kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Húsz százalékkal marad el a pályakezdő nők bérigénye a férfiakétól

A pályakezdők átlagos nettó bérigénye 247 000 forint. A legmagasabb fizetést a mérnöki, a legalacsonyabbat pedig a középiskolai és szakmunkás végzettséggel várják. A fővárosi fiatalok közel 10 százalékkal keresnének többet, mint vidéki társaik. A nők átlagos bérigénye majdnem 20 százalékkal marad el a fériakétól.

Több mint 3 ezer fiatal részvételével idén második alkalommal készített országos kutatást a Zyntern.com állásportál a fiatalok (a 16-26 éves korosztály) munkaerő piaci elvárásairól.

A kérdések kitértek a fiatalok munkahelyválasztási tényezőire, a pályakezdők fizetési igényeire, a legvonzóbb munkaadókra és a koronavírus munkaerőpiaci hatásaira is.

A KSH adatai szerint a 2019-es átlagfizetés 242 300 forint volt Magyarországon. A felmérése eredményei azt mutatják, hogy a pályakezdő fiatalok bérigénye gyakorlatilag megegyezik ezzel. A megkérdezettek 47% szeretne legalább nettó 250 000 forintot keresni.

A vidéki és a fővárosi válaszadók átlagos bérigénye több, mint 9%-kal eltér egymástól. A vidéki válaszadók átlagos nettó bérigénye 230 000 forint, míg a fővárosi társaik átlagosan 251 000 forint kezdő fizetést várnak. A fővárosi fiatalok 52%-a szeretne legalább 250 000 forintot, keresni, amíg a vidéki társaik 38%-a szeretné pályakezdőként kézhez kapni a hazai átlagkeresetet.

A mérnöki, az IT és a tech terület viszi a prímet

Szektorok szerint a legmagasabb átlagos bérigénnyel a mérnöki területeken tanuló és végzett fiatalok rendelkeznek, ők átlagosan nettó 287 000 forintot várnak. A legalacsonyabb bérigénye a középiskolásoknak (és középiskolai legmagasabb iskolai végzettséggel rendelkezőknek) volt, akik átlagosan nettó 201 000 forintot adtak meg.

Őket követik a szakképzésben tanuló és szakképzésben frissen végzett fiataloknak, akik átlagosan nettó 202 000 forint fizetést szeretnének és a bölcsészek, átlagos 206 000 forint fizetési igénnyel.

A legmagasabb átlagos fizetési igénye a mérnöki és IT/ tech területen tanuló és pályát kezdő fiataloknak van. Előbbiek 39 %-a szeretne legalább 300 000 forint nettó kezdő fizetést , 17% pedig minimum 350 000 forint nettóval kezdené karrierjét.

A középiskolai és szakképzési végzettséggel rendelkezők jelezték a legalacsonyabb átlagos fizetési igényeket. Előbbi csoport 54%-a, míg utóbbi csoport 36%-a adott meg nettó 200 000 forintnál alacsonyabb bérigényt. A kutatásból kiderült, hogy a jogász és bölcsész hallgatók/frissdiplomások több, mint harmada is nettó 200 000 forint alatti keresetre számít.

A nők már a várakozásaikban is alulmaradnak

A Zyntern által publikált eredmények azt mutatják, hogy a nemek közötti bérszakadék már a pályakezdők bérigényeinél megjelenik.

A nők átlagos bérigénye valamennyi szakterület és lokáció válaszait figyelembe véve nettó 223 000 forint, amíg a férfiaké nettó 273 000 forint, ami közel 18.5%-os különbség.

A legnagyobb pályakezdő bérigény szakadék a szakképzésben tanuló és végzett lányok és fiúk bérigénye esetén (21,76%) figyelhető meg, de jelentős a különbség a mérnök (16,55%), a közgazdász (16,19%) és a jogász (15,19%) fiatalok esetében is.

Egymáshoz legközelebb a bölcsész (3,32%) és az IT/Technológia területről érkező kitöltő lányok és fiúk bérigényei voltak (6,69%).

A kutatás nem jelenlegi bérekre kérdezett rá, hanem nettó bérigényeket vizsgált, így nem reprezentatív a bérszakadék jelenlegi mértéke szempontjából. Azt azonban egyértelműen mutatja, hogy a férfiak általában nagyobb önbizalommal és magabiztossággal rendelkeznek, ha fizetési igényekről van szó - hívják fel a figyelmet a kutatás készítői.

“A láthatatlan, de beágyazott és hosszú távon szélesedő bérszakadék kezelése miatt fontos, hogy az indulásnál biztosítottak legyenek az egyenlő feltételek és előmeneteli lehetőségek. És persze a munkaerőpiac közös feladata és felelőssége erősíteni a lányokban is az önbizalmat és hitet munkájuk értékében” - mondta el Megyeri Mirtill, a Zyntern.com állásportál egyik vezetője.

Az adatok áttekintését követően a Zyntern csapata munkaerőpiaci összefogást kezdeményez, mely keretében cégek együttműködését kéri nemek közötti egyenlő bérezés elvének érvényesítéséért. A napokban egy speciális ikont is létrehoztak, hogy a cégek, amelyek kiállnak az egyenlő bánásmód mellett ezt az online térben is jelezni tudják a fiatal munkakeresők felé.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk