Béremelésért sztrájkolnak a pedagógusok Szlovákiában

Határozatlan időre sztrájkba léptek Szlovákiában a pedagógusok hétfő reggeltől, miután elutasították bérköveteléseiket.

Az egész országra kiterjedő akcióban az oktatási intézmények mintegy 70-80 százaléka vesz részt. A pedagógusok érdekképviseleti szervezetei a már korábban jelzett sztrájkról szóló, még októberben meghozott döntést azt követően erősítették meg, hogy a bérköveteléseikről szóló tárgyalássorozat utolsó fordulóján sem sikerült megegyezniük a kormánnyal.

Az oktatási dolgozók a szeptemberben kezdődött egyeztetések során legalább tízszázalékos béremelést szerettek volna kiharcolni a jövő évtől. Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszterrel való pénteki találkozójukon a tárcavezető végső ajánlatként ötszázalékos fizetésemelést helyezett kilátásba. Ezt a pedagógusok elfogadhatatlannak tartják, ezért megerősítették munkabeszüntetési szándékukat.

A pedagógusok mostani tiltakozó akcióját szeptemberben egynapos figyelmeztető sztrájk előzte meg, abban közel százezren vettek részt. A mostani munkabeszüntetés ennél teljesebb körű, abba az általános iskoláktól az egyetemekig az összes oktatásügyi intézmény közel háromnegyede kapcsolódott be.

Hétfő délelőtt a pedagógusok az ország nagyobb városaiban több tiltakozó nagygyűlést rendeztek. Többezres tüntetésekre került sor többek között Pozsonyban, Besztercebányán és Kassán is. A sztrájkba lépett pedagógusokat szinte minden ellenzéki politikai párt támogatásáról biztosította, más szervezetek mellett a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Most-Híd szlovák-magyar párt, valamint szakmai és diákszervezetek egész sora, köztük a felvidéki magyar diákok szervezete, a Diákhálózat is.

A múlt héten eredménytelenül zárult tárgyalások befejezése és a sztrájk kezdete óta a szlovák kormányzat nem adott ki állásfoglalást az eseményekkel kapcsolatban. Dusan Caplovic oktatásügyi miniszter azonban szombaton a szlovák közszolgálati rádió egyik vitaműsorában különösnek nevezte, hogy a pedagógusok akkor állnak elő bérköveteléseikkel amikor tudják, hogy milyen sanyarú helyzetben van az ország. Hozzátette: a kormánynak legitim joga, hogy semmivel se emelje a pedagógusok bérét. A sztrájk - megegyezés híján - kedden várhatóan folytatódik.
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Sokan terveznek új állást keresni 2026-ban, de kemény lesz a verseny

Átlag felett az álláskeresők száma a technológiai és egészségügyi szakemberek, a Z generációs munkavállalók és a dolgozó szülők körében. Teljes cikk

Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten

Különleges álláslehetőséget hirdetett meg a Scottish Wildlife Trust: hat hónapra természetvédelmi őrt keresnek a lakatlan Handa szigetre Skócia... Teljes cikk

A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás?

Az inspiráció hiánya többek között a termelékenységre is negatív hatással van. Teljes cikk