Szervezetfejlesztés fogalma, célja

A szervezetfejlesztés fogalma az angol "Organization Development" (OD) kifejezésből származik, meghatározását R. Beckard foglalta össze a legjobban: a szervezetfejlesztés tervszerű, a szervezet egészére kiterjedő, felülről szervezett törekvés, amely a szervezet hatékonyságának és életképességének növelését célozza a szervezeti folyamatokba való tervszerű beavatkozás útján, magatartástudományi ismeretek felhasználásával.

A szervezetfejlesztés legfontosabb területei:

- döntési folyamatok
- tervezési módszerek
- kommunikációs rendszer és stílus
- vezetők és beosztottak közötti kapcsolatok
- vezetési stílus, konfliktuskezelés
- stratégiaalkotás, jövőkép meghatározása, célok kitűzése


A szervezetfejlesztés célja

A szervezetfejlesztés célja, hogy a piaci igényeknek megfelelően formálódó cég (pl. nem nyereséges termék elhagyása, specializálódás, imázsváltás stb.) az alkalmazottakat is folyamatosan felkészítse a változásokra, hogy a szervezeti együttműködést megerősítve tovább tökéletesítse a vállalat probléma-megoldási és megújulási folyamatait. Ez többek közt a szervezeti struktúra és kultúra összehangolásával, a szervezeti azonosulás elősegítésével, a beosztottak megnyerésével és az egyéni képességek fejlesztésével érhető el.


Egy-egy új rendszer bevezetése előtt mindig érdemes mérlegelni, milyen előkészítéssel tudnánk megkönnyíteni annak elfogadását, illetve jövőbeni alkalmazását, hiszen az emberek általában "a legkisebb ellenállás irányába haladnak", ami többnyire mindenfajta változás ellen irányul. Erre kiváló módszer a 4EL modell, amely a folyamatot külön szakaszokra bontva próbálja szép lassan meggyőzni az alkalmazottakat az új rendszer létjogosultságáról.