Egyre több középkorú dolgozik
Az elmúlt tíz évben folyamatosan nő Európában a még dolgozó idős emberek aránya: az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint tavaly az 55-64 éves európai korosztálynak 46 százaléka dolgozott. Ez az arány 2000-ben még csak 36,9 százalék volt. Magyarországon a korosztályból jelenleg 32,8 százalék foglalkoztatott.
Németországban - a legnagyobb európai gazdaságban - a dolgozó középkorúak aránya magasabb az európai átlagnál: az 55-64 éves korosztályban 56,2 százalék. Ugyanakkor Ausztriában 41,1 százalék, Franciaországban 38,9 százalék.
A munkaképes korú 15-64 éves korosztály egészében is fokozatosan nő a foglalkoztatottság az EU 27 tagállamában: míg 2002-ben 62,4 százalék dolgozott. 2008-ban már 65,9 százalék. Tavaly kissé visszaesett a foglalkoztatottak száma, 64,6 százalékra.
Magyarországon 55,4 százalék ez az arány, ennél rosszabb csak Máltán, ahol a munkaképes korúak 54,9 százaléka dolgozik.
A legmagasabb a foglalkoztatottság Hollandiában (77,0 százalék), Dániában (75,7 százalék) és Svédországban (72,2 százalék). Magyarország mellett 60 százalék alatt van még ez az arány Romániában, Lengyelországban, Olaszországban és Spanyolországban is.
Hasonlóképpen a női foglalkoztatottság is folyamatos növekedést mutat az EU-ban, de tavaly ez is megtorpant. Míg 2000-ben a munkaképes korú uniós nők 53,7 százaléka dolgozott, 2008-ban már 59,1 százalék, és ez esett vissza kissé tavaly, 58,6 százalékra.
A munkaképes korú női foglalkoztatottak arányát tekintve Magyarország 49,9 százalékkal hátulról a negyedik. A legkisebb a foglalkoztatottak aránya szintén Máltán, 37,7 százalék, a legnagyobb 73,1 százalékkal Dániában.
A részmunkaidős foglalkoztatás aránya az EU jelenlegi 27 államát tekintve a 2002-es 15,7 százalékról 2009-re 18,1 százalékra nőtt.
A tagállamok közül leginkább Hollandiában lehet részmunkaidőben dolgozni, ahol a munkaképes korúak közel fele - pontosan 47,7 százaléka - ezt is teszi. A legalacsonyabb a részmunkaidős foglalkozatás Kelet-Európában: Magyarországon 5,2 százalék, Csehországban 4,8 százalék, Szlovákiában 3,4, Bulgáriában pedig mindössze 2,1 százalék.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint a vállalatok nagy része biztosít valamilyen formában AI-képzést, de a munkavállalók nagy része úgy érzi, több ilyen... Teljes cikk
A júniussal zárult egy évben meredeken csökkent a megelőző időszakok rekordszintjeiről a nettó bevándorlás Nagy-Britanniában. A brit statisztikai... Teljes cikk
Egy friss kutatásból kiderül, hogy a minőségi munkát végző munkavállalók nemcsak elégedettebbek, hanem egészségesebbek, elkötelezettebbek és... Teljes cikk
- A csendbe menekülnének az állandóan elérhető dolgozók 5 napja
- Nyugdíj 2026: mi marad és mi változik? 6 napja
- Hol fizetnének ötször többet a munkádért Európában? 6 napja
- Új rendszer jön: ezért dolgozik majd több elítélt a vasútállomások környékén 2 hete
- Már csak alig több mint két hét maradt az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 2 hete
- Elfogadták jogszabályt: így vezetik be a 14. havi nyugdíjat 2 hete
- Meglepő álláshirdetések, valódi történetek – a CIB Bank válasza a munkaerőpiaci kihívásokra 2 hete
- Valós emelés a nyugdíjaknál, duplázás a családi pótléknál – erre készülne a Tisza-kormány 2 hete
- "Egyenlő értékű munkáért, egyenlő bért" - ami az elmúlt 50 év alatt nem sikerült 2 hete
- 280 ezer forint ingyenpénzt is bezsebelhetünk, ha év végéig lépünk 2 hete
- Így kell kiszámolni a nyugdíjat 2026-ban - Mutatjuk a lépéseket 3 hete
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja