kapubanner for mobile

Munkakörtervezés gyakorlata

A munkakörtervezés lehetőséget teremt arra, hogy a munkakörelemzés következtetései alapján megtörténjen a munkakörök átszabása, mind a tartalom, mind a funkciók, illetve a kapcsolatrendszerek újragondolásával. Azaz: a munkakörtervezés a munkakörök olyan strukturálását jelenti, amely igyekszik összhangot teremteni a szervezeti céloknak megfelelő optimális teljesítmény és a dolgozói elégedettség között.

A munkakörtervezés gyakorlata

1. a szervezeti célok pontos megfogalmazása (mennyiségi, minőségi paraméterek, profit nagysága, vevőszám, piaci részesedés, előirányzott költségszint betartása)

2. a szervezeti célok hierarchiájának meghatározása: a fő célok sorrendje (egymásra épülése, esetleg mellérendelése), fontossági rangsora határozza meg, hogy hány függőleges szintje lesz a szervezetnek.

3. a cél eléréséhez szükséges tevékenység meghatározása: ki kell találni, hogy kinek, mikor, hogyan és kivel kell együttműködnie. A könnyebbség kedvéért érdemes felbontani a tevékenységeket:
- szakmai feladatokra
- külső kapcsolatokra
- belső egyenrangú kapcsolatokra
- és belső alá-fölérendelő kapcsolatokra

4. a munkakörök tevékenység szerinti felbontása: megadható általa a szervezeti struktúra vízszintes tagozódása. Meg kell vizsgálni, hogy minden feladatnak megvan-e a gazdája, az együttműködést igénylő közös feladatok jól vannak-e kiosztva, illetve, hogy nincs-e pazarló feladattöbbszörözés.

5. a munkaköri leírások elkészítése

6. a teljesítményértékelési rendszer elkészítése a célok, eredmények és mérési módjuk szerint.