kapubanner for mobile
Szegedi Juli
Szerző: Szegedi Juli
Megjelent: 10 éve

Kétkulcsos adó, családi adókedvezmény helyett magasabb családi pótlék - ezt tervezi a DK

A választások közeledtével portálunk arról érdeklődött a pártoknál, hogy kormányra kerülésük esetén milyen munkavállalókat és munkáltatókat érintő döntéseket hoznának. A Demokratikus Koalíció (DK) eltörölné a családi adókedvezményt, helyette magasabb összegű családi pótlékot nyújtanának, visszaállítanák a kisgyerekes anyák munkahelyi védettségét, kétkulcsos adót vezetnének be. Lássuk a részleteket, így változtatna a DK.

images

images

- Terveznek-e változást az álláskeresési járadékkal, vagy bármilyen, a munkanélkülieknek járó juttatás terén?

- Igen, a munkanélküli ellátás időtartamát a jelenlegi 3 hónapról 6-9 hónapra kívánjuk emelni. Eközben a megreformált munkaügyi szolgálatnak érdemi segítséget kell nyújtania az álláskereséshez.

- Tervezik-e a Munka törvénykönyvének bármely változtatását?

- Igen, a Munka Törvénykönyvét alaposan felül kell vizsgálni. Helyes törekvés a foglalkoztatás rugalmasabbá tétele, de az egyoldalú jogfosztó intézkedéseket hatályon kívül kell helyezni.

- Változna-e a cafeteria, kerülnek-e be új elemek az adható juttatások közé, béren kívüli juttatások adózásában várható-e változás?

- A cafeteriába új elemeket nem kívánunk bevonni, megszüntetnénk viszont a futballmérkőzésekre a cafeteria keretében adómentesen adható jegyeket.

- Változtatnának-e a kismamáknak, kisgyerekeseknek járó juttatásokon?

- Egy összegben meghatározott, de időben rugalmasan beosztható és igénybe vehető gyest és gyedet vezetünk be. A bölcsődei térítési díjat a gyerekek számától függetlenül a nettó jövedelem meghatározott százalékában maximáljuk. Visszaállítjuk a Munka törvénykönyvében a kisgyerekes anyák munkaügyi védettségét és újra emelt összegű családi pótlékot folyósítunk a beteg gyerekek után.

- Változna-e a családi adókedvezmény?

- A családi adókedvezményt meg kívánjuk szüntetni, összegét pedig teljes egészében a hátrányos helyzetű gyermekek nevelésének támogatására, legnagyobbrészt a családi pótlék emelésére fordítani, mert ehhez minden gyerekes család hozzájut.

- Lennének-e a továbbiakban foglalkoztatási programok, akár kismamáknak, akár középkorúaknak, tartósan munkanélküliek, és fiatalok számára? Fenntartanák-e a közmunkások tömeges foglalkoztatását?

- Kifejezetten bővíteni kívánjuk a foglalkoztatási programokat, hogy ezzel az értelmetlen közmunka programokat is szűkíteni lehessen. Az ilyen, csupán mennyiségi bővítést jelentő programokat piaci módon szervezett új intézmények hangsúlyosabb szerepvállalásával váltanánk ki. (Szociális szövetkezetek, tranzitfoglalkoztatók, speciális munkaerő-kölcsönzők, kistérségi összefogás a foglalkoztatás bővítéséért, állami szerepvállalással különleges gazdasági övezetek létrehozása a súlyosan lemaradt térségekben). Ösztönözzük a képzést és foglalkoztatást összekötő programokat, rugalmassá, szektor- és régiófüggővé tesszük a minimálbért.

- Terveznek-e változást a személy jövedelemadóban? Maradna az egykulcsos adórendszer?

- A személyi jövedelemadónál a kifejezetten magas jövedelmekre második kulcsot vezetünk be, ugyanakkor visszaállítani tervezzük az adójóváírást vagy egy adómentes sáv bevezetését.

- Milyen módon támogatnák a kkv-kat, valamint az induló vállalkozásokat?

- A kkv-kat és az induló vállalkozásokat az erre létrehozott uniós programokkal, továbbá adó- és járulékkedvezménnyel támogatjuk. Ma azonban számukra is az a legsürgetőbb, ami minden más vállalkozás számára: a gazdasági ámokfutás beszüntetésével ösztönző gazdasági környezet teremtése. Megállapodunk e célból a szociális partnerekkel a gazdasági fölemelkedéshez szükséges lépésekről. Józan gazdaságpolitikával visszaszerezzük a befektetők bizalmát. Stabil adórendszert alakítunk ki, az adónemek számának jelentős csökkentésével. Előre meghirdetett terv szerint, fokozatosan kivezetjük az ágazati különadókat. Az Európában szokásos szintre mérsékeljük a bankadót, beszüntetjük a bankok folyamatos vegzálását, újrateremtjük érdekeltségüket a hitelezésben.

- Hogyan küzdenének a hátrányos helyzetű csoportok diszkriminációja ellen a munkaerőpiacon?

- Kiterjesztjük a foglalkoztatási kvótákat, rugalmassá tesszük teljesítésüket. Fejlesztjük a hátrányos helyzetűek foglalkoztatását ösztönző adó-, járulék- és támogatási rendszert. Az őket sújtó előítéletek fölszámolására folyamatos médiakampányt indítunk, társadalmi elfogadottságukat már az iskolarendszeren belüli célzott programokkal is erősítjük.

Következő cikkünkben az LMP-t kérdezzük.

Az Együtt-PM válaszait korábbi cikkünkben itt olvashatja.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk