Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

60 éves vagyok. 5 év és 170 nap szolgálati időm van elismerve és most van 2 hetem, hogy fellebbezzek. 1984 szeptemberéig fizettem a vállalkozásom után. Addig van elismerve az időm. Van egy papírom 1987-böl a Társadalombiztosítótól, ahol 1986 márciusában szüntetik meg az iparom és 70.000Ft tartozásom van. 1. Kérdésem: Befizethetem-e ezt az összeget és akkor elismerik-e nekem még ezt a másfél évet? Akkor lenne 7 évem. 2. Van-e már ilyen kevés időre is valamilyen minimálnyugdíj? 3. Van-e lehetőség néhány évig befizetni a nyugdíjpénztárba? Van-e értelme pl. elérni a 10 évet? 4. Ha semmilyen juttatás sem jár nekem, akkor elvesztem az 5 év és 170 nap befizetését?

A munkahelyi kilépő papírokat ki kell kérni, vagy maguk kikérik maguknak a nyugdíjintézetisek az archívumból?

Azt szeretném kérdezni,hogy milyen juttatás vehető igénybe a Nyugdíjas Szövetkezeti tagként illetve a béren kívül milyen egyéb dolog adható.

Volt férjem 1984-ben hunyt el szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset következtében (hivatásos katona volt). Részemre állandó özvegyi nyugdíjat állapítottak meg. Idén elérem az öregségi nyugdíj korhatárt. A kérdésem az, milyen lehetőségek közül választhatok ha nyugdíjba vonulok.

40 éves munkaviszonnyal fogok ez év májusában rendelkezni. Most a nyugdíj igénylésekor nem kell megszüntetnem a munkaviszonyt, de szeretnék a kedvező lehetőségek miatt tovább dolgozni. Azt már tudom a munkáltatónak be kell jelenten, ha nyugdíjas leszek. De mi a helyzet akkor, ha a cég így már nem akar foglalkoztatni, örülne, mivel így kevesebb a létszám. Ilyen esetben hogyan szüntethetik meg a munkaviszonyomat? Ha tovább foglalkoztat, akkor új munkaszerződés kell?

Kérdésem a következő: 1964 áprilisában születtem, 3 gyermekem van (1988, 1988, 1989, születésűek. Ezen időszaktól főállású anya voltam. Szolgálati időnek számít-e? Hogy áll így össze a 40 év? Kb most 27év szolgálati időm van.

Édesapánk 1949-ben jött haza hadifogságból, tüdőre letapadt mellhártyával 1958-ban, ennek következtében elhunyt. Kérdésem, hogy jár-e utána bármilyen járandóság.

Szeretném megkérdezni édesanyám súlyos fogyatékos: demenciás és parkinzonkóros.Én nyugdíj ellátást kapok ez a Nyes, ami 52000 Ft. Akkor is tovább kaphatom az ápolásit?

Mennyi nyugdíj előtti felmentési idő jár nekem, ha ebben az évben (dec. 1-től) szeretnék 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba menni. Mindvégig pedagógusként dolgoztam, de az utolsó 18 évben nem voltam közalkalmazott azért , mert egyházi intézményben tanítottam.

A nők 40 évével nyugdíjba készülök. Jelenleg a felmentési időmet töltöm. Az ismert pedagógushiány miatt szeretném kérdezni, hogy a tényleges felmentési időben alkalmazhat-e iskolám, a tanév végéiig, illetve milyen feltételekkel teheti ezt meg? Gondolok itt fizetésre, és a visszafoglalkoztatásra.

60 éves nő vagyok, két gyermekem van és 12 éve Angliában élek és dolgozom. A Nyugdíjbiztosítási Igazgatási szerv 1977-től 23 év 201 nap szolgálati időt , 21 év 205 nap nők kedvezményes nyugdíjra jogosító időt és biztosított jogviszonnyal szerzett szolgálati időt határozott meg számomra, amit lezárt és hatósági nyilvántartásba bejegyzett 2016 szeptemberben. Valódi egyeztetés nem történt mert a kimutatást későn, az egyeztetésre kérést nem kaptam kézhez holott külön levelezési címet is szolgáltattam. Szeretném tudni hogy kérhetem-e hogy újra egyeztessünk, mert talán szolgalati időnek igazolhatom a szakközépiskolai gyakorlatokat ami 3x 4 hét volt, vagy ennek nincs jelentősége? Valamint a lezáró indoklásukban is szerepel hogy gyermekeimről szóló nyilatkozat hiányzik amit szeretnék pótolni.

Kérdésem az lenne, hogy 2019-ben a nyugdíjasnak jár-e a 15 nap betegszabadság, mivel táppénzre úgysem jogosult, mivel már nem biztosított.

Gyárban dolgozom. Februárban megyek nyugdíjba a nők 40 évessel. Jár e nekem felmentési idő?

2019. január 29-én betöltöttem a 64. életévemet. Középiskolai pedagógusként dolgozom, közalkalmazotti jogviszonyom 34 év. A munkáltatóm határozatban értesített, hogy 8 havi felmentési időt számítva 2019. január 30-tól kezdődik a felmentési időm, 2019. szeptember 30-án szünteti meg munka viszonyomat. A felmentési időből 4 hónapra mentesített a munkavégzés alól, 4 hónapon át pedig kötelezett a munkavégzésre. Arra szeretnék választ kapni, hogy a szabadság kiadására milyen szabály vonatkozik. A teljes 8 hónapra jár-e időarányosan a szabadság? Ha igen, akkor a munkavégzéssel töltött időszakban az ezen 4 hónapra eső időarányos szabadságot természetben köteles kiadni a munkáltató? A fennmaradó, munkavégzésre nem kötelezett időszakra eső szabadságot pénzben köteles kifizetni a munkáltató? A felmentési idő 8 hónapjára a nyugdíjam havi fél százalékkal történő emelésére jogosult leszek-e, tekintve, hogy már nyugdíjas korú vagyok ezen időtartam alatt.

"2019. január 1-jétől célszerűbb lehet a nyugdíjast inkább munkaszerződés alapján (a Munka Törvénykönyve szerinti jogviszonyban) foglalkoztatni, miután a bérét kizárólag az szja terheli, mentesül minden járulék alól, akárcsak a munkáltatója, amely mentesül a szocho alól, összegkorlát nélkül. A nyugdíjas foglalkoztatását természetesen ez esetben is be kell jelenteni." Tudtommal nem lehet bejelenteni a 19T1041 nyomtatványon, mivel ez a biztosítási jogviszony bejelentésére szolgál. Tudnak mondani más nyomtatványt ahol a nyugdíjas munkavállalót be lehet /kell jelenteni?

Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy Ausztriában dolgozom 24 órás háziápolóként. Vállalkozóként kell végezni a munkát, havi 180 Eurót kell fizetni SVA-t. Az lenne a kérdésem ,hogy mennyi nyugdíjra, egészségügyi ellátásra vagyok jogosult ezzel?

Emelt összegű családi pótlékot kapok saját jogon és emellett 6 órában dolgozok. A bérem bruttó 146.300 Ft. Áprilistól béren kívüli juttatást is fogok kapni (szép kártya). A kérdésem az, hogy ez beleszámít a jövedelembe?

Kb. 9 éve dolgozom HR-esként, főként adminisztratív teendőkkel foglalkozom (be-kiléptetés, bérszámfejtés előkészítés,stb). Sajnos a szakképzettségeim teljesen más irányúak és középfokúak, én viszont szeretnék egy HR-es bizonyítványt is szerezni. Szerettem volna egy felsőoktatási HR-es szakképzésre beiratkozni, de szomorúan vettem tudomásul, hogy ezek kifutó képzések voltak és már nem lehet beiratkozni. Lelkesen kutattam heteken keresztül, de OKJ-s képzésben is csak a bérszámfejtéssel kapcsolatosan találtam képzéseket. Sajnos a diploma nem jöhet szóba még pár évig, így olyan képzést keresek, amit érdemben elismernek a HR-es szakemberek. Tudna nekem ajánlani ilyet? Néztem a Samling és Soter-Line képzéseit is, de ezek csak tanúsítványt adnak. Van esetleg arról valamilyen információja, hogy a kifutott emberi erőforrások felsőoktatási szakképzés helyett várható-e másik felsőoktatási szakképzés? Illetve az lenne a kérdésem, hogy melyik végzettség még az esetlegesen, amit a HR területen kamatoztatni tudok és elfogadott?

Érdeklődni szeretnék, hogyha gyed mellet dolgozom mindkettő bérem után igénybe tudok-e venni adókedvezményt?

68 éves nyugdíjas vagyok, évek óta nagyot hallok. Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz hogy a nagyothallásom miatt kaphatok-e fogyatékossági ellátást? Azért kérdezem, mert a háziorvosom szerint csak aktív dolgozóknak jár. Az egyik fülem 60 a másik 80 százalékban rossz.

kerdezz_felelek.html