A szervezetfejlesztés folyamata II.

3. Beavatkozás A diagnózis alapján végre megtörténhet a beavatkozás megtervezése, illetve megvalósítása, amely a fejlesztés nagyságától függően érintheti az egész szervezetet (jövőtervező workshopok felállítása, stratégiai műhelymunkák létrehozása, szervezeti kultúrafejlesztés, változásmenedzsment stb.), vagy a kisebb csoportokat is (együttműködést javító workshopok, programok, csapatépítő tréningek az egymással kapcsolatban álló vezetők, beosztottak, illetve vegyes kultúrájú csoportok számára).

Természetesen a szervezetfejlesztés lehetőséget ad kizárólag egyéni fejlesztő beavatkozásokra is, úgymint vezetői konzultációk, teljesítményértékelésre való felkészítések vagy hatékonyságot célzó személyi tréningek.


A szervezeti beavatkozásokat az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:

Workshopok:
– jövőtervező workshopok, stratégiai műhelymunkák
– változás-, karrier-, teljesítménymenedzsment workshopok
– vállalati kultúrafejlesztést célzó workshopok
– visszajelzésül szolgáló workshopok

Tréningek:
– csapatépítő tréningek (beilleszkedés, együttműködés elősegítése, konfliktusok csökkentése)
– készségfejlesztő tréningek (verbális és nonverbális kommunikáció, konfliktuskezelés, önismeret, szociális érzékenység)
– szakmai készségfejlesztő tréningek (értékesítés, telemarketing, tanácsadás, ügyfélkezelés)
– formális OD tréningek (munkakörtervezés, iroda belső kialakítása, bérrendszer, ösztönzésmenedzsment, teljesítményértékelés)
– vezetői tréningek (vezetői hatékonyság, befolyásolás, döntéshozatal, kompromisszumkészség)


4. Ellenőrzés, utánkövetés (follow-up)

A szervezetfejlesztés végül az utánkövetéssel zárul, amikor is megtörténik a változások utóéletének figyelemmel kísérése, elemzése, illetve a beavatkozás értékelése. Fontos, hogy ezt legalább olyan alapossággal végezzük, mint az előző szakaszokat, hiszen még egy gondosan kimunkált szervezetfejlesztés sem képes számításba venni a való élet összes változóját.