Megjelent: 6 éve

Gyakorlat teszi a mestert! A munka alapú képzés a szakképzés jövője

Napjainkban Európában- és világszerte a munkaerőpiaci változásokhoz igazodva átalakulóban van a szakmai oktatási rendszer. A szakképzés feltételei, elvárásai országonként rendkívül változatosak, eltérőek. Európára általánosan jellemző, hogy a duális képzési modell került a középpontba.

Az Európai Bizottság igen egyértelmű üzeneteket fogalmazott meg a szakképzési rendszerekkel kapcsolatban, amelyeket a következőképpen lehet összefoglalni:


  • A duális szakképzést az európai szakképzési rendszerek központi pillérévé kell tenni
  • Világszínvonalú duális szakképzési rendszerek elterjesztésére van szükség
  • A munka alapú gyakorlati tanulás, valamint az oktatás és az üzleti világ közötti együttműködés erősítése a cél
  • Magas színvonalú gyakorlati képzés elterjesztése szükséges, ahol tanulószerződéses jogviszony jön létre
  • A munkaerőpiacon elvárt készségek fejlesztése már a képzés során a tanulmányi eredmények és az oktatás színvonalának javításával

Ahhoz, hogy a fentiekben megfogalmazott célkitűzések megvalósuljanak fontos, hogy minden szereplő ismerje a duális képzési rendszer gazdasági és társadalmi hasznosságát.

Ezen dolgozik az INTERREG Duna Transznacionális Program keretében az Európai Unió (ERFA, IPA források) és a Magyar Állam társfinanszírozásával megvalósuló Learning by Doing (Dolgozva tanulj) elnevezésű projekt, amelynek átfogó célja a hatékony és munkaerőpiaci igényeket kiszolgáló szakképzés meghonosítása a Duna régió országaiban. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (Nemzetközi Projekt Iroda) vezetésével megvalósuló projekt további célja, hogy a szakképzésben érdekelt helyi szereplők kapacitásfejlesztésén keresztül a térség intelligens fejlődése valósuljon meg.

Mi is az a duális szakképzés?

Azt a képzési rendszert nevezik így, ahol a tanulók elméleti képzését az oktatási intézmények, a gyakorlati oktatást pedig cégek végzik.

A tanulók a képzés egy részét így nem az iskolában, hanem az intézménnyel szorosan együttműködő cégeknél töltik tanulószerződéses keretek között.

Célja a teljeskörű szakmai kompetenciák átadása, melyek képessé teszik őket feladataik hatékony, innovatív ellátására, önállóan és másokkal együttműködve.

A duális szakképzés előnyei:

A duális szakképzés egyik hatalmas előnye, hogy a tanulók piacképes szaktudást szerezhetnek már a képzés ideje alatt, ezáltal sokkal versenyképesebbé válnak a munkaerőpiacon.

A gyakorlatorientált képzés előnyei közé tartozik továbbá, hogy a vállalatok a saját munkafolyamataikat megismertetik a tanulókkal, így a diákok az első pillanattól hasznos szereplőivé tudnak válni a cégek mindennapjaiban.

Hatalmas problémát jelent az új munkaerő megtalálása, betanítása. Kevés vagy nincs megfelelő szaktudással rendelkező jelentkező a kívánt munkakörökbe. A duális szakképzés megoldást kínálhat erre a problémára is, hiszen saját szakmai utánpótlását tudja kinevelni a cég a képzés során, ezáltal a költségeit is csökkenteni tudja hosszútávon.

A diákok valós munkahelyi környezetben tanulják meg a szakmájukhoz szükséges gyakorlati tudást, elleshetnek praktikákat, szakmai fortélyokat a kollégáktól, megismerhetik a korszerű technológiákat. Ezeket a készségeket nem az iskola elvégzése után kell elsajátítani, ami gyorsíthatja az elhelyezkedés folyamatát.

A szakképzés befejeztével akár a képzési helyükön is kínálhatnak hosszútávú munkalehetőséget.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kiemelkedő szerepet tölt be a duális szakképzés népszerűsítésében, megvalósításában. Feladatai közé tartozik többek között a szakképzési tanácsadóhálózat működtetése (szülőknek, cégeknek diákoknak egyaránt), gyakorlati képzőhelyek ellenőrzése, pályaorientáció, tanulószerződések kötése, ellenőrzése és nyilvántartása.

További információ a duális képzésről és a Learning by Doing projektről: www.dolgozvatanulj.hu
http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/learning-by-doing
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Idegenrendészeti törvény: első tapasztalatok - szakmai tájékoztató reggelit szervez az Expat Center

Megjelent az új idegenrendészeti törvény végrehajtási rendelete, újra be lehet nyújtani tartózkodási engedély iránti kérelmeket az Országos... Teljes cikk

Munkaerőpiaci fordulatok: Innováció és alkalmazkodás a HR-ben

A vállalatoknak 2024-ben is nagy kihívásokkal kell szembenézniük a munkaerőtoborzás, valamint munkaerőmegtartás tekintetében, hiszen a... Teljes cikk

A legdrágább munkakör a betöltetlen munkakör. De mennyi az annyi?

Minden betöltetlen kulcspozíció veszteségforrás, mert jelentős termeléskieséssel jár, a meglévő állományra nehezedő többletterhelés okozta... Teljes cikk