kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

Hogyan váltsunk karriert?

A „miért” mindenkinek egyéni: ráunt az eddigi munkáira, valami fontosabbat szeretne csinálni, vagy kevésbé stresszeset, már nem tud azonosulni az eddigi munkája céljával. Bármi is az, nem kell ezt megmagyaráznia akkor sem, amikor majd arról kérdezik az állásinterjún, miért váltott. Akkor arról kell majd beszélnie, mit lát az új karrierben, miért választotta, és miért pont ezt választotta - írja JobAngel a HrBlog-on.

images

images

A karrierváltás gyakorlati lépései sokkal nehezebbek lesznek, mert a munkáltatók szemlélete még nem igazán alkalmazkodott a karrierváltáshoz. Az ő fejükben még az van, hogy a pályakezdők legalább olcsók (már nem szerencsére), és nagyon rugalmasabb (értsd: kihasználhatók, de szerencsére egyre kevésbé igaz ez is). E két tulajdonsággal szemben egy munkatapasztalatokkal már rendelkező, rutinos, jogait ismerő ember nem tűnik jó választásnak ott, ahol az olcsóság és a kihasználhatóság szempont. Ez valahol azt is garantálja, hogy ha a karrierváltók egyszer találnak új szakterületükön egy jó munkahelyet, az hosszútávú lesz mindkét fél részéről.

A karrierváltók pedig többnyire családos és/vagy anyagilag elkötelezett emberek, így a karrierváltás kockázatait minimalizálniuk kell. Amikor hozzám fordulnak segítségért, erre törekszem.

Tapasztalatom szerint a karrierváltás majdnem nélkülözhetetlen eleme a biztos nyelvtudás. Ha ez megvan, akkor a multitól a kkv-ig lehet keresgélni, szakterülete válogatja, hol érdemes.

A karrierváltásnak két fő iránya lehet, az egyik, amikor egy határozott döntéssel irányba állunk. Ezt akarjuk, ez volt az álmunk, mert… A másik, mikor belesodródunk, megtetszik, és jön az ötlet: ezt csinálni akarjuk!

A karrierváltás gyakorlati lépései innentől kezdődnek. A legtöbb esetben erős tervezés, ütemterv kell majd ahhoz, hogy sikerre vigyük, és a kockázatait is minimalizáljuk. Az ilyen tervezésben személyes tanácsadás során is szoktam segíteni, a legfontosabb dolgokat az alábbi kérdések mentén beszéljük át:


  • Megvan-e már az a tudás, amivel belekezdhetsz az új karrieredbe?
    Ha nincs, mi kell hozzá? (Tanfolyam, vizsga, olvasottság stb.) Ha megvan, hogyan tudjuk igazolni? (Tapasztalat, gyakorlat, referencia, papírok stb.)
  • Motiváció: miért ezt, miért most?
  • Érvek melletted: mit hoztál az előző „életedből”, ami az újban is jól használható lehet? Tárgyi tudás, készség, hozzáállás. Pl. karrierváltó tanárok egészen biztosan jól prezentálnak, jó kapcsolatteremtők, jó tudásátadók.
  • Mi hiányzik az új karriered kezdéséhez? 90%-ban szakmai kapcsolatrendszer. Ki kell találni, hogyan hozzuk fel ezt, és talán ez a legnehezebb.


Ezek a fő szempontok, és persze egyénileg akad még sok-sok szempont. Nagyon szeretek karrierváltókkal dolgozni, mert az átlagos álláskeresőkkel szemben, ők nem az akadályokat látják, szinte ők próbálnak meg engem meggyőzni arról, hogy jól választottak, és van perspektíva abban, amit most választottak. Ezt szoktuk lefordítani motivációs leírásokra. Rájuk azért kell vigyázni, hogy a lelkes, lendületes karrierváltó álláskeresési szándékot ne törje meg a néhány törvényszerű kudarc. Mert lesznek elutasítások, válasz nélkül hagyott álláspályázatok, sikertelen állásinterjúk is, de ez nem ingathatja meg őket. Illetve a lelkesedés nem lehet olyan mértékű, hogy mindet feladva vesse bele magát a változtatásba (kockázatminimalizálás).

A karrierváltás egy speciális esete a külföldről hazaköltözés, vagy akár belföldön más régióba költözés. Erre az esetre a fentieken kívül sok más szempont is felmerül, ezeket mindig egyénileg kell egyeztetni. Az pedig egy egészen másféle beszélgetés, ha valaki csak azt tudja, hogy ami van, azt már nem akarja, de nem tudja, merre induljon. Ezt is ki lehet találni egy strukturált beszélgetés során természetesen. Folyt. köv.

JobAngel
HRBlog
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Agresszivitás kezelése a munkahelyen és azon kívül

Sok esetben a stressz, a kezeletlen problémák agresszív viselkedésben csúcsosodnak ki az emberek mindennapjai során. Sok félreértés melegágya, ha nem... Teljes cikk

Hogyan érvelj a felsővezetésnél a mentális jóllét mellett?

Sok HR-es és EHS munkatárs küzd azzal, hogy meggyőzzék a felsővezetést arról, hogy a vállalati pszichológus szolgáltatásokra szükség lenne a... Teljes cikk

Én is oké, te is oké, ők nem oké

Milyen helyzetekre lehet jó egy életbiztosítás a közép- és kisvállalati (SME) szektor cégvezetőinek, tulajdonosainak? Kurdi Ferenc posztja a HR Blogon. Teljes cikk