Megjelent: 5 éve

Ülőmunkát végzel? 3 1 tipp mozgásszervi betegségek ellen!

Hogy mitől lenne veszélyes egy irodai munka? Esetleg egy pénztáros vagy informatikus állás? A közös pont, hogy mindhárom ülőmunkát is jelent egyben, ráadásul nem is keveset.

Ráadásul ez a pár példa csak elenyésző azokhoz a megdöbbentő számokhoz képest, hogy napjainkban hányan végeznek ülőmunkát és közülük hányakat érint ebből adódóan valamilyen mozgásszervi betegség is. A számok megdöbbentőek! Sajnos az ülőmunka egyik kellemetlen hozadéka a gerinc-és hátfájás, a nyakmerevség, az elgémberedett végtagok, a rossz tartás és még sorolhatnánk. Nem ideális állapot, de ha már így hozta az élet meg kell tanulnunk vele együtt élni, pontosabban meg kell tanuljuk, hogy hogyan ne károsítsuk vele tovább az egészségünket.

Egy nemzetközi felmérés szerint minden második európai munkavállalónál okozott már egészségügyi panaszokat a nem megfelelő körülmények között végzett ülőmunka. Aki naponta több órán keresztül (kénytelen) ülni, jó, ha tudja, hogy a helytelen ülés majdnem kétszeresen terheli a porckorongokat az álláshoz képest. Ha ráadásul mindez a nyomás állandóan féloldalasan vagy egyenetlenül jelentkezik, mozgásszervi betegségek alakulhatnak
ki, amelyek a munkaképtelenséget okozó betegségtípusok között a második helyen állnak. A rossz testtartás nemcsak a vázrendszerre, hanem az izmokra és a szalagokra is ártalmas hatással van, amely szintén fájdalmat okozhat.

Íme, 3, plusz egy ráadás ötlet, amit az ülőmunkát végzőknek fontos lenne beiktatniuk a napjaikba:

1. Jóga
Ma szinte már minden harmadik ember jógázik és nem véletlenül, hiszen ez a mozgásforma nagyszerűen képes átmozgatni a testet, miközben a lélekre is üdítő hatással van. Többféle típusa ismert, így azoknak, akik ülőmunkát végeznek, érdemes kifejezetten a gerincjógával próbálkozniuk, de az is nagyszerű, ha csak rászánnak reggelente egy 15 percet arra, hogy
ezzel a mozgásformával átmozgassák az egész testüket.

2. Fit-ball
Lehet akármilyen kényelmes egy irodai szék, nem biztos, hogy a tartásod is megfelelő benne ülés közben. Éppen ezért sem hagyhatjuk ki a sorból a fit-ballt, mert ez a nagyszerű találmány kifejezetten az ülőmunkát végzők életét könnyíti meg. A fitnesz edzéseken is használt fit-ballokkal, azaz a nagy „ülőlabdákkal” találkozhatsz már az irodákban is. Ahhoz, hogy stabilan ülj a labdán, szinte észrevétlenül ugyan, de folyamatosan egyensúlyoznod kell. Ezzel olyan kicsi, gerinc közeli izmokat mozgatsz meg, amiket egyébként alig használsz - vagy csak egyoldalúan terhelsz. Hasonlóan jó hatású ülésnél az ékpárna, valamint a levegővel felfújt „billegő párna” használata is.

Megfelelő munkakörnyezet

Érdemes odafigyelj arra, hogy a derekad a széktámla alsó részének támaszkodjon, lábad pedig kényelmesen pihenjen a földön vagy a lábtámaszon. Az asztal magassága akkor megfelelő, ha a felkarod derékszöget zár be az alkaroddal, számítógép-billentyűzet használatkor pedig csuklódat meg tudod támasztani.
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Mozgás ide vagy oda, kimutatták, hány óra ülőmunka káros menthetetlenül az egészségre

Azt már eddig is tudtuk, hogy az emberi test mozgásra termett, és a sok ülés egyértelműen káros az egészségünkre. A San Diegói Kaliforniai Egyetem... Teljes cikk

Új trend terjed a munkaidő-beosztásban: dolgozz akkor, amikor a teljesítőképességed csúcsán vagy

Bagoly vagy pacsirta? – mindenki hallotta már a kérdést és be is tudja sorolni saját magát valamelyik táborba. Nem ördögtől való tehát az a... Teljes cikk

19 vezérigazgató halt meg tavaly munka közben - jobb "vállalati atlétává" kell válni

Tavaly 19 vezérigazgató halt meg munka közben, de a szám ennél több is lehet. Egyre összetettebb, egyre gyorsabban változó világunkban soha nem volt... Teljes cikk