kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Mit tehetek, ha a főnök csak "random" osztogat figyelmeztetést?

Cégünk belső utasításainak rendszere nagyon összetett és bonyolult, ezekben a biztonság szem előtt tartása érdekében nagyon szigorú és merev szabályok kerültek lefektetésre. A munkavállalók rendszeresen megszegik az előírásokat, de ezek a cégnek tényleges kárt nem okoznak. Az egyszerű „melós” és a cég első embere között van 6-8 „főnök típusú” egymással alá- fölérendeltségi viszonyban álló ember a cég szervezeti hierarchiájában. Az a kialakult gyakorlat, hogy a „főnök” az elkövetett kisebb mulasztásért egyszer ad írásbeli figyelmeztetést a munkavállalónak, máskor csak szóbeli figyelmeztetést, mert „már a múltkor kapott írásbelit”. Máskor egyszer írásbeli figyelmeztetést ad utána megrovást (KSZ alapján), eltelik egy kis idő, utána megint írásbeli figyelmeztetést, utána szóbelit stb. Azt lehet észrevenni, hogy kizárólag arra megy ki a „játék”, hogy a főnöknek minden évben legyen meg az előző évihez képest körülbelüli azonos számú „ügye”, hogy ez a 6-8 ember el tudjon egymással „számolni” azzal, hogy a cég belső utasításaiban előírt ellenőrzések megtörténtek, tehát „minden rendben van”. Az ellenőrzéseknek nem az a valódi célja, hogy aki „nem oda való” azt „kirúgják” és helyette hozzanak másik embert a céghez, mert tisztában vannak vele, hogy az új belépő is a merev szabályok miatt szintén „rugalmasan” fog dolgozni. Van olyan munkavállaló, aki minden évben kap 2-3 írásbelit és ennyi. A cél csak a látszat megtartása. Rendeltetésszerű-e mindez?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A leírtak alapján nem lehet egyértelműen megítélni a helyzetet, hiszen nem ismerem a hatályos KSZ-t, a munkáltató szabályzatait, illetve a konkrét körülményeket. Ez pedig azért fontos, mert a vétkes kötelezettségszegések szabályai ott találhatóak.

Általánosságban az a véleményem, hogy a "random" figyelmeztetés kiosztása természetesen nem lenne rendeltetésszerű. Amennyiben van kollektív szerződésük, abban az esetben a szankcionálás körülményeinek abban, illetve a munkáltató szabályzatában kell lefektetve lennie. Amennyiben a munkáltató az azokban foglalt elveket megszegi, munkaügyi perben lehet a lépéseket vitatni. Az írásbeli figyelmeztetés egyébként is vitatható tartalmilag bíróságon is.

Szerintem célszerű egyeztetni a szakszervezettel és a munkáltatóval, hiszen ez a helyzet senkinek sem fog használni. A leírtakból úgy tűnik, hogy a figyelmeztetéseknek nincsen jogkövetkezménye, ami viszont szerencsére jó hír.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk