kapubanner for mobile

Szenvednek a V4-ek a munkaerőhiánytól

Lengyelország az eddiginél több vendégmunkást foglalkoztatna, miután az országban 5 millió betöltetlen álláshely van. Szlovákiában le kell rövidíteni a külföldiek alkalmazásával kapcsolatos eljárásokat. A csehek pedig a Fülöp-szigetek felé kacsintgatnak. Magyarországon a helyi cégek 86 százaléka küszködik a munkaerőhiánnyal, de a hivatalos kommunikáció továbbra is elzárkózik a vendégmunkásoktól.

images

Lengyelországban a kormány munkaügyekért, belügyekért, valamint a befektetési és fejlesztési ügyekért felelős szaktárcái hónapokig tartó egyeztetés után arra a következtetésre jutottak, hogy módosítani kell a jelenlegi migrációs stratégián -írja a Political Capital blogja az Átlátszón.

Az intézkedések részeként képzéstől függően meghosszabbítanák bizonyos szakmunkások tartózkodási engedélyét. A vendégmunkások eddig legfeljebb 3 évre kaphatott munkavállalási engedélyt, ezt most 5 évre tolnák ki. Hat posztszovjet tagállam állampolgárai esetében ez eddig 6 hónapra szólt, innentől egy év lehet. A fejlesztésért is felelős tárca pedig elsősorban a délkelet-ázsiai, például vietnámi és fülöp-szigeteki munkásokat célozza meg, akik a munkaadók véleménye szerint is könnyen integrálódnak Lengyelországban

A lengyel munkaerőpiacról nagyjából 5 millió munkavállaló hiányzik, és a többi visegrádi országhoz hasonlóan az egyik legfőbb rendszerszintű kockázat itt is a fiatal, képzett munkaerő hiánya. Az orzág az unión belül egyébként a legtöbb ukrán vendégmunkást foglalkoztatta az EU-ban: 2016-ban 1,2 millió ukrán vendégmunkást tartottak számon, 2017-ben pedig a beérkező összesen 267 ezer kérelem közül 216 ezret ukránok nyújtottak be.

Szlovákiában akkora a munkaerőhiány, hogy a kormány jelezte: muszáj lerövidíteniük a külföldiek alkalmazásával kapcsolatos eljárásokat. Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök az adminisztrációs szakasz lazítását sürgette, miszerint 6 hétről 3 hónapra hosszabbítanák meg a munkahelyi betanítás idejét.

Csehországban is a képzett szakemberek hiánya okozza a legnagyobb problémát, ezért a kormány különböző kezdeményezésekkel igyekszik külföldieket csábítani. Már 2016 óta program működik, amely a cseh cégeknek segít ukrán munkaerőt találni. De már az ország is a távol-kelet felé kacsintgat.

Magyarországon az Eurostat adatai szerint a helyi vállalatok 86,6 százaléka nyilatkozott úgy júniusban, hogy a munkaerőhiány negatívan hat majd a következő negyedéves teljesítményükre. A magyar cégek szakembereket keresnek Szerbiában, Ukrajnában és Romániában több-kevesebb sikerrel. Bizonyos hiányszakmákban - például informatikus, járművezető, építőipari szakmunkás - az ukrajnai és szerb állampolgárok tavaly júniustól munkavállalási engedély nélkül is dolgozhatnak Magyarországon.

A munkaerőhiány a régióban csak súlyosabb lesz, ugyanis 2050 ebben a régióban fogy a legdurvább, 13 százalékos mértékben a lakosság. Ez a csökkenő születési ráta és az elvándorlás együttes eredménye.

pcblog.atlatszo.hu
  • 2026.02.19Tudásmegosztó közösségek szerepe a digitális korban A konferencián a tudásmegosztó tanulóközösségek kialakításának és működtetésének gyakorlati kérdéseivel foglalkozunk. Az üzleti szférában és a felnőttoktatás területén alkalmazott gyakorlati tapasztalatokon keresztül, valamint a kapcsolódó kutatási eredmények tükrében vizsgáljuk, hogy a szervezetekben, szervezetek közötti és szervezeteken átívelő szakmai közösségekben a tudásmegosztás hogyan működik, milyen átalakuláson esik át a digitális transzformáció hatására. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Felmérés: a dolgozók harmada csak anonim módon jelentené, ha zaklatnák

Egy friss kutatás eredményei szerint a vállalatoknak többféle bejelentési lehetőséget kellene biztosítaniuk a dolgozóiknak, hogy a számukra... Teljes cikk

6 ezerrel kevesebb regisztrált álláskereső januárban – mi állhat mögötte?

Januárban 224 130-ra csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon, ami egy év alatt több mint hatezer fős mérséklődést jelent –... Teljes cikk

Vége lehet a klasszikus 8 órás munkanapnak Németországban – vajon jó ötlet?

A német kormánykoalíció fellazítaná a hagyományos napi 8 órás munkanap szabályát, és a jövőben a napi korlát helyett heti maximális... Teljes cikk