kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Hasznos tudás, piacképes diploma

A műszaki, informatikai és természettudományos szakok jól hasznosítható tudást és piacképes diplomát biztosítanak a hallgatóknak. A bekerülés nem túl nehéz, a képzés utáni elhelyezkedés szintén egyszerűnek tűnik - derült ki abból a kutatásból, amelyet az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht. a képzési területekre járó hallgatók körében készített.

A tanulmányban az utóbbi két év hallgatói véleményfelméréseinek - melyek 14 képzési területet érintettek - műszaki, informatikai és természettudományi képzésekkel kapcsolatos eredményeit összesítették.

Könnyű bekerülés

A megkérdezett hallgatók véleménye, visszaemlékezése alapján a műszaki, informatikai és természettudományi képzési területekre a többi, felmérésben szereplő képzési területhez képest könnyebb volt a bejutás: a megkérdezettek 48-54 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára nem volt különösebben nehéz a bekerülés. A többi képzési terület esetében ugyanezt csak a hallgatók 31 százaléka mondta. A három tudományterület közül az informatikai képzésekre lehetett legkönnyebben, a műszaki szakokra pedig a legnehezebben bejutni, de ez esetben sem beszélhetünk rendkívüli nehézségekről.

Korszerű ismeretek

Az egyes szakok, illetve képzési területek értékét, rangját nagyban meghatározza, hogy mennyire nyújtanak korszerű ismereteket és piacképes diplomát hallgatóiknak. Ezek a szempontok is kiváló értékelést kaptak a diákoktól. A diplomaszerzést követő elhelyezkedés sikeressége nagyban függ az oktatott szakismeretek naprakészségétől, gyakorlati alkalmazhatóságától és több, a tanulmányok és a munkavállalás közti átmenetet megkönnyítő tényezőtől, mint amilyen a kutatásokba való bekapcsolódás lehetősége, a képzés alatti munkalehetőség, vagy a szakmai gyakorlat színvonala. A három említett képzési terület e szempontból is valamelyest kiemelkedik a többi tudományterület közül.

Színvonalas infrastruktúra

A tanulást közvetlenül segítő infrastruktúra színvonalával elégedettek aránya 60 százalék körüli. Még a műszaki képzési terület esetében is jelentősen magasabb a megelégedettség, mint a többi szakterület hallgatóinak átlagos megítélése. Feltűnő még az is, hogy a műszaki, informatikai és természettudományi képzési terület esetében elenyésző, három százaléknyi azok aránya, akik kifejezetten negatív véleményt fogalmaztak meg e kérdésben, míg a többi képzési területen e hallgatók aránya viszonylag jelentős, majdnem tíz százalék.

A képzés gyakorlati használhatósága mellett fontos, hogy a megfelelő eszközök is biztosítva legyenek a hallgatók számára a korszerű ismeretek elsajátításához. A tanulást segítő eszközök minőségének három fontos összetevője a számítógép-ellátottság, a könyvtár színvonala és a tantermek felszereltsége. Ezek alapján különösen az informatikai és a természettudományi képzés emelkedik ki az összes képzési terület közül.

Diploma után könnyű elhelyezkedés

A képzések gyakorlati használhatóságáról, illetve az elhelyezkedés segítéséről alkotott vélemények mellett természetesen a hallgatóknak többé-kevésbé szilárd elképzeléseik vannak arról, hogy tanulmányaik végeztével milyen konkrét eséllyel indulnak neki a munkaerőpiacnak, azaz sikerül-e rövid időn belül a kívánt munkakörben állást találniuk.
Kiemelkedik a műszaki és az informatikai képzés, ahol a legnagyobb arányban vélekednek úgy, hogy diplomájuk kézhez vétele után egy-két éven belül valószínűség szerint el tudnak helyezkedni választott pályájukon. Az említett két tudományág esetében az elhelyezkedés tekintetében optimista hallgatók aránya 90 százalék feletti, míg a többinél ez az arány 75 százalék körüli, ugyanakkor ez utóbbi is még a derűlátó vélemények többségét jelzi.

Még jelentősebb a különbség, ha azon hallgatók részarányát hasonlítjuk össze, akik egészen biztosak a kívánt pályán való elhelyezkedésben: a műszaki és informatikai szakok diákjai körében ez az arány közel másfél-kétszerese (33-39 százalék) a többi képzési terület hallgatói esetében tapasztaltnak (17-20 százalék).

A műszaki, informatikai és természettudományi képzési területen tanuló diákok több szempontból is kedvezően ítélik meg tanulmányaikat. Főként a műszaki és informatikai szakokra járók fejezték ki reményüket, hogy a diplomaszerzés után a megszerzett tudással a munkaerőpiacon is könnyen érvényesülni tudnak, igazolva ezzel, hogy a hazai felsőoktatási intézmények egyre inkább igyekeznek a piac igényeit is kielégíteni.

Edupress.hu
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Újabb kétszázezer diák kap notebookot az államtól

A laptopok mellett háttértartalmakat és kiegészítő tudást is biztosítanak a gyerekeknek. Teljes cikk

Egyeztetés kezdődött az állami fenntartású egyetemek bérfejlesztéséről

A kormány szeretné emelni a felsőoktatási béreket is, de az államtitkárság az érintettek türelmét kérte. Teljes cikk

Pölöskei Gáborné: a minőségi szakképzésnek lakosságmegtartó ereje van

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára szerint gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a vállalkozói... Teljes cikk