kapubanner for mobile

A szaktárca a minimálbérhez kötné a felsőoktatás finanszírozását

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Az oktatási tárca elképzelése szerint a minimálbérhez igazítanák a felsőoktatási támogatásokat. A tervezetet a rektori és a főigazgatói konferencia is elfogadhatónak tartja.
A minimálbérhez kötné a felsőoktatás finanszírozását a jövőben az Oktatási Minisztérium (OM); a tárca elképzelését a miniszter ismertette. A számítási alap az év utolsó munkanapján ismert legkisebb kötelező munkabér négyszerese hallgatónként - mondta Magyar Bálint a Felsőoktatási Konferenciák Szövetsége tanácskozása után.
A tárca több finanszírozási csoportot alakítana ki, az elsőbe tartoznak majd a bölcsészek, a tanítók, tanárok, illetve a közgazdászok. A második csoportban az alaphoz képest másfélszeres lenne a szorzó a természettudományos, a műszaki és az agrár-alapképzésben. A harmadik csoportban az egészségügyi és a művészeti képzésben 2,25 a szorzó nagysága alapképzés esetén.
Kiszámítható és átlátható rendszer
Magyar Bálint közölte: a minimálbérhez kötnék a hallgatói, a lakhatási és a kollégiumi normatívát. A hallgatói normatíva 2006 szeptemberére a mindenkori minimálbér kétszeresére, várhatóan 120 ezer forintra növekedne, a lakhatási támogatás összege 60 ezer forint, míg a kollégiumi normatíva éves szinten 120 ezer forint lenne. A szaktárca vezetője szerint ezáltal törvényi garancia biztosítaná, hogy a felsőoktatás finanszírozása kiszámítható és átlátható legyen.
Besenyei Lajos, a Magyar Rektori Konferencia elnöke elmondta: a javaslat a döntő többség számára elfogadhatónak látszik. Jelen körülmények között 2005-ben az idei évhez képest 21 milliárd forint hiányozna a felsőoktatásból.
Roóz József, a Főiskolai Főigazgatói Konferencia elnöke azt mondta: támogatják a tervezetet, és valószínű, hogy a jövő héten megszavazzák.
  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek