Aláírásgyűjtést indítanának a pedagógusok
Ha nem sikerülne az idei bérfejlesztésben megállapodni, akkor aláírásgyűjtést indítana a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - jelentette be a szakszervezet alelnöke egy csütörtöki sajtótájékoztatón. Szüdi János, az OKM közoktatási szakállamtitkára szerint "a tárca nincs ajánlati helyzetben".
Szinte kizárólag pénzügyi szempontok motiválják az intézményátszervezéseket a PSZ által eddig megismert esetekben - közölte Varga László, a PSZ elnöke a rendezvényen. Az érdekvédő szerint ezek az esetek arról szólnak, hogyan lehet a rendszert kevesebb pénzből működtetni, s közben sokszor még a hatályos jogszabályok sem játszanak szerepet. Azt vélelmezik, hogy nagyon kemény viták után sok helyen a fenntartók elfogadják az átszervezésre vonatkozó indítványokat, s ez pedagógus álláshelyeket veszélyeztet - közölte.
Szüdi János, az oktatási tárca közoktatási szakállamtitkára az MTI-nek elmondta: az oktatási tárca feladata, hogy figyelje a törvényességet. Minden olyan esetben, amikor azt tapasztalják, hogy sérül a közoktatási törvény, akkor ezt jelezheti a tárca a közigazgatási hivataloknál. Kifejtette: az átszervezéseknél szerepet játszik a csökkenő gyermeklétszám, a stagnáló pedagóguslétszám és az a meglévő intézményrendszer, amelyet több százezerrel nagyobb tanulói létszám befogadására alakítottak ki. A tárcához eddig nem érkezett jelzés törvénytelenségről, illetve nincs tudomásuk olyan önkormányzati döntésről, amely miatt fel kellett volna lépnie a minisztériumnak.
Varga László, a PSZ elnöke szerint szeptembertől jelentős tőkekivonást eredményez a finanszírozási rendszer megváltoztatása, s a források összesen 20 százalékkal csökkennek majd. Évfolyamonként nagy a szórás, de van olyan osztály, ahol 30 százalékkal kisebb a finanszírozás összege. Elmondta azt is, hogy legrosszabb esetben akár 15 ezer pedagógus is elveszítheti állását. Radikális csoportösszevonásokra, az intézmények radikális átszervezésére kell számítani - tette hozzá.
Szüdi János erre reagálva azt mondta, hogy valóban megváltozott a finanszírozás rendszere, de összességében az önkormányzatok 9,8 százalékkal több forrás fölött rendelkeznek, mint egy évvel korábban. A közoktatásra előirányzott forrás valóban kevesebb, de az önkormányzatok a pénzekkel szabadon gazdálkodhatnak, s megtehetik, hogy e célra átcsoportosítanak.
A kiosztott háttéranyag szerint 2007-ben jelentős visszaesés következik be a pedagógusok bérében, így ha nem sikerül egyezségre jutni, akkor a becslések szerint nemcsak reálértékben, hanem nominálisan is csökken a pedagógusok keresete. Az illetménytábla változatlansága mellett a közoktatási törvény keresetrontó hatása 2006 szeptemberétől egyértelműen kimutatható. A keresetek ugyan a nemzetgazdasági átlag fölött maradnának, de már csak 8,7 százalékkal, miközben a szellemi foglalkozásúak átlagától közel 20 százalékkal maradnak el - olvasható a sajtótájékoztató háttéranyagában.
Szüdi János elmondta, hogy folyik a kormányzati egyeztetés a bérekről. Hozzátette: a tárca nincs ajánlati helyzetben. A minisztérium feladata, hogy egy olyan bérrendszert alakítson ki, amely az eddigieknél sokkal jobban lehetővé teszi a pedagógusok színvonalas munkájának elismerését. A rendszer várhatóan júliustól, legkésőbb 2008. január 1-től lép életbe - fejtette ki.
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari... Teljes cikk
Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre... Teljes cikk
Több mint 200 dolgozó elbocsátásáról szóló hírek miatt szólította fel nyilvánosan az OTP Bank elnökét, Csányi Sándort a leépítések... Teljes cikk
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben