsőséges esetben az is előfordulhat munkaidő-beosztástól függően, hogy havi 1 pihenőnapot kap a munkavállaló és közben minden nap munkát végez. Ezt követően pedig heteket majd otthon csücsül. A beosztásra vannak korlátok.

Néhány ezek közül a következő:
-a napi munkaidő minimum 4 maximum 12 óra lehet
-be kell tartani a munkaközi szünet, napi pihenőidő, heti pihenőnapok stb szabályait
-be kell tartani a vasárnapi, munkaszüneti napi munkavégzési korlátokat
-a rendkívüli munkavégzés korlátai is élnek
-szükség esetén pótlékot is kell fizetni.

A szombati munkavégzésért munkaidő-keretben nem jár pótlék, mert ott a szombat is ugyanolyan munkanap. A vasárnapi munkavégzésért kivételesen jár, a munkaszüneti napi munkavégzésért ugyanakkor mindig jár pótlék. Rendkívüli munkavégzésért járhat pótlék. Erről beszélünk pl. akkor, amennyiben a feleségét túldolgoztatják, azaz amennyiben a keret végén kiderül, hogy a beoszthatónál több munkaidő került beosztásra. Ez csak a végén derülhet ki a kötelező elszámoláskor. Akkor is pótlék jár, ha nem lépte túl a munkaidő beosztható mértékét, de nem kapta meg a felesége a heti 2 pihenőnapot átlagban.

Végül arról, hogy a kifizetés meddig tolható, illetve konvertálható-e pihenőidőre. EZ (az un. rétestészta elv) a keret fájdalmas pontja a munkavállalók számára. A következőt mondja az Mt.:
A munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár

a) a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben,
b) a munkaidőkereten felül vagy
c) az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén.

A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár. A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

A szabadidőt vagy a heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban, egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén (ez az Ön felesége esete) legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig kell kiadni. Ettől eltérően munkaidőkereten felül végzett munka esetén a szabadidőt legkésőbb a következő munkaidőkeret végéig kell kiadni.

A felek megállapodása alapján a szabadidőt legkésőbb a tárgyévet követő év december harmincegyedik napjáig kell kiadni.

A lényeg tehát az, hogy a szabadidő kiadása elhúzható, ám arra a munkáltató egyoldalúan általában nem jogosult.

A keret végén a munkáltató a munkavállalóval elszámol és kimutatja a ledolgozott munkaidőt. Amennyiben a munkavállaló kevesebb bért kapott, mint amennyi számára járna, azt a következő havi bérrel ki kell fizetni. Egyéb pótlékokat a felmerülésükkor kell kifizetni: vasárnapi pótlék, ha jár, műszakpótlék, éjszakai pótlék stb, feltéve, hogy járnak.

Amennyiben van a felesége munkahelyén szakszervezet, bizalommal forduljanak oda, hiszen valamiféle jogi segítség (háttér) sosem árt.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk