kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Csak azt lehet szívatni, aki hagyja magát - így legyél nyerő a nyári szünetben a munkahelyen!

Írásos szerződés, minimálbér, túlmunka és inspiráció. A legfontosabb szempontokat gyűjtötte össze a diákmunkát vállalóknak a MADS - Márton Áron Iskolaszövetkezet, hogy a legelső tapasztalat szerzések a munka világában ne csak tanulságosak, de korrektek is legyenek.

images

Közeledik a nyári szünet, ami az egyik legideálisabb időszak a diákoknak, hogy kipróbálják magukat a munka világában.

Ez a világ azonban más alapokon nyugszik, mint az iskolai és fontos, hogy a lehető legfelkészültebben vágjanak bele. Kevés szó esik a tanórák alatt arról, hogy mire is kell odafigyelni a munkavállalásnál vagy, hogy milyen jogai vannak a diákoknak.

„Iskolaszövetkezetként egyik legfontosabb feladatunk, hogy a rajtunk keresztül dolgozó diákokat minél jobban segítsük ebben az új élettapasztalatban. Sokszor szembesülünk azzal, hogy a diákok nincsenek tisztában azzal, hogy a leendő főnöküknek hogyan is kellene bánniuk velük a munkaidő és a fizetés szempontjából” - magyarázza Virág Viktor, a MADS - Márton Áron Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja.

A MADS - Márton Áron Iskolaszövetkezet a következőket tanácsolja:

1. Mielőtt munkába állnál, mindenképpen legyen írásos szerződésed!



A szerződés az, ami megalapozza a munkavállalásod, magában foglalja a jogaidat és egyfajta biztosítást is nyújt arra, hogy az elvégzett munkád után valóban megkapd a neked járó összeget.

2. Figyelj rá, hogy a fizetésed ne legyen a minimálbér alatt!



Nem azért, mert nem okos dolog ez alá az ár alá menni, hanem mert nem is törvényes. A jelenlegi minimálbér bruttó 857 Ft, ez alatt az összeg alatt mondj nemet az állásajánlatra.

3. Figyelj oda a túlmunkára!



Óvatosan, a túlmunka nem ugyanazt jelenti, mint a túlóra! A túlmunka túlmutat a túlóra fogalmán, ugyanis, ha egyszerre több helyen is dolgozol, akkor minden egyes munkával töltött órát össze kell adni. Ha 18 év alatt vagy, akkor maximum 8 óra/napot dolgozhatsz és semmiképpen sem eshet a 22:00-06:00 közötti idősávba.

Ebben az esetben a szünetekre is figyelni kell, mivel, ha négy és fél óránál többet kell dolgoznod az adott beosztásban, akkor legalább fél órás szünet jár neked. Ha hat óránál hosszabb időtartamú a műszakod, akkor pedig legalább 45 perces a szüneted.

Ha elmúltál 18 éves, akkor az általános szabályok vonatkoznak rád, tehát 12 óra/nap a legfelső határ, de még így sem dolgozhatsz többet, mint 48 óra az adott héten.


4. Olyan munkát válassz, ami valóban inspirál!



Tudjuk, hogy a nyári szünet nagyon jó alkalom a zsebpénz kiegészítésre, de ugyanannyira kifizetődő lehet, hogy ha nem csak a pénz motivál a választásnál. Ezek a tapasztalatok nagyon jó lehetőséget biztosítanak arra, hogy megtudd, mivel is szeretnél majd hivatásszerűen foglalkozni. Keresgélj bátran!

5. Dolgozz iskolaszövetkezeten keresztül!



Csak azt lehet szívatni, aki hagyja magát. Az iskolaszövetkezetek kiemelt célja, hogy a náluk dolgozó diákok érdekeit képviseljék. Ha úgy érzed, hogy a munkahelyeden nem megfelelően bánnak veled, nem veszik figyelembe a felsorolt pontokat, akkor szólj bátran az iskolaszövetkezetednek és kérd segítségüket a probléma megoldásában!

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
2000 forint az átlagos diákórabér, nyáron pedig újabb emelkedésre lehet számítani

A diákok foglalkoztatása még az egyszerűsített foglalkoztatásnál (EFO) is kedvezőbb ez a megoldás a cégek számára. Teljes cikk

Íme az UniYou Év Diákmunkahelye pályázatának győztesei

Hiánypótló kezdeményezést indított el tavaly az UniYou digitális iskolaszövetkezet, amely a diákmunkában dolgozó fiatalok számára hirdetett... Teljes cikk

A friss diplomások 78 százaléka már egyetemi tanulmányai alatt is dolgozott, sokan mennének külföldre

A tanulás melletti munkavégzés leginkább a nem nappali munkarendben tanuló hallgatókat jellemzi. Teljes cikk