kapubanner for mobile
Szerző: Barna Eszter
Megjelent: 9 éve

Stratégiai szakmák hiányozhatnak pár éven belül

A cégek harmada nem tervez tudatosan sem üzleti, sem munkaerő stratégiát hosszabb, de még hároméves távlatban sem. Pedig a gazdasági realitás azt mutatja, hogy a munkaerő-szervezés és az üzleti tervezés is kifizetődik. A gyorsan változó munkaerőpiacon pedig egyre inkább a szükséges képességek beazonosítása, fejlesztése kell, hogy cél legyen az oktatásban is, amely nem kifejezetten szakmákat, hanem gondolkodást, mentalitást tanít. A kulcsszó a rugalmasság.

A cégeknél alacsony a jövőorientáltság, minden 5. cégnél hamarosan problémát fog jelenteni egyes munkakörök betöltése az adott szakmában szükséges képzett munkaerő hiánya miatt, és viszonylag kevesen foglalkoztatnának frissdiplomásokat, többek között ezek a sarokpontjai a GVI és az AON Hewitt által készített munkaerő-piaci prognózisnak.

A 2014-2017-es időszakról szóló felmérésben 467 vállalatot, 23 foglalkoztatási csoportban kérdeztek meg a kilátásaikról, várakozásaikról, a diplomás munkavállalókra kihegyezve, amelyből az is kiderült, hogy milyen szakemberekre lesz majd szükség. Mit várnak az oktatástól, mely munkakörökben alakulhat ki hamarosan hiány és mit várnak a vállalatok a diákoktól, sorolta a felmérés fókuszait Veres Rita az AON Hewitt cégvezetője, aki bemutatta a kutatást.

Mérnökök és soft skillek hiánya

A vállalatok működését leginkább a szabályozói változások határozzák meg, a cégek 46 százaléka látja ezt a jövőjét legerősebben befolyásoló tényezőnek. Ezen kívül meghatározó a fogyasztói igények változása, illetve 10-ből 6 vállalat számára a foglalkoztatható munkaerő rendelkezésre állása. 45 százalék úgy látja, hogy stagnálni fog az üzlet, 31 százalék számol bővülő kereslettel, ennek fényében a diplomás munkaerő bővítését 7-9 százalékkal terveznék.

A tudatos tervezés úgy tűnik nem erőssége a cégeknek, mindössze 18 százalék, főleg a nagyvállalatok és a multinacionális hátterű cégek terveznek hosszabb távra akár a munkaerő, akár üzleti terv szempontjából. 32 százaléknak még három évre sem igazán létezik jövőképe. 21 százalék legalább két olyan munkakörrel számol ebben az időtartamban, amely hiánya stratégiai problémát fog jelenteni a cégnek. Problémának látja a gépészmérnökök hiányát 44 százalék, a villamosmérnökökét 37 százalék, az egyéb műszaki végzettségűek hiányát pedig 31 százalék. Hogy mi áll a hiány hátterében? 33 százalék úgy gondolja, hogy kevés a megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkezők száma, 29 százalék gondolja úgy, hogy a szakmai tudás hiányzik, mások a bérezésben, nyelvtudás hiányában látják a probléma okát.

Pályakezdőkkel csak az állások 12 százalékát töltenék fel, ezen a területen a frissdiplomás mérnökök kivételt képeznek, őket 18-20 százalékban alkalmaznák.

A fiatalokkal szemben a cégeknek elvárása, hogy illeszkedjenek be, képesek legyenek önállóan munkát végezni, legyenek kreatívok, mindezt 21 százalék látja így. Ezen kívül a kommunikációs készségeket, a problémafelismerést és a csapatszellemhez való alkalmazkodást tartják fontosnak, ezért ezeket a készségeket kellene az oktatásnak is fejlesztenie, zárta le előadását Veres Rita.

Mesterképzések bővítése, több gyakorlati tapasztalat már az egyetemen
Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár szerint a felvetett problémák jelentős részére a felsőoktatási stratégia választ ad, többek között a duális képzések bevezetésével, ahol a diákok már az egyetem alatt gyakorlati tapasztalatot is szerezhetnek, ebben kulcskérdésnek látja a vállalatok, vállalati szakemberek részvételét, ami mint mondta, főleg a kisebb, magyar cégeknél még kevéssé jellemző.

Mint mondta, 2010-ben még csak a felvételizők 28 százaléka jelentkezett műszaki, informatikai területre, addig mára ez az arány 40 százalékra nőtt. Palkovics László a változások szükségességét a németországi példával szemléltette, ahol a 70-es években túl elméleti volt a képzés, amelybe akkor bekapcsolódtak a cégek, hogy változás következzen be. Mint mondta szerinte Magyarország jelenleg hasonló helyzetben van, de elindult az átalakulás. Ennek részeként a bolognai folyamat újraértelmezésével, az alapképzések szűkítése és a mesterképzések bővítése az irány. A kompetenciamérés bevezetése és a soft skillek fejlesztése, hangsúlyozta az államtitkár.
A HR Portál kérdésére, hogy egy olyan nagy rendszer, mint az oktatás, hogyan tud rugalmasan alkalmazkodni akár a rendkívül gyorsan változó technológiai fejlődésből adódó igényekhez, munkaerő-piaci változásokhoz, Palkovics László így válaszolt.

„Ez egy nagyon nehéz ügy, mert egyik oldalról az az igény, hogy minél szélesebb spektrumú legyen az oktatásunk, a másik oldalról pedig kritika, hogy akkor meg hiányzik a szaktudás, és ennek hiányában nem tud teljesíteni a fiatal. Úgyhogy ennek a kétféle igénynek kellene valahogy egyszerre megfelelni.

Anélkül, hogy jól megtanulná az elméletet, a szakember nem fog tudni jól működni. Ugyanakkor el kell érni azt is, hogy a tanultakat tudja alkalmazni, kontextusba helyezni. Az alapképzés esetén meg kell tanítani az alapokat, és aztán a bolognai rendszer második szintjén hozzuk létre azokat a képességeket, amikkel azt a tudást, amit megszerzett, ki tudja bővíteni és tudja a gyakorlatban alkalmazni.”

A tanulás képességének kérdéséről az államtitkár azt mondta: „nem megtanítani kell a gyereket, hanem azt kell elérni, hogy megtanulja, ami sokkal nehezebb dolog. A magyar kifejezést, hogy leadtam az anyagot, nem lefordítani semmilyen nyelvre, mert értelmetlen. Mit csinált akkor a tanár, ha leadta az anyagot? Elmondta, és akkor mi van? Mi történik utána?

Azt kell elérni, hogy a gyerek megtanulja, ebben kell kreatívnak lennünk, és erre van számtalan technika. Ez nem egy rövid folyamat, különösen egy poroszos oktatási rendszerből, amilyen a miénk, egy egészen más irányba haladni. Ez hosszú évtizedeknek a munkáját jelenti. De el kell kezdeni, szerintem jó irányba haladunk.”

Az egyik, a kormányzat által hatékonynak tartott módszere a gyakorlati tapasztalat megszerzésének a már korábban említett duális képzés, amelybe több nagyobb, különösen multinacionális cég bekapcsolódott az utóbbi években. Bár az arány a felsőoktatási államtitkár szerint még mindig túl kicsi, de több érintett nagy cég képviselője is jelen volt a kutatást ismertető eseményen.

Vállalati felelősség

A Boscht Javier González Pareja ügyvezető igazgató képviselte, aki elmondta, hogy szerinte az elméleti képzés szintje jó, ugyanakkor a fiataloknál hiányozik például a problémamegoldási készség, az önbizalom és az úgy nevezett soft skillek. Magyarországon több embert alkalmaz a cég, mint egész Kelet-Közép-Európában, így a pályakezdők gyakorlati tudásának megszerzését több egyetemmel együttműködésben segítik. (Cikkünk a Bosch új tréning központjának tegnapi átadásáról itt olvasható.)

Németh Kinga az AUDI Hungária Kft. személyügyi referenseinek vezetője azt emelte ki, hogy valódi kihívásokat kell a fiatalok elé állítani. Ha ehhez megmutatják nekik a rendelkezésre álló eszköztárat, az új utak, megoldások keresésére ösztönözheti őket. Fontos, hogy a fiatal létrehozhasson valamit, alkothasson, döntéseket hozhasson, persze megfelelő támogatással.

Sok a kutatásban szereplő céggel ellentétben, a Telenor hosszabb távra tervez, egészen 2020-ig rendelkeznek stratégiával, mondta el Németh Zoltán a cég HR vezérigazgató-helyettese. Hangsúlyozta, attól, hogy nem tudjuk pontosan, hogy néhány évtized múlva milyen szakmákra lesz szükség, a feladat az, hogy a képességeket beazonosítsuk, amelyekre szükség lesz. Erre kellene az oktatásnak felkészülni, ahol elkerülhetetlen lesz az interdiszciplinaritás. A HR vezető szerint nem az egyes szakmák megtanítása, hanem a mentalitás, gondolkodás elsajátítása lesz a kulcs.

A fiatalok tudást hoznak, azonban meg kell tanulniuk ezt nemzetközi szinten is eladni, ahogy meg kell tanulni az együttműködést is a munkakörnyezetben. Németh Zoltán szerint, mivel a mai, gyorsan változó, technológiailag fejlődő világban a tudás 5-10 évente elavul, az a legfontosabb, hogy tanuljanak meg tanulni, ugyanis a következő 30-40 évben ezt a készséget állandóan használniuk kell majd.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk