kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Érkezik a bértámogatás, változtak a SZÉP-kártyára és a felnőttképzésre vonatkozó szabályok - összefoglalónk

Mozgalmas napokon van túl a munkaerőpiac, a koronavírus-járvány miatt számos változással szembesülnek a munkaadók és a munkavállalók is. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az állami bértámogatásról, a SZÉP-kártyára és a felnőttképzésre vonatkozó módosításokról, trendekről, félelmekről.

Már most érzékelhető a hazai és a nemzetközi munkaerőpiacon, hogy a koronavírus-járvány jókora munkanélküliséget okoz, és - átmenetileg legalábbis - teljesen átrendezi a terepviszonyokat a munkaadók és munkavállalók között.

Mindenhol elszáll a munkanélküliség

Norvégiában az 1930-as évek elején, a nagy gazdasági világválság idején sem volt olyan magas a munkanélküliségi ráta, mint most, április elején. Svájcban is kilőtt az állástalanok száma, Magyarországon pedig elérte a 300 ezret. Csak az Ausztriában dolgozó magyarok közül 13 ezren veszthették el a munkájukat.

És messze még a vége, mert a szakmai szervezetek, érdekképviseletek prognózisai szerint tömeges elbocsátások várhatók a turizmus-vendéglátás területén vagy éppen az optikusok körében.
Ki fogja tudni megállítani?

A román kormány fél hónapos kényszerszabadságra küldi a közalkalmazottak egy részét, Spanyolországban pedig az alapjövedelem bevezetését tervezik.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO legfrissebb jelentése szerint a világ munkavállalóinak 81%-át, vagyis ötből négy embert érint majd a munkahelyek teljes vagy részleges bezárása.

Állami küzdelem a munkaerő-piacon a vírus ellen

Közben itthon Palkovics László innovációs és technológiai miniszter bejelentette, hogy a gazdaságmentő csomag részeként a többi között csökken a szochó (2 százalékkal), 600 milliárd forintot nyomnak a turisztikai ágazatba, és a költségvetés átvállalja a tandíj 95%-át egyes munkavállók továbbképzése esetén, és 0%-os kamatozású felnőttképzési diákhitelt vezetnek be.

A hírre azonnal felpörögtek a felnőttképzők és informatikai kurzusokat kínáló vállalkozások, és egyre-másra hirdették meg tanfolyamaikat, indították el a jelentkezéseket. A lehetőségek között az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. portálján lehet böngészni. A mérnöki és K+F tevékenységben dolgozók számára 40%-os bérkiegészítést nyújt az állam.

Magyar Kurzarbeit május 1-től

A kormány ezen kívül a német mintát alapul véve bevezeti a magyar Kurzarbeitot. Ezt csütörtökön nagy vonalakban Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár ismertette, pénteken pedig a Magyar Közlöny 2020/71. számában jelent meg 105/2020. (IV. 10.)-es kormányrendeletként.

Egyetlen mondatban ez azt jelenti, hogy ha a nehéz helyzetbe került munkaadó vállalja, hogy elbocsátás helyett rövidített munkaidőben foglalkoztatja tovább a munkavállalót, akkor a kieső bér egy részét az állam 3 hónapra átvállalja.

Például ha egy munkavállaló eredetileg 8 órás munkaviszonyban dolgozott, de rövidül a munkaideje, és ténylegesen csak 4 órát dolgozik, akkor ezt a 4 órát a munkáltató fizeti. A kieső 4 óra kifizetésén pedig 70-30 százalékban osztozik az állam és a munkáltató. Előbbi közvetlenül a munkavállaló számlájára utalja majd a nettósított összeget.

Van még egy felső korlát is: Idézet a kormányrendeletből: "A támogatás havi összegének meghatározásakor a maximálisan figyelembe vehető távolléti díj adókkal és járulékokkal csökkentett összege nem haladhatja meg a kérelem benyújtásakor hatályos, adókkal és járulékokkal csökkentett kötelező legkisebb munkabér kétszeresét." Utóbbi összeg 214 130 forint, tehát ha magasabb a munkavállaló nettója, akkor is az állam a 214 ezer forint felének a 70 százalékát támogatja maximálisan. A gyakorlatban három hónapon át maximum havi 75 ezer forintos (egészen pontosan: 74 946 forint) bértámogatásra lehet pályázni dolgozónként május 1-től.

Feltétel, hogy "a foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlen és szoros összefüggésben áll, és hitelt érdemlő módon alátámasztja, hogy a munkavállalók megtartása a folyamatos gazdasági tevékenységével összefüggő nemzetgazdasági érdek." Hogy az utóbbi fél mondat miként bizonyítható... nehéz rá a válasz.

A támogatásért folyamodó vállalatoknak meg kell tartaniuk a foglalkoztatotti létszámot, nem csökkenthetnek bért és a home office-ról is le kell mondaniuk. A rövidített munkaidőre fogott kollégáknak pedig akkor is be kell járniuk dolgozni, amikor nincs munkavégzési kötelezettségük, és számukra képzési kötelezettséget is előírnak.

A munkaadóknak a járási vagy a kerületi munkaügyi hivatalhoz kell a támogatási kérvényt benyújtani, amelynek öt napja van azt elbírálni. Innen a beadványok az ITM-hez kerülnének, ahol újabb napokba telhet a döntés meghozatala. Azaz a procedúra akár két hétbe is telhet.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) mindemiatt komoly kételyeket fogalmazott meg a bértámogatással kapcsolatban.

A katásoknak ennyi volt

Korábban a kormány a súlyos gondokkal küzdő szektorokban, így a turizmusban, a vendéglátásban, a szórakoztatóiparban, a sport és a kulturális szolgáltatások területén, valamint a személyszállításban, vagyis a taxisok körében június 30-ig a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljes egészében elengedte.

Sokan bíztak abban, hogy az intézkedést kiterjesztik az összes - mintegy 391 ezer - katás adózóra. Parragh László, az MKIK elnökének szavaiból azonban az derült ki, hogy ez nem történik meg.

"Nem nagyon számíthatnak semmire azok a katás vállalkozások, amelyek járulékfizetési kötelezettségét eddig nem engedte el a kormány" - mondta Parragh László.

SZÉP-kártya könnyítés

Jó hír viszont a SZÉP-kártyával rendelkezőknek, hogy - szintén a mentőcsomag részeként - a szolgáltatók a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig a Széchenyi Pihenő Kártya juttatásként átutalt, fel nem használt pénzeszköz erejéig és annak terhére a munkavállalóval szemben díjat nem számíthatnak fel. Annál is inkább, hiszen a cafetériaelemek között idén is ez a forma és a pénzkifizetés teszi ki a juttatások 96 százalékát.

A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzetben nehézségekbe ütközhet egyes cafetéria elemek - az óvodai, bölcsődei költségek vagy éppen a kulturális, sportrendezvények belépőinek - megtérítése. Erre a problémára is van azonban megoldás.

Teljesen átrendeződik a piac

A munkáltatóknak nem csak a vírus okozta visszaesést kell sikerrel átvészelniük, a talpra állás időszakában is lesz dolguk bőven. Sok cégnél elfogynak ugyanis a szabadságok a veszélyhelyzet alatt, úgyhogy azt követően rengeteg túlórára és ebből adódóan sok hibára, és akár munkabalesetre is számítani kell.

Nem beszélve a toborzási, csapatépítési feladatokról. Érdemes jó előre felkészülni, mert a jelek szerint a járvány levonulása után már semmi nem lesz ugyanolyan, mint korábban volt.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szakemberhiány miatt szünetel több vizsgálat az Oroszlányi Szakrendelőben

A rendelőben több osztályon is szünetelni fog az ellátás az átmeneti szakemberhiány miatt. Teljes cikk

Egymilliós fizetésért keresnek szakácsot Budapestre

A hirdetés személyzeti étkezést és kedvezményes nyaralási lehetőségeket ígér leendő dolgozóinak. Teljes cikk

A BME idén is számos programmal várja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

A Lányok Napja elnevezésű pályaorientációs programon a résztvevők különböző mérnöki területeket ismerhetnek meg. Teljes cikk