kapubanner for mobile
Megjelent: 6 éve

Munkaerőhiány és a munkaerő-piaci mobilitás Magyarországon

A Cafeteria Trend és Sebők Marianna, Ph.D. közös empirikus kutatásából kiderül, hogy a vállalkozások rendkívül fontos feladatnak ítélik meg a munkaerő-piacon tapasztalható, egyre jelentősebb munkaerő-hiány kezelését, a munkaerő mobilitásának támogatását, tudatosabb kezelését pedig az egyik legfontosabb eszközként határozzák meg a munkaerő-piaci problémák kezelésére.

images

images

A kutatás során alapsokaságnak a Magyarországon gazdasági tevékenységet folytató szervezeteket tekintették, ezen belül a Cafeteria TREND Kft. ügyfélköréhez volt hozzáférési lehetőségük. Az online kutatás, amely 2017.május 24-től június 21-ig tartott kérdéseire 327 vállalkozás képviselője adott választ. A vizsgált vállalkozások 2016 évi statisztikai foglalkoztatott létszáma alapján (128 446 fő) azt feltételezik, hogy méréseik eredményei kiterjeszthetők.

Az elmúlt évek hasonló célú kutatásai egyértelműen romló munkaerő-piaci helyzetről tudósítanak, míg 2014-ben többnyire a szakmunkások kínálatával voltak elégedetlenek a vállalkozások, napjainkban már a segéd- és betanított munkások munkaerő-kínálata is jelentősen gyengült.

A munkáltatók teljes elégedettsége a munkaerő kínálattal a szakmunkások körében mindössze 14,8%-os, de a betanított munkások esetében sem éri el a 20%-ot, ami azt jelenti, hogy a munkaadó szervezetek 80-85%-a inkább elégedetlen vagy elégedetlen a munkaerő-választékkal. Dr.Sebők
Marianna megállapítása alapján a 2017. évi kutatási eredmények tükrében, a legsúlyosabb munkaerőhiányt az építőipar, a feldolgozóipar és a kereskedelem területén érzékelhetünk.

Betöltetlen álláshelyekről a kutatásban résztvevők 70,2%-a számolt be, ahol a cégek egyharmadánál a munkaerő-hiány mértéke a cégek által foglalkoztatott létszámhoz viszonyítva 1-5%-ra tehető és közel egyötöde azon cégek aránya, ahol 5-10% közötti a munkaerőhiánnyal küszködnek.

A munkáltatói csoportok közül leginkább az 50-249 főt foglalkoztató cégeket sújtja a munkaerő-hiány 87,5%-a küzd munkaerő ellátottsági problémákkal.

A válaszadók számos betöltetlen munkakört soroltak fel, ezek közül is kiemelkednek amelyeknek betöltésére hat hónapnál is tovább tart megfelelő munkaerőt találni. A legsúlyosabb problémák a mérnöki (39,5% jelezte a fél évnél hosszabb keresést) és fémipari szakmunkás (39,3%) pozíciók betöltésénél vannak, de súlyosak a problémák az informatikai szakterülethez kapcsolódó munkakörök esetén is (34,6%).

A munkaadók munkavállalói programjainak a száma, a mobilitás elősegítésére fordított energia az elmúlt évtizedben jelentősen bővült. A munkáltatók ugyanis egyre szélesebb körben alkalmaznak mobilitást támogató programokat, amelyeknek céljaira is rákérdeztek. Az eredmények megegyeztek a korábbi, 2014. és 2015. évi kutatások eredményével, mely szerint továbbra is legfontosabb szempontja a munkavállalói igénynek kielégítését és a munkavállalói lojalitás erősítését szolgálja.

Legnépszerűbb támogatási eszközök %-os mértékben:

  • helyi/helyközi bérlettámogatás napi utazáshoz ‒ 77,2%
  • gépjármű támogatás ‒ 66,3%
  • szolgálati autó biztosítása ‒ 62,1%

Legkevésbé népszerű támogatási eszközök:

  • óvoda/bölcsőde működtetése ‒ 3,1%
  • letelepedési támogatás ‒ 3,7%
  • munkásszálló biztosítása ‒ 6,3 %


A mobilitás egyik jellemző magyarországi formájának támogatására, a napi szintű ingázásra a szervezetek kiemelkedő figyelmet fordítanak.
Megvizsgálták a munkakörökhöz kapcsolódó tolerancia határt, mekkora az a távolság, ahol még felveszik a jelentkezőt. Az ingázás jelentősen drágíthatja a munkaerő árát, ezért a munkáltató gazdasági érdeke azt kívánja, hogy az munkavállaló minél közelebb lakjon a munkavégzés helyéhez. Ezzel párhuzamosan egy munkáltatónak az anyagi megtakarítás mellett, figyelnie kell a munkavállalók mentális és fizikális egészségének hosszú távú megőrzésére is. A kutatás során az egyes munkakörök toleranciahatára legnagyobb arányban 25 km alatt van, illetve a 25,1-50 km között volt.

Fata László cafeteria szakértő az eredmények alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy az adómentesen adható mobilitási célú lakhatási kedvezményt a kutatásban résztvevők egyötöde veszi igénybe. A cégek főtevékenységük szempontjából a munkaerő-piaci mobilitás alacsony szintjét egyre aggasztóbbnak érzékelik. Az 1-10-ig terjedő értékskálán a vélemények átlaga 2017-ben 5,29, ezzel szemben a 2014 évi átlag 4,513 volt. A 2014 évi felméréshez képest közel 15%-kal látják a vállalkozások kedvezőtlenebb helyzetben a munkaerő-piac belső mobilizációs képességét. A vállalkozások egyre nagyobb energiát fektetnek be a munkaerőhiány mérséklésébe.

A cégek létszámnövekedésével párhuzamosan egyre biztosabb, hogy HR szakembert foglalkoztatnak. A HR szakember foglalkoztatása számos előnnyel jár a munkaerőért folyó versenyben, a kutatás eredménye alapján:

  • átlagosan több atipikus foglalkoztatási formát alkalmaznak azon szervezetek, ahol HR szakembert is alkalmaznak;
  • a kutatásban résztvevők 5%-a készít is "Mobilitási Terv"-et, a 16 gazdálkodási szervezetből 15-nél vannak HR specialista (94%).
  • kétszer több vállalkozásnál veszik igénybe az adómentesen adható mobilitási célú lakhatási kedvezményt, ahol HR szakembert is alkalmaznak.

CafeteriaTrend
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk