A munkaerőhiány pozitív és negatív hatásai
A munkaerőhiány (és a béremelkedés) különböző hatásokat válthat ki. Egyik oldalról nézve fejlődésre ösztönző erő lehet, másik oldalról a munkaerő túlárazásából fakadó versenyképesség-romlást idézhet elő - tudatja a Portfolio.hu.
Közben kénytelenek emelni a béreket a szakemberek hiánya és a dolgozók megtartása érdekében. A béremelkedés miatt élénkül lakossági fogyasztás, azonban több más folyamat is elindulhat. Azok a vállalatok, amelyek nem képesek a magasabb bérköltséget kitermelni, a bérek emelése mellett az árakat is növelik.
Ha ez tömegessé válik, akkor a bérszint mellett az infláció is emelkedni kezd, és innentől egy csomó érdekes kérdés merül fel. Például az, hogy érzékelik-e a munkások, hogy a megemelt bérük nem ér többet a magasabb árszint miatt
Az is kérdés, hogy a vállalatok miként reagálnak. Ha passzívan elfogadják a kényszerű béremeléseket, esni fog a profitjuk, ami a beruházásokat is visszafoghatja. A másik oldalon viszont a magasabb bérköltség arra is ösztönözheti a cégeket, hogy növeljék a hatékonyságukat.
Másrészt a gépesítés hatására csökken a vállalat pótlólagos munkaerőigénye, vagyis kiválthatja a drága munkaerőt olcsóbb tőke (különösen a mai rendkívül alacsony tőkeköltség mellett).
Már egy ilyen egyszerű áttekintésből is látható, hogy a munkaerőhiány (és a béremelkedés) mennyire különböző hatásokat válthat ki. Egyik oldalról nézve fejlődésre ösztönző erőt, másik oldalról a munkaerő túlárazásából fakadó versenyképesség-romlást láthatunk bele.
Portfolio.hu
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
A NAV ismét közzétette azt is, hogy kik azok az adózok, akik nem felelnek meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének. Teljes cikk
Keddig jelenthetik be munkáltatójuknál az igényüket azok, akik már meglévő hitelükhöz kapcsolódóan használnák fel a januártól elérhető... Teljes cikk
Könnyítést hoz az új év az egyéni vállalkozóknak, még az esztendő elején megújul az egyéni vállalkozók elektronikus bejelentőfelülete -... Teljes cikk
- "Akár 0% béremelés is lehet" – ezért kongatnak vészharangot a pedagógusok 6 napja
- 300 órás hónapok, valódi béremelés nélkül – így élnek az ápolók Magyarországon 1 hete
- Gazdasági csoda vagy drága illúzió? 2025 rekordberuházásai Magyarországon 1 hete
- 14. havi fizetés és stabil élet: ezekre a magyar szakemberekre vadászik Ausztria 2 hete
- Béremelések az Aldinál – Vannak, akik már egymillió forint felett keresnek majd 2 hete
- Nő a kulturális területen és a szakképzésben dolgozók bére 2 hete
- Miért stratégiai kérdés a dolgozói élmény és a megtartás? 1 hónapja
- Létminimumon a rendvédelem hátországa? Vita a RIASZ-dolgozók béréről 1 hónapja
- Nevelőszülői béremelés? Igen is, meg nem is 1 hónapja
- Újabb 10 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók bére januártól 1 hónapja
- Béremelést kapnak a HUN-REN dolgozói 2 hónapja

A tudás törvényei: a megértés kulcsa