kapubanner for mobile
Megjelent: 10 éve

Problémás pontok az önéletrajzban

Vannak élethelyzetek, amikor nem sikerülnek dolgok, megtörik a karrierút, valamiről nincs bizonyítvány, valamit abba kellett hagyni, legyen az iskola, állás, megkezdett PhD-téma. Ezek állandó dilemmát jelentenek a jelölteknek: Beírjam? Ne írjam? Hogyan írjam le? Erről ír hasznos tanácsokat Jobangel a HR Blogon.

images

Természetesen minden helyzet egyéni, de azért általánosságok itt is megállapíthatók, amik segíthetnek eldönteni ezeket a dilemmákat.

A rések kezeléséről írtam már, de érdemes részleteiben is megnézni, mikre kell különösen figyelni, és hogyan lehet a negatívnak tűnő momentumot is jól kezelni.


Félbehagyott iskolák



A legtöbb esetben ezek félbehagyott főiskolák, egyetemek, a legkülönbözőbb okok miatt. Leggyakoribbak a családi és az anyagi okok – ilyenkor viszonylag könnyű kezelni a helyzetet: be kell írni, hány évfolyamot jártál és hová, milyen, az álláshoz kapcsolódó tantárgyakat, ismereteket sajátítottál el. Jobb, ha az látszik, mit tudsz, mintha résként marad a CV-ben. Még egy félbehagyott tanulmány is több mint a semmi.


Főiskola befejezve, diploma nincs



Ez általában nyelvvizsga hiányában van így. A CV-be be kell írni az elvégzett főiskolát, egyetemet, és a diplomaszerzés jövőbeli időpontját. Nyelvtudáshoz pedig a valós nyelvtudást.
Ha más ok miatt nincs meg a diploma, akkor azt kell leírni. Illetve fontos, hogy meglesz-e később, vagy ezt a diplomát már nem is akarod/tudod megszerezni.


Ki nem adott OKJ-s bizonyítvány



Az is elő szokott fordulni, hogy a tanfolyami záróvizsga után még hiányzik valami (például a tanfolyami díj befizetése), ezért nem adják ki a bizonyítványt. Ezt a CV-ben nem kell részletezni, elég beírni, hogy ilyenolyan tanfolyam, sikeres záróvizsga. Állásinterjún el kell mondani, hogy a bizonyítvány az oktatási intézménynél van még, mert…


Be nem jelentett munka



Kár lenne tagadni, hogy ez gyakori helyzet. A be nem jelentett munka CV szempontjából nem igazán problémás: a munka jogi kereteit vagy annak hiányát nem kell részletezni, csak azt, hogy hol, mikor, mit dolgoztál, mint bármely más állásnál. Állásinterjún meg kell említeni, hogy ez nem volt bejelentve, annak érdekében, hogy a hivatalos papírok és a CV-k közti különbségből adódó a későbbi kellemetlenségeket elkerüljük. Referenciák, szakmai tapasztalatok bizonyítása lehetséges így is. Hazudni pedig nem érdemes, mert lehet, hogy pont annál a cégnél van ismerőse az interjúztatónak, amire hivatkozni akarnál.


Próbaidőben megszakadt munkaviszony



Előfordul, hogy valamelyik fél mégiscsak csalódik a másikban, és a munkaviszony még próbaidőben megszakad. Nem akkora tragédia, mint elsőre látszik. Kétféle megoldás létezik rá: max. 3 hónap lehet egy ilyen munkaviszony, ha elviseli ezt a rést a CV, akkor be sem kell írni, mert nem biztos, hogy releváns. Ha valamiért mégis érdekes lehet (pl. mert a piacon ismert, híres, hírhedt cég, esetleg 3 hónap alatt is komoly tudásanyagot, tapasztalatot adott), akkor pedig úgy kell beírni, mint bármely más munkaviszonyt. Ha majd rákérdeznek állásinterjún, miért sikerült rövidre, tárgyilagosan és röviden el kell mondani, mi volt a probléma.

Fontos, hogy sose hazudjunk, csúsztassunk, mert könnyű lebukni, és túl kicsi ez az ország ahhoz, hogy ne menjen rosszhíre bárkinek, főleg iparágon belül.


Speciális CV-formátum



Kronológiai CV helyett érdemes funkcionális (kompetencia-alapú, tapasztalat-alapú) CV-t írni. Ilyenkor a rések teljesen elvesznek, hiszen ragaszkodunk időrendhez, csakis a meglévő szakmai tudásra, tapasztalatokra, álláshirdetésben is megnevezett előnyökre koncentrálunk. Ilyet bármilyen pozícióra lehet írni. Ezen az oldalon lévő asszisztensi CV-minta pl. ebben a felfogásban íródott.


Ne mentegetőzz!



Bármi is történt, annak megítélését nagyban befolyásolja, hogy te magad hogyan ítéled meg a történteket, hogyan kommunikálod. A sok “sajnos”, “nem sikerült” és hasonló kifejezések az olvasóban is negatív érzéseket keltenek. Ha tárgyilagos maradsz, akkor az olvasó is az marad: ha te nem sajnálkozol, akkor ő sem érzi, hogy sajnálkoznod kellene. Állásinterjún is ugyanez a hozzáállás lesz a nyerő, erről majd a következő posztban lesz szó.

Jobangel
HR Blog
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Agresszivitás kezelése a munkahelyen és azon kívül

Sok esetben a stressz, a kezeletlen problémák agresszív viselkedésben csúcsosodnak ki az emberek mindennapjai során. Sok félreértés melegágya, ha nem... Teljes cikk

Hogyan érvelj a felsővezetésnél a mentális jóllét mellett?

Sok HR-es és EHS munkatárs küzd azzal, hogy meggyőzzék a felsővezetést arról, hogy a vállalati pszichológus szolgáltatásokra szükség lenne a... Teljes cikk

Én is oké, te is oké, ők nem oké

Milyen helyzetekre lehet jó egy életbiztosítás a közép- és kisvállalati (SME) szektor cégvezetőinek, tulajdonosainak? Kurdi Ferenc posztja a HR Blogon. Teljes cikk