kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Brüsszelben tárgyalna a hazai oktatásügyről Hoffmann Rózsa

Első kézből kíván tájékoztatást adni a magyar köz- és felsőoktatást érintő kérdésekről Hoffmann Rózsa, ezért Brüsszelbe utazik, hogy megvitassa az Európai Bizottságban a magyar közoktatási, valamint felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban felmerült aggodalmakat - adta hírül az MTI.

A testület szerint a szakiskolai képzési idő, és a tankötelezettség korhatárának csökkentése is szembemehet a korai iskolaelhagyók számának mérséklésével, amire az Európai Tanács is kötelezettséget vállalt. Androulla Vassiliou, az Európai Bizottság oktatásért felelős tagja elmondta: az aggályosnak tűnő rendelkezések szembemehetnek azzal az összeurópai célkitűzéssel, amely szerint 2020-ra uniós átlagban 10 százalék alá kell csökkenteni azoknak a diákoknak a számát, akik idő előtt, tehát a tankötelezettség korhatárának elérése előtt félbeszakítják a tanulmányaikat. A korai iskolaelhagyók számának csökkentését az Európai Bizottság javaslatára a tagállamok is jóváhagyták, sőt, tavaly áprilisban minden tagországnak meg kellett határoznia egy számot, hogy mennyivel kívánnak és tudnak hozzájárulni az EU-cél eléréséhez. Magyarország - igazodva az uniós célhoz - 10 százalékban határozta meg az iskolaelhagyók maximális arányát 2020-ra.

Androulla Vassiliou kifejtette, a köznevelési törvény az eddigi, 18 éves tankötelezettségi határt 16 évre szállítja le, ami veszélyeztetheti a 10 százalékos cél elérését.

Ugyancsak a korai iskolaelhagyók számának csökkentését veszélyeztetheti az a rendelkezés, amely 4-ről 3 évre csökkenti a szakiskolai képzés időtartamát. A Bizottság azt is kifogásolja, hogy a szakképzésben részt vevő diákok kevesebb közismereti tárgyat fognak tanulni, és több lesz a szakmához kötődő gyakorlati óra. Míg a köznevelési törvénnyel összefüggésben a korai iskolaelhagyók számának csökkentését félti a Bizottság, a felsőoktatási törvénynél a személyek szabad áramlását látja veszélyben Brüsszel.

Az oktatásszervezés alapvetően tagállami hatáskörben van, tehát az Európai Bizottság jogi beavatkozási lehetőségei korlátozottak ezen a területen. Ezt a Bizottság is elismeri, mint egy tisztviselő fogalmazott, "nincs jogunk beavatkozni, nem mondhatjuk meg, hogy egy tagország mit tegyen, de szilárd jogalapunk van arra, hogy kérdezzünk" - írja az MTI.

Éppen ezt fogja tenni az oktatási EU-biztos akkor, amikor a közeljövőben találkozik majd Hoffmann Rózsával, hogy közösen egyeztessenek arról: mi a változtatások célja, és hogy ezek összhangban vannak-e az uniós célokkal.

Az oktatási államtitkárt nem lepte meg a brüsszeli felkérés. Hoffmann Rózsa szombaton az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, miután értesült, hogy az oktatási biztos bizonyos aggodalmának adott hangot, magától jelentkezett, hogy szívesen ad első kézből tájékoztatást a magyar köz- és felsőoktatást érintő kérdésekről. Az oktatási államtitkár kiemelte: az a szándéka, hogy korrektül tájékoztatja a biztost a magyar oktatásügy átalakításra érdekében tett lépésekről, illetve minden észrevételt alapos vizsgálat tárgyává tesznek.

Az eddig ismert felvetésekre reagálva azt mondta, Európa 19 országában 16 év a tankötelezettség korhatára, mindössze három államban magasabb ennél. Ha Magyarországot emiatt elítélik, akkor másik 18 országot, köztük Franciaországot és Finnországot is el kellene ítélni - hangsúlyozta. A közismereti tárgyak számának csökkentése szintén ismert kritika - folytatta, hozzátéve: az, hogyan épül fel az iskolarendszer tartalma, milyen tantárgyak vannak, mit tanítanak, szakmai kérdés. Hoffmann Rózsa a felsőoktatást és a hallgatói szerződést ért bírálatokra úgy reagált, mielőtt a kormányrendeletet megalkották, előzetes normakontrollt kértek, és a jogi vizsgálatok semmilyen aggályt nem jeleztek. Az oktatási államtitkár szerint azt világosan látni kell, hogy a hallgatói szerződés megkötése nem kötelező, teljesen önkéntes alapon történik majd.

Az MSZP nem örül annak, hogy Brüsszelbe hívták az oktatási államtitkárt, hogy az Európai Bizottságban adjon választ a magyar közoktatási, valamint felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban felmerült kérdésekre. Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja úgy fogalmazott: nem Brüsszel kedvéért kell változtatni az oktatáspolitikán, hanem Magyarország érdekében. Az ellenzéki politikus emlékeztetett rá, hogy Magyarország uniós vállalásai közé tartozik a széles tömegeknek biztosított felsőoktatás, és a lemorzsolódás megakadályozása is.

MTI/BruxInfo/kitekinto.hu/edupress.hu


  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ma indul a Corvinus állásbörzéje és karrierfelkészítési programja

Több mint kétszáz állásajánlat közül lehet válogatni a Corvinus Egyetem idei karrierexpóján április 24-én és 25-én. Az eseményen megtanulható... Teljes cikk

Újabb kétszázezer diák kap notebookot az államtól

A laptopok mellett háttértartalmakat és kiegészítő tudást is biztosítanak a gyerekeknek. Teljes cikk

Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk