kapubanner for mobile

Élénk volt májusban a gazdasági növekedés - Nyolcezerrel több munkahely

Itt állíthatja be, hogy a Google kereső elöl hozza a HR Portálos találatokat

Élénk volt májusban a gazdasági növekedés

Magyarország.hu
2004. július 27., kedd
Májusban folytatódott az élénk gazdasági növekedés. Ez a világgazdasági tendenciákkal összhangban álló folyamat jórészt az ipar dinamikus növekedésének köszönhető - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden.

A KSH szerint a gazdasági növekedésben nagy súlyt képviselő ipar dinamikus fejlődése már tartós folyamatnak tekinthető. A 2002. évi szerény 2,8 százalékos növekedés után 2003 első felében 4 százalékkal, a második felében 8 százalékkal nőtt az ipari termelés, amit idén az év első öt hónapjában 10 százalékos növekedés követett. Az élénkülés folyamatában kezdettől fogva az export játszotta a meghatározó szerepet.

Mezőgazdasági termékekből az első öt hónapban 13 százalékkal kevesebbet vásároltak fel, mint tavaly. Csökkenés mutatkozott élő állatokból és állati termékekből egyaránt. A felvásárlás visszaesésében a tavalyi rendkívül kedvezőtlen gabonatermés áthúzódó hatása is érvényesült. A kiskereskedelmi forgalom a múlt évinél kissé mérsékeltebben, de még mindig jelentősen, öt hónap alatt 6,4 százalékkal bővült

Az ipari termelés volumene dinamikusan nőtt idén
Fotó: europa.eu.int


.

Tizenegy százalékkal nőtt az export

A külkereskedelmi statisztikában májustól kezdődően az unió megfigyelési rendszerének átvétele miatt módszertani változások következtek be. Ez az oka annak, hogy májusra egyelőre csak a legfontosabb összefoglaló jellegű adatok állnak rendelkezésre.

Az első becslések szerint májusban a kivitel euróban kifejezett értéke 11 százalékkal nőtt tavaly májushoz képest, a behozatal 7 százalékkal bővült. A külkereskedelem negatív egyenlege 0,1 milliárd euróval javult a bázishoz képest.

A pénzügyi egyensúly mutatóiban továbbra sem tapasztalható javulás, bár a folyó fizetési mérleg májusi adatai nem állnak rendelkezésre. A folyó mérleg első negyedévi hiánya 1,7 milliárd euró volt, 0,2 milliárd euróval nagyobb, mint a múlt év első negyedévében.

A deficit növekményének meghatározó tényezője a szolgáltatások külkereskedelmi forgalmának egyenlegromlása. A nemzetgazdaság nettó külföldi adósságállománya a negyedév végén 20,1 milliárd eurót tett ki, 3 milliárddal többet, mint egy évvel azelőtt.

Gyorsan nőttek az államháztartás kiadásai

Az államháztartás konszolidált hiánya az első félévben 1 040 milliárd forint volt, a deficit 440 milliárddal magasabb, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az államháztartás hiányának több mint 80 százaléka a központi költségvetésben keletkezett. A nem konszolidált bevételek ugyanis csak 7,4, míg a kiadások 16,8 százalékkal emelkedtek a múlt év első feléhez képest. A központi költségvetés féléves hiánya az előirányzat éves összegének felel meg

Nyolcezerrel több munkahely

A cégek 8 100-zal több dolgozót vettek fel az első félévben, mint ahány munkavállaló munkahelye megszűnt - közölte Burány Sándor munkaügyi miniszter kedden. A szaktárca adatai szerint január és június között több mint 29 ezer főt vettek fel a cégek, ugyanebben az időszakban 20 900 volt a bejelentett létszámleépítések száma. A legnagyobb munkahelybővülés ebben az első félévben Közép-Magyarországon volt, Budapesten és Pest megyében csaknem nyolc és fél ezren találtak munkát. Legkisebb mértékben Észak-Magyarországon bővült a foglalkoztatottak száma. (MTI)



.

A fogyasztói árak az első félévben 7,1 százalékkal - egy évvel korábban 4,3 százalékkal - nőttek az előző év azonos időszakához képest. Legnagyobb mértékben, 16,7 százalékkal a háztartási energia drágult. Az élelmiszerárak az átlagnál valamivel kisebb mértékben, 6,5 százalékkal emelkedtek, a tartós fogyasztási cikkek árai pedig gyakorlatilag változatlanok. A havi áremelkedés az egy évvel ezelőttihez képest májusban volt a legnagyobb, júniusban kissé mérséklődött a növekedés üteme.

A munkaerőpiacon a fő tendenciákban továbbra sem következett be változás. A foglalkoztatottak és a munkanélküliek száma érdemben nem változott, illetve a változások mértéke nem haladta meg a hibahatárt. A munkanélküliségi ráta március-májusban kis mértékben, 6 százalékról 5,8 százalékra csökkent az előző év hasonló időszakához képest.

A nettó átlagkereset január-májusi értéke 91 300 forint volt. A reálkereset a tavaly ilyenkori 13 százalékos növekedés után az idén az első öt hónapban mindössze 0,4 százalékkal lett nagyobb.

  • 2026.06.05Bértranszparencia Az irányelv legfontosabb újdonságairól és kötelezettségeiről. A munkáltatókat érintő jogi és HR-es kihívásokról. Gyakorlati példákról, amelyek segítenek megérteni a kockázatokat. Megoldási stratégiákról: hogyan lehet a megfelelést eszközzé tenni a munkahelyi bizalom és a munkáltatói márka erősítésében.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.15Stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szakirányú továbbképzés A képzés valós szervezeti helyzeteken, gyakorló HR-vezetők tapasztalatán és emberközpontú stratégiai szemléleten keresztül ad azonnal alkalmazható tudást.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.06.18Mesterséges intelligencia üzleti használata - a rejtett kockázatok Az előadás célja, hogy gyakorlati, adatvédelmi és AI jogi szempontból is bemutassa a mesterséges intelligencia üzleti használatának legkritikusabb kockázatait. Kiemelt fókuszt kap, hogy milyen adatokat tilos, de legalább is nem jó ötlet AI rendszerekbe bevinni és hogyan történik mindez a valóságban, akár észrevétlenül.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.09.23Élménnyel eredmény? Earlybird jegyek június 30-ig! Élménnyel eredmény! Országos kutatás és gyakorlati iránymutatás HR és L&D szakembereknek a Tréning Kerekasztal konferencián.info button Részletek ticket button Jegyek