Sztrájk Görögországban: horribilis béreiket hiányolják a görögök

Ismét sztrájk volt Görögországban a kormány 11 és fél milliárd eurós megszorító csomagja ellen. Az országban 22 százalékos a munkanélküliség, és idáig 35-40 százalékkal csökkenetek a bérek. Forintra átszámítva például egy egyetemi tanár közel 900.000 forint helyett most csak 500.000-et visz haza havonta.

Összetűzések robbantak ki a görög főváros több részében a szakszervezetek által meghirdetett 24 órás általános sztrájk alatt. A parlament előtti Szintagma téren a kivezényelt rohamrendőrök könnygázzal vették fel a harcot az összegyűlt fiatalokkal szemben, akik Molotov-koktélokkal és baseballütőkkel érkeztek és támadtak rájuk. A két vezető szakszervezet 24 órás általános sztrájkkal a kormány új, 11 és fél milliárd eurós megszorítócsomagja ellen tiltakozik. Egy múlt heti felmérés tanúsága szerint a görögök 90 százaléka hiszi, hogy a trojka(Európai Unió, Európai Központi Bank, Nemzetközi Valutaalap) által követelt megszorítások csak a szegények terheit növelik. A megszorító csomag keretében a közszférában kevesebb lenne a fizetés, csökkentenék a nyugdíjakat és a juttatásokat, illetve 65-ről 67 évre emelkedne a nyugdíjkorhatár.


Mentőcsomag nélkül csődbe jut Görögország



Egyre inkább radikalizálódik Görögország, az utóbbi időben jelentősen megerősödtek a radikális pártok. Sok képviselő részt vett a tegnapi tüntető menetben. A szélső jobb- és baloldali pártok igyekeznek megakadályozni a megszorító intézkedések bevezetését. - Görögországnak szüksége van a trojka pénzére, egyrészt a görög állam működésének finanszírozásához, másrészt a bankok feltőkésítéséhez - nyilatkozta Fakosz Mikosz, az ELTE Társadalomtudományi Karának egyetemi tanára a Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában. A csőd szélén álló Görögországtól a trojka mintegy 12 milliárd eurónyi megszorítást várt el az összesen 173 milliárd eurós mentőcsomag újabb, 31,5 milliárd eurós részletének folyósításáért cserébe. E nélkül Görögország rövid időn belül csődbe jut, és akár az euró övezetből is kikerülhet - tette hozzá az egyetemi tanár.


Két tűz közé került a görög kormány



Miként Fakosz Mikosz kifejtette, sokan úgy látják, Görögországnak további 30 milliárd euróra lenne szüksége, hogy ne szoruljon ki az euró övezetből. Még a pénzügyminiszter is szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy az országot újjá lehet-e éleszteni belátható időn belül. A görög kormány nagyon vékony pallón kénytelen egyensúlyozni: egyik oldalról nagyon erős a nyomás a trojka részéről, a görög társadalom tűrőképessége is igen erősen próbára van téve. Az emberek meggyőző érveket várnak azzal kapcsolatban, hogy megáll a gazdaság visszaesése, valamint a bérek és nyugdíjak csökkenése, azonban erre csekély esélyt látnak - mondta az egyetemi tanár a 180 percben.


El lehetne kerülni az elbocsátásokat?



Összecsapások voltak Spanyolországban is, ahol 64 ember sérült meg. A demonstrációt az Occupy mozgalom szervezte, főleg a közösségi médián keresztül. A megmozdulás oka, hogy a spanyol társadalom is egyre nehezebben viseli a megszorításokat, a gazdasági bizonytalanságot, és főképp a kilátástalanságot. A spanyol nemzeti bank adatai szerint tovább csökken a GDP, és semmi jel nem utal a fellendülésre. Jelenleg EU-s szinten kiemelkedő, 25 százalékos a munkanélküliség a mediterrán országban. Forrás: Népszabadság
A jelenlegi kétéves megszorító csomag célja, hogy 2014-re a költségvetési hiány három százalék alá essen. Fakosz Mikosz úgy látja, abban az esetben nem lenne szükség konkrét elbocsátásokra, ha a görög kormány kiegyezne a trojkával, hogy a kitűzött célokat 2016-ra érje el a társadalom, így elég lenne kivárni a rendes nyugdíjba meneteli kort. A görögök nagy része minimum ilyen gesztusokat vár a jelenlegi kormánykoalíciótól, különben nem biztosított, hogy a kormány sokáig túléli az idei őszt.


Hatalmas a munkanélküliség



Fakosz Mikosz elmondta, Görögországban jelenleg 22 százalékos a munkanélküliség, minden második fiatalnak nincs állása. Regionális szinten azonban nagy eltérések mutatkoznak a munkanélküliség terén: az országos átlaghoz képest Krétán például magasabb a munkanélküliek aránya, de a fővárosban is 20 százalék körül mozog. Főleg vidéken, ahol leginkább rokonokat foglalkoztató családi vállalkozások igen jelentős arányban vannak jelen a gazdaságban, érezhető a munkanélküliség, mivel a gazdasági recesszió miatt el kellett küldeni az alkalmazottakat.


Drasztikusan lecsökkentek a bérek



A bérek 35-40 százalékkal csökkentek. Fakosz Mikosz elmondta, egy görög egyetemi tanár 2010 májusában 3100 eurót (kb. 900.000 Ft) keresett, ami igencsak horribilis összegnek számít, visznt 2011 novemberében már csak 2100 eurót vihetett haza, ma pedig mindössze 1700 euró körül mozog a fizetése. A mostani csomag egyik fő áldozata az egészségügyi rendszer: a gyógyszer-, illetve a kórházi kiadásokon (orvosok és ápolók bérén) kívánnak jelentősebb összegeket megtakarítani. Egy külföldi lap által megszólaltatott kórházi alkalmazott havi fizetése 1300 euróról (kb. 370.000 Ft) 800-ra csökkentet, az újabb intézkedésekkel pedig 600 euró (kb. 174.000 Ft) lenne a jövedelme.

Napi Gazdaság/Népszabadság/Kossuth Rádió
  • 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A fiatal felnőttek közel fele ritkán vagy soha nem tesz félre pénzt arra az esetre, ha nem tudna dolgozni

A háztulajdonosok több mint fele azt állítja, hogy félretesz pénzt arra az esetre, ha hirtelen munka nélkül maradna, a bérlők közt alacsonyabb ez az arány. Teljes cikk

A dolgozók háromnegyede úgy érzi, nem használja ki a képességeit

Egy friss felmérésben a válaszadók nagy része egyetért abban, hogy vezetők vagy nem veszik észre, hogy nem kapnak lehetőséget teljes potenciáljuk... Teljes cikk