Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

A nyugellátásra bejelentett igényemet az első fokú határozat jogerőre emelkedését megelőzően visszavonom, mikor adhatom be újra? Van-e valami korlátozás?

2025. 07. 20-án leszek 65 éves és 2025. 09. 06-án lenne a 45 év szolgálati viszonyom, amire 7 havi illetmény járna. Ezt elveszítem, vagy van a rendszerben annyi rugalmasság, hogy kérelmezhetem a két hónappal későbbi nyugalmazást?

2018. október végén elérem a nők 40 éves nyugdíjba vonulásához szükséges szolgálati jogviszonyt. Jelenleg kormányzati tisztviselőként dolgozom, 36 évig pedagógus voltam. A jelenlegi bérem jóval a pedagógusként kapott bérem alatt van. Kérdésem, hogy az 1997. évi LXXXI. tv. 22.§ (9) arra utal, hogy ehhez fogják igazítani a korábbi években elért kereseteimet, vagy az országos nettó átlagkeresethez? Mikor érdemes nyugdíjba mennem? Ezen év végén, vagy a következő év elején? Egy gyermekem van. Kapok-e plusz egy évet a szolgálati időmhöz? Felmentéssel kell nyugdíjba mennem? Kapok-e végkielégítést?

Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy a férjem 1970-1973-ig ösztöndíjasként dolgozott egy sütőipari vállalatnál, ahol a gyakorlati évek is itt voltak. Az iskola elvégzése után, folyamatosan 1973-1985-ig már rendes munkavállalóként lapátos gőzkemence mellett dolgozott, persze nyilván egy péküzembe abban az időszakban nem csak a kemencénél, hanem a többi munkafolyamatokban is dolgozott. 2016-ban kérelmet adtunk be a Nyufighoz, hogy bírálják el a kérelmét. Mindenféle indokokkal elutasították. Tudni kell, hogy ennek a sütőüzemnek jogutódjai lettek, akik semmilyen iratot nem tartottak meg a régi dolgozókról. Szereztünk két munkatársat, akik ösztöndíjasként vele együtt dolgoztak. A Pékszövetség is igazolta, hogy igen is volt 3 gőzlapátos kemence ebben az üzemben. Hiába adtuk be ezeket a papírokat nem fogadták el. A Munkaügyi Bíróságra is írtunk fellebbezést, akik szintén elutasították. Kérem Önöket, hogy válaszoljanak mi a teendő még ebben az esetben. A férjem most 63 éves lesz szeptemberben, jövőre lenne nyugdíjas, de igazságtalannak tartjuk ezt az elutasítást. Most is még a pékszakmában dolgozik!

A nők kedvezményes nyugdíját igényelve 2019 július végével mehetek nyugdíjba. Közalkalmazottként dolgozom. Jelenleg abban a helyzetben vagyok, hogy teljesen egyedül látom el két ember munkáját a nevelési intézményben. Ha továbbra sem jelentkezik senki a meghirdetett állásra a munkáltatóm kötelezhet-e arra, hogy továbbra is egyedül dolgozzak? Lehetséges-e, hogy nem kapom meg a felmentési idő felét, mivel teljesen egyedül dolgozom és nincs jelentkező az állásra? Egészségügyi okok miatt esetleg táppénzre megyek, előfordulhat-e, hogy munkaerő hiányában a táppénzem során megszűnik a munkahelyem, ha ez előfordulhat, akkor ennek milyen következményei lesznek rám vonatkozóan, nyugdíj előtti utolsó évemben?

Ha május 31-el megszűnik a munkaviszony, és az erre az időszakra járó arányos szabadságnál több nap került kivételre, akkor az utolsó munkabérből levonásra kerül annak a többlet napnak a forintosított összege?

Szeretném a tanácsát kérni, mert a szolgálati időmnek van egy olyan időszaka amit sem a Nav, sem a Nyufig, sem az Egészségbiztosítás nem ismer el. Hivatkozás, hogy a 90-es évek nem szerepelnek a gépben. Nekem sajnos a vállalkozással kapcsolatos összes papírom egy költözés során eltűnt, így nagy bajban vagyok. Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyek.

1955.06.25-én születtem. Szociális ágazatban dolgozom közalkalmazotti jogviszonyban. Kérdésem.hogy jár-e a felmentési idő mivel 2019.06.25-el betöltöm a 64 évet. Akkor vagyok jogosult az öregségi nyugdíjra.

Édesanyám 1957.10.01-én született! 1972.02.09 től- 2015.03.31ig a nyugdíjintézet erre az időtartamra megállapította az idejét amit határozatlanra kihozott 36 év és 365 napot! Itt úgy tájékoztatták, hogy 2018-ban csak 100 napot kell dolgozni és megvan a 40 éve! 2018.04.16-án újból lekérte a 40 évre az idő számítását amit a nyugdíjintézet határozatlanra kihozott! 1972.09.01.-től 2017.12.31-ig elszámolt 37 évet és 146 napot! És úgy tájékoztatták, hogy csak 2020-ban mehet el nyugdíjba a 40 évvel! Ez számunkra érthetetlen, az intézet minden személyes találkozástól elzárkózik! Kérjük szépen a tanácsadását ebben az ügyben, hogy mi a teendő, hova fordulhatunk?

Özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban szeretnék választ kapni.Férjem 2008 júniusában halt meg. 2009-ig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Ez év július 31-én betöltöm a 62. életévemet, valamint az Orvosszakértői vélemény szerint rokkant végleges B2 vagyok 42 %. Feléled e az özvegyi nyugdíj?

Gyermekem 25 éves kora előtt lett súlyos autoimmun beteg (2005-ben). 1,5 évet tudott dolgozni. Igényelhet-e rokkantsági ellátást, mert a mostani jogszabály szerint ezidáig csak méltányossági ellátásban részesült.

Férjem 2007. március 11-én hunyt el. Két tanuló árva ellátott gyermekem közül a kicsi idén fejezi be tanulmányait. Eddig én is kaptam özvegyi nyugdíjat. Kérdésem:feléled-e az özvegyi nyugdíjam? Ha igen, hány éves koromban? 1959. március hóban születtem.

Feleségem 1956. októberben született. 3 gyermeket szült és neveltünk fel. Határozottan emlékszem, hogy a gyermekeink születésekor érvényben volt olyan jogszabály, amely minden gyermek után -1 év levonását engedményezte az akkor aktuális, 60 éves nyugdíj-korhatárból. Kérdésem : Mikor szűnt meg ez a kedvezmény? Érdeklődésünkre a Nyugdíjfolyósító munkatársa nem tudott ilyen kedvezményről. Volt ilyen egyáltalán, vagy csak rosszul emlékszünk?

Két munkahelyem van, az egyik egész, a másik félállás (egyedülálló anya vagyok, így tudunk megélni sajnos) és azt szeretném kérdezni, hogy a készpénz cafeteria elemet csak az egyik, vagy mindkét helyen kaphatom-e. Ha mindkét helyen kaphatom, akkor is összesen 100.000 Ft az összeghatár, vagy mindkét helyen megkaphatom a 100.000 Ft-ot (mindkét helyen egész évben dolgozom, egymással párhuzamosan). Kaphatom mindkét helyen 34,22% adózással?

Nyugdíjügyben szeretnék felvilágosítást kérni. 2019.április 3-án megyek öregségi nyugdíjba. Azt olvastam, betegségre való hivatkozással (természetesen orvosi igazolással) 6 hónap nyugdíj előtti felmentést lehet kérni. Mivel nem vagyok közalkalmazott, csak sima munkavállaló, kérdezném, 32 év munkaviszony után, mostani munkahelyemen eltöltött 10 év után nekem jár-e ez a felmentés. Kemény fizikai munkát végzek, és sajnos egyre jobban romlik az állapotom.

Szolgálati járandóságban részesülök van még néhány évem a 65 éves nyugdíjkorhatár betöltéséig. Szolgálati járandóság mellett 2 évet dolgoztam minimálbéren. Ha betöltöm a 65 évet és újra kérném a nyugdíjam megállapítását ez a 2 év emelne-e a nyugdíjamon.

Feleségemmel most fogunk válni, mindhárom gyerekünk esetében közös felügyeletben fogunk megegyezni.Szeretnénk elérni, hogy ketten együtt, a válás után is érvényesíteni tudjuk a három gyerek után járó maximális adókedvezményt, ugyanúgy, mint mikor házasok voltunk, azaz hogy a teljes összeget a kereseteink szerint osztottuk meg, a feleségem valamivel kevesebbet vett igénybe, mert a jövedelme, ezáltal személyi jövedelemadója is kevesebb volt.Ez megoldható? Mire kell odafigyelnünk, pl. a családi pótlék megosztásánál? A közös megegyezésben a közös felügyelet mellett szerepel, hogy a gyerekek lakóhelye melyik szülőnél van. Ez befolyásolja a családi pótlék, vagy a családi adókedvezmény érvényesíthetőségét, összegét?

Ahol 3 gyermek van és igénybe veszik havonta a kedvezményt, viszont nem merítik ki a 99.000 forintos limitet csak 57.000 Ft-ot, akkor a fennmaradót adóbevalláskor megkapja?

Kötetlen távmunkában dolgoznék, (heti 20 óra esetleg több) rokkantsági ellátás mellett (C2 - ami mellett a minimálbér legfeljebb 150%-át lehet keresni) - viszont számlát kérnek tőlem, azaz nem klasszikus munkahelyi viszony. Hogy tudok erről számlát adni, mit érdemes tudni (azt néztem hogy KATA, vagy inkább adószámos magánszemély talán? - ezeknél mind lennének fix költségek? (mi van ha nem tudok dolgozni egy hónapban? ) - illetve hogyan módosul az adózás a rokkantsági miatt?

Azzal a kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy 2017-ben lányom egyetemi szakmai gyakorlatát töltötte a törvényben meghatározott díjazásért. Kell-e most neki a gyakornoki időszak után adóbevallást készíteni? Ki kell, hogy adják részére az M30-as nyomtatványt?

kerdezz_felelek.html