kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Szeptembertől emelkedik a diákhitel összege

Folytatni kell a következetes szigort a költségvetésben, és a megkezdett strukturális reformokat - mondta Veres János a kormányszóvivői tájékoztatón.

A pénzügyminiszter az aktualizált konvergencia program bizottsági értékelésről elmondta: az reális képet fest Magyarországról és az elért eredményekről. A bizottság által megfogalmazott, a nyugdíjkiadásokra vonatkozó kockázatot illetően úgy fogalmazott: a kihívás ismert, a nyugdíjkerekasztal javaslatait figyelembe véve a kormány időben meg fogja hozni a szükséges döntéseket.

Az eddigi gyakorlat alapján Veres János szerint a költségvetés 2009-ben olyan jelentős tartalékot tartalmaz, ami biztosíthatja, hogy az államháztartás GDP-arányos hiánya 3,2 százalékon belül legyen.

Magyarország "orrnehéz" kiigazítást hajt végre, azaz a jelentősebb változások az időszak elején jelentkeztek - mondta a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az eddig elért eredményeket az Európai Bizottság pozitívan értékelte. Ismertette: a bizottság kiegyensúlyozott kockázattal bírónak tartja az idei költségvetési pályát, összhangban lévőnek a túlzott deficit 2009-re történő megszüntetésével.

A bizottság óvatos prognózisában az idei GDP-arányos hiányt a magyar prognózisnál szolid mértékben magasabbra várja, azonban a magyar kormány továbbra is reálisnak látja, hogy a hiány a költségvetésben szereplő értéken belül maradjon.

Egyetértett Veres János a bizottság azon megjegyzésével, amely fontosnak nevezte a közpénzügyi törvény megszületését, a pénzügyminiszter reményei szerint tavasszal erre sor is kerülhet. Azt sem vitatta a pénzügyminiszter, hogy a többletbevételeket a hiány csökkentésére kell fordítani.

Kérdésre válaszolva kifejtette: az Amerikából kiinduló hitelválság hatásai ugyan világszerte jelentkeznek, de az EU, különösen az eurózóna tagállamai védettebbek ellenük, így Magyarországon is tompított hatás jelentkezhet. A legveszélyesebb következménynek azt nevezte, ha a pénz ára megdrágul a világban, ez ugyanis inflációt emelő hatással járhat az EU országaiban, így Magyarországon is.

A pénzügyminiszter beszámolt arról is, hogy a kormány az 1 és 2 forintosok márciusi bevonásával összefüggésben két törvényjavaslatot alkotott. Eltérő kerekítési szabályok vonatkoznak ezek szerint a készpénzes forgalomra és a társadalombiztosítási, illetve szociális kifizetésekre. Az első területen a kereskedőknek csak a számla végösszegét - és nem az egyes termékek árát - kell 0-ra, vagy 5-re kerekíteni, a kerekítés szabályai szerint lefelé vagy felfelé. Ettől eltérően a szociális és tb kifizetéseknél csak felfelé lehet kerekíteni, ez a PM számítási szerint mintegy 100 millió forint többletkiadást jelent a költségvetésnek.

Veres János hangsúlyozta: a kereskedőknek a különbözetről nem kell bizonylatot kiállítaniuk, és a pénztárgépek átállítása is csak lehetőség, nem pedig kötelezettség. Hozzátette: a különbözet nem képezi az áfa alapját sem.

Szeptembertől emelkedik a diákhitel összege, az állami finanszírozott képzésben tanulók részére havi 30 ezerről 40 ezerre, a költségtérítéses képzésben résztvevők 40 ezer forint helyett 50 ezret vehetnek fel - mondta Veres János. A pénzügyi tárca vezetője kitért arra: a jövőben az is lehetővé válik, hogy a hitel összegét közvetlenül a felsőoktatási intézménynek utalják, amennyiben a hallgató úgy rendelkezik.

Veres János hozzátette: ennek feltétele, hogy az intézmény együttműködési megállapodást kössön a Diákhitel Központtal. Februárban több nagy egyetem, így az ELTE, a Szegedi Egyetem és a Debreceni Egyetem is készül erre - mondta a miniszter. Elmondta: ezáltal lehetővé válik, hogy a hallgató közvetlenül a felsőoktatási intézménynek utalja a képzés költségét.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk

Megütötte és fellökte a 12 éves diákot a budapesti tanár

Az 50 éves pedagógust azonnal elbocsátották, miután kiderült az eset. Teljes cikk