kapubanner for mobile
Megjelent: 19 éve

Részmunkaidős foglalkoztatás - Csak minden huszadik munkavállalónál

Aránytalanul alacsony a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalók száma hazánkban. Míg Magyarországon a dolgozók 4,4 százaléka részmunkaidős alkalmazott, addig Hollandiában az aktív népességen belüli arányuk 2003-ban elérte a 45 százalékot. A munkavállalási forma honi sajátosságairól Tóth Lászlót, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Foglalkoztatás Stratégiai Főosztályának vezetőjét, Csikesz Tamást, a Dft-Hungária Kft. ügyvezetőjét, és Szöllősi Ágnes karriertanácsadót kérdeztük.

A részmunkaidős foglalkoztatás jó módszer a kisgyermekesek, a tartósan munkanélküliek, az aktív nyugdíjasok, az egyetemista és főiskolás diákok munkaerő-piacra való be -illetve visszajuttatására - állítják a szakértők. A gyesről, gyedről visszatérni kívánó nők és férfiak a csökkentett munkaidő mellett képesek ellátni a gyermekneveléssel járó teendőiket, a dolgozni kívánó nyugdíjasok legalitásban tevékenykedhetnek, a diákok betekintést nyerhetnek, a több éve állástalanok pedig reintegrálódhatnak a munka világába.

"A négy, hat órás munkák iránti igényt jelzi, hogy egy-egy ilyen jellegű pozíció meghirdetésekor átlagosan két-háromszáz álláskereső juttatja el önéletrajzát az illetékesekhez. A pályázók összetételét tekintve egyébként vegyes a kép: a kismamák/kispapák, a tanulók és a hatvan év felettiek mellett közel azonos számban találhatunk a jelentkezők között atipikus foglalkoztatási formákra nem rászoruló munkavállalókat", foglalta össze tapasztalatait Csikesz Tamás, a részmunkaidős állásokat is meghirdető Dft-Hungária Kft. ügyvezetője.

Költségcsökkentés részmunkaidős dolgozókkal

Hazánkban a részmunkaidő alkalmazásának elsődleges oka a költségcsökkentés. "Két esetben foglalkoztatunk részmunkaidősöket. Ha a pozícióhoz tartozó feladatok megoldása nem tölti ki a napi nyolc órát - így optimalizáljuk a bért-, vagy ha arra a döntésre jutunk, hogy az eddig külső cég által elvégzett munkák napi néhány órában, jóval költséghatékonyabban megoldhatók egy újonnan felvett saját alkalmazottal. Mindkét esetben a kiadások csökkentése a cél, ugyanakkor megpróbáljuk ezt nem a munkavállalóink terhére tenni" - mondta Csikesz Tamás.

Minimálbér-emelés helyett munkaidő-csökkentés

A munkáltatók zöme azonban nem a fenti két okból él a részmunkaidős foglalkoztatás lehetőségével. "Amikor a minimálbér összegét felemelte a kormány, a munkaadók a fizetések megnövelése helyett a munkaidőket csökkentették le. Így kerülték ki a kötelező béremelést, és az azzal járó többletköltségeket", vélekedett Szöllősi Ágnes.

Ha én munkáltató lennék...

Szöllősi Ágnes hozzátette: A részmunkaidős foglalkoztatás, mint aktív munkaerő-piaci eszköz alkalmazását egyébként hazánkban több tényező is hátráltatja. Ha én munkáltató lennék, és nem külső segítséggel, hanem 4 órás alkalmazásával szeretném egy feladat elvégzését megoldani, bizony meggondolnám, mert a bérköltség fajlagosan nagyobb összegre jönne ki. Ha munkavállaló lennék, akkor bizonyára örülnék, hogy legalább 4 órás munkát tudok végezni, de nem mindegy, hogy ezért a 4 óráért mennyit kell utaznom, az utazás mennyibe kerül, és a munkáltató hajlandó-e ehhez hozzájárulni, ha én csak négy órát tudok neki dolgozni. Ha lehetőségeim engednék, biztos, hogy a 8 órás munkát választanám, ugyanis a nyugdíjba is csak 50%-osan számít bele a 4 órás munkaidő- mondta el Szöllősi Ágnes karriertanácsadó.

Hollandiában a foglalkoztatottak fele részmunkaidős

Probléma még, hogy aránytalanul alacsony fizetések jellemzik a négy, hat órás állásokat, a bér sok esetben még az önfenntartáshoz sem elegendő. A szakértők többek között ezzel magyarázzák, hogy hazánkban az aktív népesség kevesebb mint öt százaléka dolgozik csökkentett munkaidőben, míg más országokban (Belgium, Dánia, Nagy-Britannia, Németország, Svédország, Hollandia) arányuk számos esetben meghaladja akár a 20 százalékot is, Németországban pedig egy év alatt 15 százalékkal nőtt a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma.

"Hollandiában az alkalmazottak 45 százaléka dolgozik csökkentett munkarendben. Magyarországon ez az arány 4,4 százalék. A honi részmunkaidős bérek reálértékével ellentétben viszont Hollandiában a négy órás munkáért kapott pénz is elegendő a megélhetéshez" - mondta el Tóth László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Foglalkoztatás Stratégiai Főosztályának vezetője. A holland minimálbér ötszöröse a magyarnak. A különbség jelentős, annak ellenére is, hogy a megélhetési költségek magasabbak Hollandiában, mint Magyarországon.

A cégek szervezettsége is hiányzik az elterjedéséhez

Amellett, hogy a munkavállalóknak nem éri meg részmunkaidőben dolgozni, még számos tényező akadályozza a foglalkoztatási forma hazai elterjedését. A megszokott, tehát szinte problémamentesen koordinálható nyolc órás munkáról nehezen térnek át az alkalmazók a többszöri egyeztetést, összetettebb munkaszervezést igénylő négy, hat órásra. Széles körű alkalmazásához elkerülhetetlen nemcsak a munkakörök, hanem az egész vállalat struktúrájának átalakítása. Hollandiában például állítható az osztott munkarendben dolgozó irodai alkalmazottak asztalának magassága is, így mindkét vagy mindhárom dolgozó kényelmesen végezheti el a feladatát.

"Egy cég szervezettségének mértékét tökéletesen mutatja, milyen arányban alkalmazzák ezt a munkavállalási formát. Minél szervezettebb a vállalat, annál több részmunkaidős alkalmazottat találunk a dolgozók között" - jegyezte meg Csikesz Tamás, a lapkiadó, tanácsadó és reklámügynökség ügyvezetője.

Kell a csökkentett munkaidő

Szükséges a -nem a béremelés elkerülése miatt létrehozott- részmunkaidős foglalkoztatás nagyobb arányú alkalmazása hazánkban -értettek egyet a megkérdezettek. A négy, hat órás munkarend népszerűsítése érdekében az állam különböző támogatásokkal ösztönzi a munkáltatókat.

Állami támogatás: a bér és a járulékok 75 százaléka

A támogatást elnyerő munkáltatók számára az állam megtéríti a munkavállaló bér és járulékainak együttes összegének legfeljebb 75 százalékát, valamint a dolgozó munkába járásával kapcsolatos helyközi utazási költség munkaadót terhelő részének akár az egészét is.

Kötelező továbbfoglalkoztatás

A vissza nem térítendő, legfeljebb egy évre nyújtható támogatásban akkor részesülhet a munkáltató, ha vállalja a munkavállalónak a támogatás folyósítása időtartamával legalább megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatását. Kikötés még, hogy nem szüntetheti meg a munkavállaló munkaviszonyát az alkalmazó a támogatás folyósítása és a továbbfoglalkoztatás időtartama alatt működésével összefüggő okból rendes felmondással.

A tavalyi évben mindössze 500-1000 dolgozó után vették fel a kedvezményt. Ennek oka az, hogy a munkáltatók zöme nem tud a támogatásról, aki pedig tud róla, azt a továbbfoglalkoztatás szükségessége riasztja el. Utóbbin azonban változtatni nem lehet. Az állam csak úgy adhat munkaadóknak támogatást, ha az alkalmazók biztosítják a dolgozó továbbfoglalkoztatását - az EU tagállamokban ez a szabály.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szakemberhiány miatt szünetel több vizsgálat az Oroszlányi Szakrendelőben

A rendelőben több osztályon is szünetelni fog az ellátás az átmeneti szakemberhiány miatt. Teljes cikk

Egymilliós fizetésért keresnek szakácsot Budapestre

A hirdetés személyzeti étkezést és kedvezményes nyaralási lehetőségeket ígér leendő dolgozóinak. Teljes cikk

A BME idén is számos programmal várja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

A Lányok Napja elnevezésű pályaorientációs programon a résztvevők különböző mérnöki területeket ismerhetnek meg. Teljes cikk

Kapcsolódó hírek