Megjelent: 18 éve

Nemzetközileg elismert IT képzések

A kurzusok általában 3-5 naposak, és a 180-450 ezer forintos sávban kínálják őket. A fejvadász szerint előnyt jelentenek az álláspályázatnál.

Az informatikai képzéseknek számos fajtája van, ezek munkaerőpiaci szempontból két nagy csoportra bonthatóak: az államilag elismert, azaz az OKJ-s képzésekre, illetve az ún. certifikált, vagyis nemzetközileg elismert, vizsgák keretében megszerezhető minősítéssel záruló képzésekre. E két oktatási forma között elég nagy a különbség. Hiszen míg az OKJ-s képzéseket kevésbé méltányolják a munkaadók, addig a nemzetközi minősítésekkel rendelkezők előnyt élveznek a felvételi interjúk során - értettek egyet a szakértők.

Speciálisa tudást nyújtanak

A certifikált továbbképzések általában az informatikai piacon megjelenő új technológiák, szerverek, hálózati rendszerek bemutatását, részletes ismertetését foglalják magukba.

"Elvégzésükkel professzionális szinten lehet működtetni például egy Windows vagy egy Linux operációs rendszert vagy szervert, de profi biztonsági és hálózati ismeretekre is szert tehetnek a résztvevők" - mondta el Tóth Alexandra, a Microsoft, Cisco, Linux, Lotus tanfolyamokat kínáló Trainer Oktatóközpont oktatási vezetője.

"Emellett a szakemberek olyan összefüggéseket is megismerhetnek, amelyek nagy segítségükre lehetnek a gyakorlatban - például egy probléma megoldásában. Egy hirtelen szerverleállás esetén nagyobb eséllyel tudják, hogy mi a teendő - hiszen azt az adott szerverhez tartozó tanfolyamon a gyakorlati feladatokból már megtanulták" - tette hozzá.

5-16 fős csoportokban tanulnak

"A több száz, általában 3-5 napos, 5-16 fő részvételével zajló intenzív képzések elsősorban tapasztalt, szerteágazó informatikai ismeretekkel rendelkező szakembereknek szólnak" - avatott be Szedő Miklós, a Microsoft, Oracle, Java, Suse Linux, Sun képzéseket kínáló IQSOFT-John Bryce Oktatóközpont ügyvezető igazgatója.

A tananyagot egyébként a fent említett nagy informatikai gyártó cégek (Microsoft, Novell, Cisco) szakértői állítják össze, a szükséges tankönyveket is a vállalatok biztosítják - pontosabban rajtuk keresztül az oktatást lebonyolító cégek.

Akár 450 ezer forint is lehet

Ebből adódik a továbbképzések borsos ára is: a képzés ára 185-450 ezer forint között mozog. "A magas képzési összeget több dolog is indokolja. Egyrészt a tanfolyamokon megszerzett tudás szinte minden esetben azonnal átültethető és hasznosítható az anyacégnél. Másrészt az oktatások végeztével elérhető mérnöki minősítéseket az egész világon elfogadják. Harmadrészt pedig a tematikus tudás átadását, így a képzések anyagát a háttérben a gyártók - komoly szakembergárdával együttműködve - fejlesztik ki, tartják naprakészen, és ez a költség mint 'oktatási licenc' épül be a tréningköltségekbe. A licenc legtöbbször egy referenciakönyv formájában mutatkozik, és az ára a teljes oktatási költség 30-60 százalékát is elérheti" - jegyezte meg Szántó Zoltán, a Microsoft adminisztrátori és fejlesztői, Cisco, Linux és ITIL képzésekre "szakosodott" Netacademia Oktatóközpont kereskedelmi igazgatója.

Legtöbbször a munkaadó fizeti

A képzéseket egyébként általában a munkaadó finanszírozza, az ügyfelek több mint 95 százaléka nem egyéni ügyfél. A legtöbb esetben a vállalat küldi el informatikai szakemberét a képzésre, hogy elvégzésével a továbbiakban gördülékenyebben folyhasson a munka - értettek egyet a megkérdezettek.

Mint megtudtuk, a cégek nem spórolnak a munkatársak ilyen jellegű továbbképzésén. Bár még mindig főleg a multinacionális vállalatok fektetnek több pénzt az informatikai szakembereik képzésébe, egyre több kisvállalatnál dolgozó is feltűnik a csoportokban.

"A cégek különböző megfontolásból küldik el dolgozóikat a fent említett IT képzésekre. A hiányzó, azonnal hasznosítható rendszerezett tudás megszerzése mellett sokszor számításba jön az új bevezetés előtt álló technológiák megismerése is" - véli Szántó Zoltán.

Tanfolyamok, díjak, divatirányzatok "Az oktatási évadokat változó 'informatikai divatirányzatok' jellemzik. Idén nagy érdeklődés volt például a digitális aláírásokkal foglalkozó (PKI), vagy a Microsoft új SQL2005 technológiájára épülő továbbképzéseinkre. A tavalyi évben pedig a kisvállalati szegmensben bevezetett Small Business Server (SBS) képzések voltak a legközkedveltebbek" - avatott be Szántó Zoltán.

Tegyük le a vizsgát, az álláskeresésnél jól jöhet

"Amennyiben elvégeztünk egy ilyen képzést, mindenképp tüntessük fel azt az önéletrajzban. A kiválasztás során ugyanis előnyt jelent. Sőt, van, ahol kizárólagos feltétel. Bár az áruk valóban nem nevezhető alacsonynak, azonban ha a cég úgy dönt: finanszírozza a képzést, semmiképp se utasítsuk el az ajánlatot" - figyelmeztet Komjád Gyöngyvér, a CSM Hungary Személyzeti Tanácsadó Kft. tanácsadója.

"Bár a tapasztalatok szerint a vállalatok nem minden esetben várják el, hogy vizsgát is tegyen a dolgozó (ami ugyancsak 25-40 ezer forint), a munkavállalóknak viszont tanácsos befektetniük, és megszerezniük az oklevelet. Egy esetleges munkahelyváltásnál ugyanis a vizsgával többszörösére növelheti saját értékét" - tette hozzá Tóth Alexandra.
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Pölöskei Gáborné: az idei év a látványos fejlesztések éve lesz a szakképzésben

A fiatalok, kezdők fizetését mindenképpen följebb kell emelni, hogy egy magas szintről kezdődjön a szakképzésben a bérezés - mondta el Pölöskei Gáborné. Teljes cikk

Tanárképző kar alakul a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

Tanárképző kart hoz létre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). A leendő hallgatókat 2025-től fogadó, Nemeskürty István író, irodalom- és... Teljes cikk

Csák János: Sikeres a felsőoktatás átalakítása

A 320 ezer felsőoktatásban tanuló hallgató közül 43 ezren külföldiek - számolt be róla a kulturális és innovációs miniszter. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek