Megjelent: 7 éve

Kötelező-e a túlóra, ha ezáltal minden hétvégén dolgoznom kell?

A kérdésem a kötelező túlóra, és a felmondás témákban lenne. A cégnél ahol dolgozom, tavaly szeptember óta folyamatosan túlórákat rendelnek el. Most ezzel nem lenne semmi gond, hiszen havi szinten 2 túlórát el is vállal az ember. A probléma sajnos ott kezdődik, hogy a munkáltató egy vagy esetleg másfél hónappal előre bejelenti a kötelező túlóra napjait, hol emberhiányra, hol a megnövekedett termelésre, valamit a sok táppénzes dolgozóra hivatkozva, tekintet nélkül a családra, túlterheltségre. Van úgy hogy ez havi szinten 3 túlórát is jelent, és ha esetlegesen a ledolgozásokat is belevesszük, akkor előfordul, hogy egymás után 4 hétvégét is benn tartózkodunk, vagy 7 napból 7-et dolgozunk. Emellett természetesen elvárják az önkéntesen vállalt túlórákat is. Nem tudom ez mennyire jogszerű lépés cég részéről. A felmondással kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy milyen esetekben jár a végkielégítés, hiszen 12 év munkaviszony után az ember nem szívesen távozik úgymond üres kézzel. A munkáltató természetesen a közös megegyezést preferálja, hiszen ezt jogi úton lehetetlen megtámadni. Ha esetleg beleegyeznék, hogy végkielégítéssel, aláírom a közös megegyezést, azzal jogosan kérem az éveim után járó összeget? Sajnos sok kollégám mondott már föl, vagy gondolkodik ezen a lépésen, mert túlterheltnek és kiszolgáltatottnak érzik magukat.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Jelezzük, hogy a fenti levelében számos, a válaszadás szempontjából lényeges körülményre, - mint a munkáltató, akinél dolgozik, rendeltetése folytán a hét minden napján működik-e, illetve a munkaszerződése alapján Ön általános (hétfőtől péntekig tartó) vagy egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerint végez-e munkát - nem tért ki, így nem tudunk pontos válaszokat adni a feltett kérdéseire.

A munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg. A munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. A munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. A törvény úgy rendelkezik, hogy a heti pihenőidőt havonta legalább egy alkalommal vasárnapra kell beosztani, valamint azt is rögzíti a jogszabály, hogy a munkavállalót hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli heti pihenőidő illeti meg. A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja.

Rendkívüli munkaidőnek tekintendő a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama. Munkaszüneti napon rendkívüli munkaidő a rendes munkaidőben e napon is foglalkoztatható munkavállaló számára rendelhető el. A rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásban kell elrendelni. Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Így a munkáltató, amennyiben a fenti szabályokat betartja, jogszerűen járt el a munkaidő-beosztás tekintetében. Tekintettel arra, hogy nem ismerjük az eset összes körülményét, nincs lehetőségünk annak megállapítására, hogy a munkáltató munkaidő-beosztásra vonatkozó eljárása jogszerű volt-e.

A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya az alábbi módok valamelyikén szűnik meg:
a) a munkáltató felmondása,
b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy
c) a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozik.

Így, amennyiben Ön él felmondással, nem követelhet végkielégítést a munkáltatótól. A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén azonban megegyezhet úgy a munkáltatóval, hogy a munkáltató fizessen Önnek bizonyos összeget a munkaviszonya megszűnésére tekintettel (amely lehet a végkielégítéssel egyenlő összegű).

Megjegyezzük, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése, hasonlóan bármely más szerződéshez, bíróság előtt megtámadható.

Megjegyezzük továbbá, hogy a válaszadás során egyéb, a kérdésben kifejezetten nem említett körülményeket nem vettünk figyelembe.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely

Dr. Bán Gergely ügyvéd, a Bán és Karika Ügyvédi Társulás alapítója, névadó partnere, aki széleskörű tapasztalattal rendelkezik a munkajog területén. Elsősorban a munkáltatói oldal képviseletével foglalkozik, de magánszemélyek (elsősorban vezető beosztású munkavállalók) is megtalálhatók ügyfelei között.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk