Hol van még a béremelkedés vége?
Piaci elemzők véleménye szerint a bérnövekedés üteme még gyorsulhat is 2017-ben.
Ez nem meglepő, hiszen a magyar munkaerőpiac kifejezetten feszessé vált és a rendelkezésre álló munkaerő alacsony szintre csökkent. A folyamatot pedig a minimálbér és a szakmai bérminimum jelentős megemelése is támogatja, így a bérnövekedési ütem akár gyorsulhat is 2017-ben. A felfutó kereslet nagy valószínűsége együtt jár az inflációs ráta gyorsulásával is. Idén 3,4 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, az inflációs ráta pedig átlagosan 2,3 százalék lehet - véli Ürmössy.
A nettó bérek növekedési üteme komoly pozitív meglepetést okozott novemberben - véli Virovácz Péter, az ING Bank Zrt. vezető makroelemzője. Ilyen mértékű béremelkedésre évek óta nem volt példa a magyar gazdaságban.
A bérek gyorsabban nőttek a költségvetési szférában (12,2 százalék), mint a versenyszférában (8,7 százalék). Mindez elsősorban annak köszönhető, hogy a novemberi átlagos prémiumkifizetések az állami szférában 37 százalékkal emelkedtek éves alapon. Az idei év január-novemberi időszakban átlagosan 8,2 százalékkal nőttek a nettó bérek Magyarországon (közfoglalkoztattak nélkül). A következő hónapokban a munkaerőhiány, a minimálbér emelése és az általa kikényszerített általános bérnyomás még ennél is dinamikusabb, akár 10 százalékot is meghaladó béremelkedést okozhat - fogalmazott Virovácz.
Tavaly összességében 6,2 százalékkal nőhettek a bruttó bérek, ami az adóváltozások miatt 7,8 százalékos nettó bérnövekedést eredményezhetett, így a tavalyi 0,4 százalékos infláció mellett 7,4 százalékos nettó reálbér növekedés valósulhatott meg - kommentált Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. elemzője.
Várakozása szerint idén 10 százalékkal nőhetnek a bérek. Egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő években is, amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások - egyes esetekben két számjegyű bérmegállapodások - is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése - tette hozzá az elemző.
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
A személyi jövedelemadó kedvezményrendszere minden eddiginél jelentősebb mértékben bővül 2026-ban. Aki időben lép, és már januárban nyilatkozik... Teljes cikk
Tanár, orvos, katona, rendőr. Négy szakma, amelyben összesen több százezren dolgoznak / teljesítenek szolgálatot Magyarországon, és amelyek fizetése... Teljes cikk
Mely szakmákban lehetett a legjobban keresni az elmúlt években Magyarországon, és hol nőtt a legnagyobbat a bérszint? A hivatalos statisztikák alapján... Teljes cikk
- Elég szép vagy az álláshoz? Amikor az esély megvásárolható 4 napja
- Mi lesz, ha az AI megszünteti a belépő szintű állásokat? 1 hete
- A külföldi dolgozók száma és változása nemzetgazdasági áganként - grafikon 1 hete
- Befagyott álláspiac: enyhülés vagy újabb jégkorszak vár ránk 2026-ban? 2 hete
- Ahol most mindenki embert keres: ez az iparág szívja fel a jövő munkaerejét 2 hete
- Ezek az állások tarolnak 2026-ban - itt a LinkedIn toplistája! 2 hete
- Ezek a számok sokat elárulnak a magyar munkahelyek jövőjéről 2 hete
- Czomba Sándor elárulta, hol nőtt a foglalkoztatás 2 hete
- Több tízezerrel kevesebben dolgoznak Magyarországon – a férfiaknál drámai a csökkenés 2 hete
- Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny 3 hete
- Az alkalmazásban állók egy főre jutó ledolgozott munkaóráinak száma - grafikon 3 hete

A tudás törvényei: a megértés kulcsa