kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

2022.06.15 óta vagyok folyamatos munkaviszonyban, előtte külföldi munkaviszonyom volt. Most, 2023.10.31-én lenne meg az 1 évem, azonban nagyon úgy tűnik, hogy előtte el kell mennem táppénzre (9-es kóddal). Ilyen esetben a táppénzen töltött időszak is beleszámít a munkaviszonyba? Főként a csed es a gyed miatt aggaszt, ugyanis azok ezt írják: “két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt”.

November közepétől szeretném igénybe venni a CSED-et, viszont változó a jövedelmem és bizonytalan vagyok, hogy mely hónapokat fogják a kalkuláció alapjául venni.

A táppénz csak az után jár ha a 15 nap betegszabadságot elhasználtam? Ha péntektől lennék keresőképtelen keddig, akkor táppénzt kapnék, mert beleesik a szabadnap, vagy csak miután kivettem a 15 nap betegszabadságot?

A párom 2023.09.02-án volt 10 hetes terhes. A kezelőorvosa veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre vette. Több éves munkaviszonya van folyamatosan biztosított, 27 éves tehát beleesik a 30 év alattiak adókedvezményébe. Bruttó bére ~315.000Ft. A 30 év alattiak adókedvezménye és a táppénz mennyiben befolyásolja a CSED, GYED, GYES összegeket?

Jelenleg özvegyi nyugdíjban részesülök, vagy is a saját nyugdíjam + elhunyt feleségem nyugdíjának 60 %-a. Az egy év lejárta után kérhetem-e elhunyt feleségem - az enyémnél magasabb - nyugdíját és a + 30 %-ot?

A munkáltató által elrendelt 2 hetes leállás idejére, amikor egybefüggő 14 napig felmenti a munkavállalókat a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alól, a dolgozóknak szabadságot írnak ki, de páran elmennek táppénzre, hogy ne a szabadságuk fogyjon jogszerű, ha a munkáltató mégis szabadságot ír be és figyelmen kívül hagyja a táppénzt? Ha már kiállítja az orvos a táppénzes igazolást, azt felülbírálhatja a munkáltató és szabadságot ír helyette?

Szellemi munkakörben foglalkoztatott 18 hetes kismama vagyok. Vállalhatok-e önként túlórát, ha nincs egészségügyi kizáró ok? A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy túlóra a munkáltató által nem rendelhető el, viszont érdekelne, hogyan változik abban az esetben, ha szabad akaratból döntök mellette.

Június 21-én próbaidő alatt azonnali hatállyal felmondtam a munkáltatómnál. Úgy tudom 5 munkanapon belül ki kellene fizetnie a munkáltatónak, mai napig sem a kilépési papírokat, sem a béremet nem kaptam meg. Mit tehetek?

Gyermekünk most megy villanyszerelői iskolába és alkalmassági vizsgálat kell neki. Mi bárhova elvihetjük, ahol alkalmassági vizsgálatot tudnak végezni és ingyenes? Vagy fizetni kell érte?

Június 12-én elfogadtam (aláírtam) egy e-mailben mellékelt állásajánlatot. Július 20-án kezdenék, azonban ehhez, június 16-án lett volna szükséges benyújtanom a felmondásom, amit az állásajánlat elfogadásakor írásban jeleztem, hogy a felmondást abban az esetben tudom benyújtani, (ezáltal tartani a megbeszélt kezdési időpontot) amennyiben a következő mondat szerepel az új munkaszerződésben: "A munkáltató előzetesen egyezteti a beosztást, amely a gyermekkel való kapcsolattartást biztosítja." A kisfiammal való kapcsolattartást jogerős határozat szabályozza, amelyet tartani kívánok. A HR-től azóta választ és szerződést sem kaptam, így jelenleg nem tudom, hogy mitévő legyek.

A munkáltató kötelezheti a munkavállalót az elektronikus bérpapírra váltásra? (azaz hogy az email címemre küldjék a bérpapírt) Nem nagyon szeretnék váltani, jó nekem a papír alapú bérpapír. A jelenlegi munkahelyemen erőltetik nagyon mindenkinél ezt az elektronikus bérpapírra váltást.

Májusban beadtam szabadság igényemet július 17-21-ig. Június 27-től július 7-ig táppénzre vett a háziorvos. A kérdésem, hogy visszavonhatja-e munkáltatóm a szabadságot a táppénz miatt?

M a teendő olyankor, mikor a munkaadó kamerával figyeli a munkavállalót és utasítást ad a kollégáknak, hogy olyan feladatot adjanak ki, amit ha nem végez el az alkalmazott, azonnali hatállyal elküldhesse. A dolgozó védett korban van és a munkaadó arra vár, hogy valami indokkal elküldhesse, mert így nem kell végkielégítést fizetni.

2021-ben eltörött a jobb lábam és velőüreg szegecselést végeztek, a szegecs mai napig a sípcsontban van. 1 év táppénz után újra munkába álltam a munkaadóm által felajánlott munkahelyen, ami 45 km-re van lakóhelyemtől. A terhelést a lábam nem bírta, így megint táppénzes állományba kerültem.15 év munkaviszony után az egészségügyi problémám miatt, ha én mondok fel, jár e végkielégítés?

Nemzetközi gépjárművezetőként dolgoztam egy adott cégnél furgonon 2 évet. Minimálbérre voltam bejelentve, zsebbe kaptam egy részét. Június elején egészségügyi okból kérvényeztem a nemzetközi munkám befejezését és közös megegyezéssel való felmondásom. Munkáltatóm feltétel nélkül elfogadta és ezt írásba is adta. Majd amikor értesült róla, hogy pár nappal később elfogadtam egy könnyű belföldes sofőr álláslehetőséget úgy döntött, hogy a munkabérem fekete részét mégsem hajlandó kifizetni. Tehetek-e, illetve van-e értelme futni a pénzem után, vagy egyszerűbb továbblépni és elfelejteni az egészet?

Rokkantsági ellátásban C 2 kategóriában vagyok és érdeklődőm, hogy a Nyugdíjfolyósító automatikusan kiküldi a kedvezményes utazási utalványt vagy személyesen kell intézni?

A fiamnak nincs meg a leszázalékoláshoz az évei,de beteg, skizofrén, nem veszik fel dolgozni. Ha mégis, egy két napon belül elküldik, hogy figyelmetlen és lassú. Semmi keresete nincs, mindenhonnan elutasítják. Mit tegyen, hogy leszázalékolják.

Negyedik stádiumban lévő asztmám van, emellett 2 oldali mellékvese adenomák mindkét oldalon, és kevert szorongásos depresszióm+ divertikulózisom. Mennyi esélyem van a leszázalékolásra?

kerdezz_felelek.html