kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Nyugdíjba vonuláskor kérhetek-e a sérelmeimért járandóságot?

A nők 40 év munkaviszonnyal 1 hónapon belül nyugdíjba vonulok. Amennyiben nem akarok tovább dolgozni, kell-e felmondást benyújtanom a munkáltató felé? Ha igen, kérhetem-e és milyen indokkal, hogy az 1 hónapos felmondási idő felétől mentsenek fel? Az utóbbi években értek negatív megkülönböztetések. Háromnegyed éven keresztül a régi bérrel fizettek továbbra is, majd új szerződést írattattak alá és két részletben jutalomként fizették ki az elmaradt bérem. Éveken át olyan munkát végeztetnek velem ami nincs a munkaszerződésemben. A férfiaknak pluszban havi 60.000 Ft-ot fizetnek ilyen munkáért. Kérhetek-e bármilyen járandóságot a sérelmekért peres út nélkül?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A kérdés megválaszolására két szakértőnk is válaszol:

Takács László nyugdíjszakértő:


A Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény, Mt.) hatálya alá tartozó jogviszonyok esetében nincs külön rendelkezés arra az esetre, ha a munkaviszonyt a nők kedvezményes nyugdíjának igénylése miatt kívánja megszüntetni az érintett hölgy.

Ön tehát ilyen esetben nem köteles felmondással megszüntetni a munkaviszonyt. ellenben jogosult a felmondásra (az Mt. 65.§ és 67.§ rendelkezései szerint).

A legelőnyösebb megszüntetési mód abban az esetben, amikor a munkáltató nem hajlandó felmondással megszüntetni a munkaviszonyt, ha a munkáltató és a nők kedvezményes nyugdíját igényelni kívánó hölgy az Mt. 64.§ (1) bekezdés a) pontja szerinti közös megegyezéssel szünteti meg a munkaviszonyt. A közös megegyezésben térjenek ki a munkavégzés alóli felmentés idejére, a szabadság megváltására, valamint az esetleges végkielégítésre is.

Dr. Ferencz Jácint munkajogi szakértő:
Amennyiben Ön úgy véli, hogy pusztán az Ön nemére tekintettel hátrányosan megkülönböztették férfi munkatársaival szemben, úgy lehetősége van kezdeményezni az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárását. Az eljárás díjtalan, azonban a Hatóságnak a jogsértés tényének megállapításán és bírság kiszabásán túl érdemi szankciós hatásköre nincsen, kártérítést nem ítél meg.

Sajnos ahhoz, hogy Ön az elmaradt munkabér iránti igényét érvényesíteni tudja, szinte elkerülhetetlen a munkaügyi per megindítása. Önnek ugyan lehetősége van megkísérelni békés úton, tárgyalásokkal, fizetési felszólítással követelését érvényesíteni a munkáltatóval szemben, azonban e módszereknek a hatásfoka rendkívül alacsony, kényszerítő erejük csekély.

Abban az esetben azonban, ha Ön a hátrányos megkülönböztetés miatt munkaügyi pert indít, nem csupán a tényleges, összegszerűen igazolható kárt (elmaradt jövedelem), hanem ún. sérelemdíjat is jogosult követelni. A sérelemdíj az Önt ért személyiségi jogi sérelem kompenzációja. Itt Önnek csupán valószínűsítenie kell, hogy valamely védett tulajdonsága (jelen esetben az Ön neme) miatt hátrány érte, s a követelt sérelemdíj összegét is Ön jelöli meg összegszerű bizonyítási kényszer nélkül.

A megszüntetés tekintetében nincsenek különös szabályok az Ön speciális helyzetére tekintettel, ugyanis az Mt. alapján csak akkor minősül nyugdíjasnak, ha az Önre vonatkozó nyugdíjkorhatárt betöltötte. Így munkavállalói felmondás esetén - eltérő megállapodás hiányában - a felmondási időt le kell tölteni, illetve végkielégítés sem jár.

Aki válaszol:

Nyugdíjszakértő - Takács László Nyugdíjszakértő - Takács László

Takács László vagyok, 2001 óta dolgozom független pénzügyi tanácsadóként. 18 éve a mindennapi munkám szerves részét képezi az, hogy a hazai nyugdíjrendszer sajátosságairól és jövőbeni kilátásairól tájékoztassam a lakosságot, valamint arról, hogy mit tehetünk az egyén szintjén azért, hogy ne legyünk teljes mértékben kiszolgáltatva az egyre instabilabb lábakon álló állami nyugdíjrendszernek.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk