kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

A 2011.évi tv. előtt vonultam nyugállományba, így most járandóságos vagyok 15% levonással. Van egy értelmi fogyatékos gyermekem, a gondnoka én vagyok, családi kedvezményt évente egyszer 120.000 Ft-ot visszakapok igénylésemre. Kérdésem: -valahol olvastam - az egész 15%-os levonással szemben érvényesíthetem-e a fogyatékos gyermekemre a családi kedvezményt, ha igen, akkor hogyan?

Sajnos úgy látom az adatbázis csak 1946-ig létezik, pedig édesapám 1947-ben tért haza, és nem a Gulágon volt, hanem Kijev mellett a Brjánszki erdőben egy orosz hadifogolytáborban. Pláne "tű a szénakazalban", hogy emlékezetem szerint úgy tudom, nem is Debrecenen keresztül jött haza, hanem a szlovák határon keresztül Sátoraljaújhelyre, szülővárosunkba.Kérnék szépen segítséget, egyáltalán hol kezdjem el keresni?

Megváltozott munkaképességű vagyok 2012 óta. 1956-ban születtem, így 5 éven belül öregségi nyugdíjas leszek. Kaptam értesítést, hogy már nem kell felülvizsgálatra mennem, ezután 5-6 hét múlva újabb értesítés jött, hogy a Nyugdíj Igazgatóság kérésére jelenjek meg a Bizottság előtt felülvizsgálaton! Nem jogszabály ellenes ez?

Érdeklődnék hogy jár-e pótszabadság, ha a munkaképesség csökkenésem 40 %? Ezt 2006-ban állapították meg. Nem kapok ellátást, jelenleg dolgozom.Felülvizsgálat csak állapotromlás esetén kell. Már 3 hónapja rugózik ezen a munkahelyem.

Ha a szülő már özvegy-nyugdíjas, de megszakításokkal 10 évig volt ápolásin tartósan beteg gyermekével és jelenleg is élete végéig gondozza-ápolja, mint nyugdíjas. Neki nem jár támogatás?

Adható-e 2019-ben ruhapénz az irodai dolgozónak, melyről számlát hoz a cég részére? Hogyan kell adózni utána?

"Fogyatékossági támogatásra, vakok személyi járadékára jogosultak, illetve akiknél legalább 50 százalékos egészségkárosodást állapítottak meg 5 nap" Szeretném megkérdezni, hogy a fogyatékossági támogatás alatt az az eset is értendő, hogy ha valaki laktózérzékenység miatt fogyatékossági adókedvezményt kap, orvosi igazolása van tartós fogyatékosságról? Tehát neki is jár a 5 nap, vagy mi tartozik a fogyatékossági szó alá?

Fúziós gerincsérvműtét (4 csavar, 2 rúd, 30 cm-es seb) után, valamint prolapsus után jár-e adókedvezmény nekem?

Rehabilitációs ellátásban részesültem és az lejárt. Az igényt benyújtottam és B1 minősítést kaptam 24 hónap rehabilitációs lehetőséggel, de a határozatban közölték, hogy az ellátásra nem vagyok jogosult, mert keresőtevékenységet végzek és rendszeres pénzellátásban részesülök. Közalkalmazott vagyok, 8 órában dolgozom, időseket gondozok. Munkaviszonyomat nem egyszerű megszüntetni, meg utána ha mégis megkapnám a rehabilitációs járadékot köteleznének, hogy keressek munkát. A falumban más lehetőség nincs. Idegenek javasolták menjek el pár nap fizetés nélküli szabadságra. Ez megoldás lenne?

Ha halálos betegségem van és 80 %-os egészségkárosodásom van de nem vagyok rehabilitálható akkor is vonhat a végrehajtó a rokkantsági ellátásomból?

2019 április 7-én megyek öregségi nyugdíjba. Alapítvány a munkáltatóm. Alkalmazottként dolgozom a szociális szférában. Felmondási idő 30 nap. Úgy tudom, hogy a fele, 15 nap a felmentési idő. Kérdésem abból adódik, hogy nem világos: ha a munkáltató mond fel, akkor a felmentési idő 30 nap, de ha a dolgozó mond fel, akkor a fele, 15 nap. Közös megegyezéssel?Mikor kezdődik a felmentési idő? Esetemben április 7 előtt? Tehát, előtte ki kell venni a szabadságot és a felmentési idő napjait?

160 túlórám (8 óra x 20 szombat) volt 2018-ban és EGYIKRŐL sem kaptam írásbeli túlmunka elrendelőt. Ez esetben mi a teendő. Beperelhetem a céget?

Az lenne a kérdésem, hogy jogszerű e a cégvezetés azon döntése, hogy cégen belül a fizikai dolgozók kapnak 13.havi fizetést, a szellemi állomány pedig nem?

Ugyanannál a cégnél dolgozom már 10 éve. Egy évvel ezelőttig a cég fizette az otthoni internetet, amire az ügyeleti munka miatt volt szükség. Akkor úgy döntött a munkáltató, hogy az internet a világban már mindenhol elérhető, infrastrukturális szolgáltatás, mint a villany vagy a vezetékes ivóvíz, így azóta nem fizetik annak költségét, de az ügyeleti munka miatt kötelező otthoni internettel rendelkezni. Idén a mobiltelefonnal kapcsolatban döntöttek ugyanígy. Mindenkitől elveszik a céges mobilt, és elvárják azt, hogy a privát mobilunkra irányítsuk át a belső, asztali telefonjainkat, így lássuk el az ügyeletet. Sem az internet elvonásáért, sem a mobiltelefonok megszüntetéséért nem kompenzálták a dolgozókat. Két kérdésem ezzel kapcsolatban: Jogilag mennyire van rendben ez az ügy. A munkaszerződés nem tartalmazza sem a cég által finanszírozott, otthoni internetet, sem a céges mobilt, de az állásinterjún mindkettő elhangzott annak idején a juttatások között. Vajon létezik de facto juttatás? Más cégeknél is történt már ilyen, de mennyire kell felkészülnünk arra, hogy tendenciává válik a privát eszközök ilyen formában történő használata?

Rehabilitációs ellátott vagyok. 8 órát dolgozom, de szeretnék felmondani. Kiszabhatnak 30 napos ledolgozást? Hogyan tudnám elkerülni!

Kis családi vállalkozásunkban (Kft.) férjemmel ketten vagyunk 50-50%-ban tulajdonosok, én vagyok az ügyvezető. Férjem heti 4 órában, Anyósom heti 2 órában van bejelentve a garantált bérminimum arányos összegével. Én mint a Kft. személyesen közreműködő tagja látom el az ügyvezetői teendőket és az egyéb feladatokat (pályázatok, tanulmányok írása megbízóink részére, rendezvényszervezés, stb.).Kérdéseim, amelyben kérném szíves segítségét: kaphatok-e én is cafeteriát? Ha igen, egyformán kell-e kapnunk mindhármunknak, vagy ez a saját szabályzatunkban határozhatjuk meg? Lehet-e folyószámlánkról havonta fizetett diákhitelünket év végén egy összegben megkapni cafetériaként a Kft-től? Idén megvásárolt, de 2019-es időpontra szóló kulturális belépő melyik év cafeteriájának tekintendő?

Férjem 2019.március 07-én tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt, mint közalkalmazott. Hónapokkal ezelőtt jelezte a munkaadója felé, hogy nem a születésnapján, hanem egy héttel később menne nyugdíjba, mert a 46 éves szolgálati idejéhez 2 nap hiányzik. Munkaadója szerint, ha nem vállalja a felmondást, ami további 8 hónap, akkor csak közös megegyezéssel, a születésnapján mehet nyugdíjba. Ezt alá is íratták vele tegnap. Én meg azt olvasom a törvényben, hogy a közös megegyezés mellett lemondással is elmehet, ami 2 hónap. Mit jelent ez? Ha ez segítség lenne ahhoz, hogy 2 nap miatt ne veszítsen több ezer forintot, módosíthatja e az aláírt kérelmét?

1955. márciusában születtem, vagyis négy hónap múlva jogosult leszek az öregségi nyugdíjra. Jelenleg közalkalmazott vagyok nincs öt év munkaviszonyom, korábban 19 év közszolgálatom volt. Jelenlegi munkáltatóm 6 hónap felmentést biztosít 2019. márciusától amelyből 90 napig akar foglalkoztatni és 90 napra felmentene a munkavégzés alól vagy 2019.márciusában mondok fel és nyugdíjba vonulok. A felmentési idő nem a munkaviszonyra vonatkozik.

Arra szeretnék választ kapni, hogy az első gyermekemmel gyesen voltam, de megszakítottam mert munkába álltam. Sajnos 2 hónap után vissza kellett mennem gyesre, közben a második gyermekem is megszületett, onnantól kezdve a két gyerekre kaptam a gyest. A 40 éves szolgálati időmhöz ez a 1,5 év hiányzik. A nyugdíjfolyósítónál sem a munkaviszonyról sem a passzív gyesről nincs adat. Hogy tudom igazolni ezt az időszakot?

kerdezz_felelek.html