Megjelent: 7 éve

Kötelezhetnek hétvégi munkára és folyamatos 12 órázásra?

Jelenleg egy vállalatnál dolgozom, mint gyártósori összeszerelő. A vállalat 6 hónapos munkaidő-keretben foglalkoztatja a szerelde dolgozóit, folyamatos szerződésben írt napi 8 órás több műszakos munkarendben. Általában minden héten, h-p 8 órában dolgozunk, kivéve, ha a munkaidő beosztás 12 órára van kihirdetve plusz a hétvége. Természetesen sok esetben 8 órából 12 órába, majd vissza 8 órába majd 12-be, 8 óra átállás mindig megvan a műszakok között, ha jól tudom ez így törvényes is. Naponta 100 km-t kocsikázom a munkahelyemre és ez igen megterhelő és néha balesetveszélyes is. kérdésem az lenne, hogy köteles vagyok-e 12 órában dolgozni minden nap, ha kihirdetik, illetve hétvégi munkavégzésre is kötelezhetnek, akkor is, ha azt előre jeleztem, hogy nem tudok bent lenni?Azt sem értem, hogy jogszerű-e, ha a munkáltató nem tud munkát adni vagy pl: elfogyott valamilyen alapanyag, úgy lemondja az aznapi műszakot (otthon maradok) (4 nap műszakváltozási időt nem betartva) és a munkaidőkereten belüli túlóráimból vesz le. Hamarosan TERVEZETT (9 nap) év végi leállás lesz és jogszerű-e, hogy amennyiben nincs elegendő szabadságom, úgy a túlóráimból vesztek órákat. Tavaly, a leálláskor, munkatársam megbetegedett és a betegszabadság idején is elvették a túlóráit. Jogszerű-ez? Illetve, ha nem írják ki 1 héttel előre a következő heti beosztást, vagy nem tartják be a módosításhoz szükséges 4 napot, akkor kihez tudok fordulni, és hogy bizonyítsam az igazamat, hogy emiatt nem megyek munkába, vagy nem fogadom el a későn kihirdetett változást?

images

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Sok kérdése van, melyek jól rávilágítanak arra, hogy miért érdemes munkavállalóként szakszervezeti tagnak lenni. A munkaidő szervezésével összefüggésben ugyanis a két fél között - különösen termelő munka esetén - folyamatosak az érdekkonfliktusok. Nézzük a kérdéseit:

Ön munkaidő-keretben dolgozik azaz, egyenlőtlen munkaidő-beosztásban. Ilyenkor a munkáltató jogosult arra, hogy a munkaidőt a törvényi korlátok figyelembe vételével minimum 4 maximum 12 óra között ingadozva az adott napok között szétossza. Ilyen fontos korlát például a heti két pihenőnap a keret átlagában, illetve a napi 8-11 óra pihenőidő a munkavégzést követően. A keret végén pedig a munkáltató leül és elszámol a munkavállalókkal azaz, a szétosztható munkaidő feletti munkaidőt rendkívüli munkavégzésként fizeti ki. A munkaidő-beosztás joga a munkáltató joga, elvben dolgozhat egymást követő napokon. A megszakítás nélküli, a több műszakos vagy az idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállalót kivéve - a munkavállaló számára hat munkanapot követően egy heti pihenőnapot be kell osztani. A felsorolt esetekben azonban még ez sem szükséges, ilyenkor havi egy vasárnapot kell csak a munkáltatónak kiadnia. Arra viszont mindenképpen köteles, hogy a munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölje. A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja. Ez csak kivételes esetekre vonatkozhat. Amennyiben ilyen ok hiányában munkaidő-beosztást változtat, az rendkívüli munkavégzésnek fog minősülni. Munkabért pedig akkor nem kell, hogy fizessen, ha elháríthatatlan külső ok okozza a leállást. Amivel számolhat, az általában nem az. A rendkívüli munkavégzést, illetve a munkaidő-beosztást a méltányos mérlegelés elvére hivatkozva sérelmezheti azzal, hogy az személyi körülményei alapján aránytalan sérelmet okoz. Ez azonban ritkán sikeres. Kisgyermek, idős szülő, betegség kellhet hozzá. Panaszával első körben a szakszervezetet keresse, a munkaügyi felügyelethez fordulásnál barátságosabb lépés.

Sok sikert!

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk