kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Diákmunka - nehézségek egykor és most

Ismét mögöttünk egy nyár, az iskolaszövetkezetek kiemelt időszaka. Az augusztusi bérek elutalása után, lassacskán látható, hogy milyen eredményeket hozott a három nyári hónap. A diákok munkakedve talán még a régi, de sok körülmény megváltozott az évek során. Az alábbiakban kis áttekintést adunk a diákmunka változásairól, néhány érdekes eset bemutatásával.

images

A dicső múlt

Az első iskolaszövetkezetek alapítói mostanában járnak 35 éves érettségi találkozókra, ez azt jelenti, hogy az iskolaszövetkezeti szektor immár kb. harmincéves múltra tekinthet vissza Magyarországon.

A Közgáz- (most Corvinus) egyetemről indult a diákmunka szervezés 1987 körül, rövid időn belül több vidéki városban is lehetett már diákként dolgozni.

Kialakultak különféle tömörülések (ISZOSZ, Diák-ÉSZ), franchise-ok, üstökösként tűntek fel iskolaszövetkezetek, melyek aztán el is tűntek ugyanilyen sebességgel.

Bátran kijelenthetjük, hogy az első húsz év a növekedésé volt, az utóbbi nyolc-kilenc év viszont küzdésre késztette az évente mintegy húsz-huszonnégy milliárdos ágazat szereplőit.

Egyrészt csökkent a diákok létszáma. A KSH adatai szerint 2010-ben még 370 ezren, 2015-ben 306 ezren, a 2016/17-es tanévben már csak 287 ezren jártak főiskolára és egyetemre, közülük pedig mindössze 205.500 fő volt nappali tagozatos hallgató, azaz ennyi főt lehetett (volna) kedvezményesen foglalkoztatni az iskolaszövetkezeteknek! 7 év alatt eltűnt a felsőfokú képzésből a hallgatók negyede!

Másrészt a törvényi szabályozás sűrű változásával is meg kellett küzdeniük az iskolaszövetkezeteknek: múlt év szeptemberében hirtelen szabadságot kaptak a diákok, aztán idén januártól ezt elvették tőlük, és a kötelező legalacsonyabb szolgáltatási díj szorzóját csak három héttel később csökkentették. Mindezt szerződésmódosítással kellett követni, amit néhány megbízó is felvont szemöldökkel vett tudomásul…


A küzdelmes jelen



Az iskolaszövetkezetek marketing-költései is jelentősen átrendeződtek az elmúlt évtizedben. Míg 2007-ben még 20-30 méteres sorokban álltak a diákok egy-egy iskolaszövetkezeti ügyfélszolgálat előtt a nyári szünet elején, addig mára ez szinte teljesen eltűnt, a legtöbb iskolaszövetkezetnek nyáron is komoly szervezőmunkát kell végeznie. Korábban a megbízókat kellett elérni a hatékony marketing-üzenetekkel, mára viszont a megfogyatkozott számú diákság a cél, közülük kell minél többet elérni az ajánlatokkal. Saját tapasztalat, hogy a diák néha ilyen üzenetet ír vissza: „Köszönöm az ajánlatot, megvárom a többi diákszövetkezetét is, és utána eldöntöm, hol dolgozzak!”

Marketinggel kapcsolatos további megoldandó feladata a legtöbb iskolaszövetkezetnek: a legfiatalabb generáció elérése. Az én korosztályom, mely még könyveket olvasva nőtt fel, ámul-bámul azon, hogy a legtöbb diáknak már egy e-mail megírása is túl hosszadalmas feladat, ők egyetlen kattintással akarnak jelentkezni egy munkára! Két sornál többet írni állásajánlatként? Minek? Az túl hosszú! Ha két-három kattintással nem tudnak munkára jelentkezni, akkor lehet bármilyen jó az ajánlat, a lehetséges munkavállalók legalább 30-50 százalékát elveszítjük!

A fenti helyzet természetesen hatással van a diákok órabéreire is. A legtöbb megbízó tisztában van azzal, hogy minimálbérrel már gyakorlatilag nincs elérhető diák, ezért az átlagos diákbér bruttó 800-1.000 Ft/óra között mozog. Nem ritka, hogy sürgős és fontos esetekben akár 1.400 Ft-ot is kaphatnak a diákok.

Ennek persze hátulütői is lehetnek! Nyár elején egy tárgyaláson esett meg, hogy a megbízó HR-vezetője a következő problémával szembesült: az üzemi betanított dolgozók minimálbérre voltak bejelentve, havi nettó bérük 85 ezer forint körül volt (műszakpótlék nélkül). Ha a betanított dolgozó gyermeke odaáll az édesanyja mellé dolgozni egy hónapra (160 munkaóra) 900 Ft-os bruttó órabérrel, akkor a diák havi nettó fizetése 122.400 Ft lesz (szintén műszakpótlék nélkül) - ugyanazért a munkáért! Ilyenkor mit tegyen a HR-vezető? Mivel nagyon kellett nyárra a diák-munkaerő, végül 920 Ft-os bruttó órabérrel kötöttünk szerződést.


Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Diákmunka - nehézségek egykor és most
2. oldal - A kérdésekkel teli jövő
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Íme az UniYou Év Diákmunkahelye pályázatának győztesei

Hiánypótló kezdeményezést indított el tavaly az UniYou digitális iskolaszövetkezet, amely a diákmunkában dolgozó fiatalok számára hirdetett... Teljes cikk

A friss diplomások 78 százaléka már egyetemi tanulmányai alatt is dolgozott, sokan mennének külföldre

A tanulás melletti munkavégzés leginkább a nem nappali munkarendben tanuló hallgatókat jellemzi. Teljes cikk

Melyek a legnépszerűbb diákmunkák és mennyit lehet keresni?

60 ezer látogatóval minden rekordot megdöntött a januári Educatio oktatási kiállításon résztvevők száma. A vágyott diploma azonban rengetegbe... Teljes cikk