kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

Feleségem második gyermekünkkel volt itthon két évig, és a GYES időszakát már munkával szerette volna tölteni, mint a nagyobbik gyereknél. 8 éve dolgozik/zott jelenlegi munkahelyén, mindkét gyermekkel 2-2 évet volt itthon. Most nem tudnak neki helyet biztosítani, így végkielégítésről beszéltek. Egy ismerősünk említette, hogy ha valakit a GYES kifizetése előtt elküldenek, annak egy évnyi fizetéssel megegyező végkielégítés jár. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez vajon városi legenda-e, vagy van jogi alapja?

Érdeklődni szeretnék, hogy a 2018-2019-es évben a munkáltatónak milyen kötelezettsége van/volt a munkavállaló felé; hétvégi hazautazása miatt.Tehát ha a munkavállaló állandó lakcíme legalább 100 km távolságra van a munkahelytől. Kell-e ezt a költséget a munkáltatónak fizetni a munkavállalónak ha személygépkocsival közlekedik illetve ha igen akkor milyen feltételekkel minimum havonta hány alkalomra jogosult mekkora összegig. Továbbá befolyásoló tényező-e ha a munkáltató intézi a szállást vagy a munkáltató egy munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó cég.

2005-ben közalkalmazotti jogviszonyt létesített dolgozó besorolásnál a munkáltató helyesen járt-e el, ha 1989-től nemcsak közalkalmazotti jogviszonyokat, hanem a munkaviszonyokat is figyelembe vette a közalkalmazotti besorolásnál.

Korkedvezményes nyugdíjas vagyok 2007 január 1 óta, azóta is dolgozom. Ez év szeptemberében elérem a nyugdíjkorhatárt ilyen esetben kérhetem-e nyugdíjam újraszámolását? 1970-óta van munkaviszonyom. Gyakorlatilag 48 év összesen, de ebből 36 év korkedvezményes idő.

2019 február 1-jén munkahelyemről elvitt a mentő. Felettesem még aznap közölte velem, holnap ne menjek dolgozni, menjek szabadságra 12-ig. 12-én elmentem a körzeti orvosomhoz táppénzre vett. Felettesem közölte velem, felmond a munkáltatóm menjek a papírom biztos kész van. Felmondási idő alatti idejére munka alól is felmentettek. A 30 nap felmondási idő így bizonyára elcsúszik. Átvétele, nyomtatása február 18-án történt. Jelenleg is táppénzen vagyok cukorbetegséggel. Az lenne a kérdésem hogy így a táppénz beleszámít a nők kedvezményes nyugdíjába? Mivel az előtt állok.

A kérdésem az lenne, hogy ha az egészségi állapotom megromlott, betöltöttem a 60 évet, 42 éves munkaviszonyom van. Kérhetek-e valamilyen nyugdíj ellátást?

Közalkalmazottként dolgoztam 27 évig. 2011-ben a Nők 40 évével mentem nyugdíjba, de tovább dolgoztam 2013. július 1-ig amíg engedték a nyugdíj melletti közalkalmazotti jogviszonyt. Sajnos nekem nem felmentési idővel szűnt meg a közalkalmazotti jogviszonyom, pedig hét hónap felmentési idő járt volna a ledolgozott időre.(Ebből 3,5 hónapra kellett volna felmenteni a munkavégzés alól) Jogos volt hogy a felmentési idő kiadása nélkül szüntették meg a jogviszonyomat

Milyen nyugdíjra számíthat az az 1955-ös születésű szakmunkás férfi, aki idén éri el az öregségi nyugdíjkorhatárt közel 50 év munkaviszonnyal, a nyugdíjba beszámító időszakban minimálbérre bejelentett társas vállalkozó volt, az utóbbi 3 évben pedig nem volt jövedelme?

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy 1976-1981 között kisegítő családtagként voltam bejelentve. A bedolgozott évek összeszámolásánál ezt az időszakot nem veszik figyelembe. Mivel 62,5 éves nő vagyok, emiatt nem mehettem nyugdíjba a 40 éves nyugdíjkedvezménnyel. Szeretném megkérdezni, hogy ez jogos-e.

Kérdésem az lenne, hogy kilépő munkavállaló egyoldalúan lemondhat-e a cafetéria összegéről. Nem nyilatkozott időben, hogy mit szeretne kérni és közben be adta a felmondását. Munkáltatónknál le van szabályozva ha nem készít cafetéria nyilatkozatot a dolgozó, akkor is a SZÉP kártyájára elutaljuk az összeget. Tudomásom szerint ha a munkavállaló jogot szerzett valamilyen juttatásra, de azt nem kapta meg erről egyoldalúan nem mondhat le. Ha tesz lemondó nyilatkozatot, azért cserébe mindig valamilyen ellenszolgáltatást kell kapnia.

2 műszakban dolgozok hétfőtől péntekig, 5:30-14-30-ig vagy 14:30-23:30-ig. Járna - e műszakpótlék.

Munkavállaló felmondása esetén ügyfelemnél eljárási gyakorlat, hogy az Mt. 80.§ (2) szerint az utolsó munkában töltött napnak a munkavégzéssel töltött napot tekintik. Hiába tudott a munkaviszony megszűnésének időpontja, amennyiben az utolsó napokat szabadsággal tölti, a szabadságot megelőző utolsó munkával töltött napot követő 5 munkanapot biztosít az elszámolásra. Sok esetben a jelenléti leadásakor látjuk, hogy a jogviszony utolsó napjait szabadsággal tölti. Értelmezésem szerint munkában töltött nap nem egyenlő munkával töltött nappal.

Titkárnőként dolgozom tíz és fél éve. Másfél éve rendesen meg lettem félemlítve munkahelyemen, amiért 3 éves kislányom visszatérő légúti fertőzései miatt az összes napot kihasználtam, ami gyermekápolási táppénz címen jár. Egy félhomályos irodában 3 fő, köztük az igazgató csaknem 2 órán keresztül pocskondiázott, megpróbálták elérni, hogy felmondjak. Fel is vettek egy munkavállalót a helyemre, illetve neki ezt ígérték, de végül ez az elgondolásuk nem teljesült. Problémám, hogy azóta is elvárja az igazgató, hogy táppénz alatt dolgozzak. Durván lebetegedtem, még most is nagyon gyenge vagyok, de már a táppénz első napjától dolgoztatva vagyok! Hív az igazgató, hogy ezt csináljam meg, azt csináljam meg, és hiába jeleztem, hogy TÉNYLEG rosszul vagyok, mintha meg sem hallaná. Én meg, tartva attól, hogy megint egy félhomályos irodában találom magam, elvégzem a munkát. Kérdésem, hogy milyen lépéseket tehetek ezen körülmények megszüntetése érdekében?

Ha köztisztségviselőként határozott munkaviszonyom van augusztusig (egy kismama helyére vettek fel), de májusban elmegyek szülni, tehát a kinevezésem lejártakor otthon leszek a babával, akkor a munkaviszonyom automatikusan megszűnik? Vagy addig nem szüntethetik meg, míg otthon vagyok?

Heti 40 órával vagyok bejelentve. Megteheti-e a munkaadóm, hogy 3 hónapon keresztül heti 37 órában foglalkoztat 40 helyett, és a fennmaradó óráimat (36 óra) összevonva, pedig egy hónapot úgy hív be dolgozni, hogy a szabadnapjaimon be kell menjek dolgozni kolléganő szabadsága miatt ami hétfői napra esik. A vasárnap marad pihenőnap. Gondolom nem szeretne túlórát fizeti. Jogilag ez kivitelezhető?

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, amire az internetet böngészve nem találtam választ. 2018 júniusától táppénzes ellátásra kényszerültem egy hosszan elnyúló rehabilitáció miatt. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi történik a ki nem vett szabadsággal? Jelenleg is még táppénzes ellátásban részesülők, de most már reményeim szerint hamarosan vissza tudok térni dolgozni.

Több, mint 4 éve a közigazgatásban dolgozom és ha találok másik munkát a versenyszférában, fel fogok mondani. Reményeim szerint közös megegyezéssel. Két hónap a felmondási időm, ami mondjuk ki: szívás. Volt egy interjúm, ahol azt mondták, hogy ezt a 60 napot le lehet rövidíteni 30 napra is, úgy, hogy felmondok, megpróbálok megegyezni a vezetőmmel, hogy engedjen el előbb (elvileg törvényileg ezt már eltörölték, nincs alkudozás), ha ebbe nem megy bele, akkor menjek el egy hónapra táppénzre és addig náluk dolgoznék. Szerintem ez így nem lehetséges, nekünk köztisztviselőknek nem lehet másik jogviszonyunk, tudtommal összeférhetetlenség lépne fel. Ebben kérném a megerősítésüket, hogy Önök szerint ilyen létezik-e, hogy felmondok, 30 napot dolgozok, aztán 30 napig táppénzen vagyok, így nem járok be dolgozni, de az új munkahelyemen meg dolgozok?

Egy Kft-ben dolgozó kollektíva nevében szeretnék néhány kérdésre választ kapni. Létszám leépítés miatt megkaptuk a felmondásunkat. A felmentési időnk 3 hónap, amiből 1 hónapot kell ledolgoznunk. A következő hónapban szeretnénk egy a kollégák által most alapított Kft alkalmazásában dolgozni. Elhelyezkedhetünk hamarabb, mint a felmentési idő vége? Jár a felmentési időre megállapított pénz illetve a megállapított végkielégítés?

Meg szeretném kérdezni, hol van meghatározva, hogy az év elején kell a munkáltatónak aláíratnia a dolgozóival a maximum +150 óra rendkívüli munkavégzést? Az Mt. (2019.01.01-vel hatályos) ezt írja: 109. §65 (1) Naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. (2) A munkavállaló és a munkáltató írásbeli megállapodása alapján - az (1) bekezdésben foglaltat meghaladóan - naptári évenként legfeljebb százötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el (önként vállalt túlmunka). A munkavállaló a megállapodást a naptári év végére mondhatja fel. Amennyiben máshol található rendelkezés erről, hol találom?

A derekammal táppénzen vagyok és a kollégáim panaszkodtak a főnökömnek, így a főnököm úgy döntött, hogy kirúg de úgy tudom táppénz alatt nem rúghatna ki. Ilyenkor mi a teendő?

kerdezz_felelek.html