Szervezetfejlesztés módszerei - Struktúrára ható módszerek

A szervezetfejlesztésben az egyénre és a struktúrára ható módszereket különböztetjük meg. Előbbi kizárólag az alkalmazottak fejlődését célozza (az eredmény közvetve nyilvánul meg a szervezet teljesítményében), míg az utóbbi a munka tartalmára is kihat a dolgozók közötti viszony újraértelmezése közben.

Struktúrára ható módszerek

A struktúrára ható fő módszerek közé tartozik a szervezeti egységek hatáskörének megváltoztatása, a hierarchikus szintek átszabása, a decentralizáció, valamint az ellenőrzés csökkentése. Ezek közös jellemzője, hogy komplexitásuknak köszönhetően kis változásuk is alapvetően képes átrendezni a szervezeti viszonyokat, ezért különös gondossággal érdemes csak hozzájuk nyúlni.

További szervezetfejlesztési technika a munkakör-újjáépítés, amely a munkakör átszabásával próbálja az alkalmazottat nagyobb teljesítményre ösztönözni. A módszer magába foglalja a munkakör-rotációt, a munkakörbővítést, a minőségi köröket, illetve a sűrített munkahetet.

Természetesen a vállalati kultúra fejlesztésével is érhetünk el szervezeti sikereket, hagyományok teremtésével, rendezvények tartásával, szabadidős tevékenységek biztosításával vagy éppen a jutalmazási rendszer javításával kellemesebb környezetben ösztökélhetjük nagyobb teljesítményre beosztottainkat.